Yatırım yapmaya başla!

Otomotivin Japon Devleri Alarm Moduna Geçti!!!

Japonya'nın en büyük çelik üreticisi Kobe, otomotiv ve havacılık sektörünü birbirine kattı. Kobe, ürettiği malzemelerin değer raporlarını yanlış göstererek skandala imza atmıştı. İşte detaylar...
Otomotivin Japon Devleri Alarm Moduna Geçti!!!

Otomotiv dünyasında yaklaşık 1 hafta süredir büyük çalkalanmalar yaşanıyor. Bunun tek bir nedeni var o da Kobe Steel şirketi! Kobe, birçok otomobil üreticisinin tedarikçiliğini yapmakta. Çelik üreticisi şirket, raporlarda yaptığı sahtecilikle tüm gözleri üzerine çevirmişti. Ve bu skandal Honda Civic FC5 kaporta göçük sorunu ile bağdaştırılmıştı. Japon çelik üreticisi yüzünden şu anda Mitsubishi, Toyota, Honda, Subaru’nun yanı sıra Ford ve GM gibi Amerikan firmaları da resmen diken üstünde duruyor.

Olayın büyüklüğü asıl, Kobe malzemelerinin uçak ve tren gibi ulaşım araçları imalatında da kullanılması. Skandal konusunu şöyle bir düşündüğümüzde; araçların şasi ve iskeletinde kullanılan malzeme zayıf ve insan can güvenliği tehlike altında oluyor. Özellikle Japon firmaların ağrılı ve sancılı bir döneme girdiği söylesek yanlış olmaz.

Kobe, bu konu üzerinde çalışmalara başlasa da en baştan böyle bir sahtekarlığı kabul ettiğini söylemişti.

Bahsettiğimiz otomobil firmaları oldukça hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarına başladı.

Kalite kontrole alınan araçlarda eğer ki bir sıkıntı çıkması durumunda maddi kaybın ucu resmen görülemiyor.

Honda ile patlak veren kaporta sorunu tahmin edildiği üzere, şirketle çalışan her firmada olması bekleniyor.

Japon firmaların son yıllardaki skandalları neredeyse VW’ninkine eş değer duruma geldi. 4 ay öncesine gittiğimizde; Chrysler, Ford, Nissan, Toyota ve Mercedes gibi markaların hava yastıklarının tedariğini sağlayan Takata, yine eksik malzeme kullanımına dayalı skandala imza atmıştı.

Gelen tazminatlara daha fazla dayanamayan şirket, iflas bayrağını çekmişti. Kobe ile ilgili yazdıklarımızın çoğu otomobille ilgili! Bir de Japon Havacılık Dairesi‘nin gökyüzüne fırlattığı jet ve roketlerin yapımlarında kullanılan malzemenin, yine Kobe Çelik’ten tedariğinin sağlandığı bildirildi. Durum gerçekten sandığımızda daha büyük! Şimdi konuya dahil olan şirketlerden nasıl bir açıklama gelecek ona bakacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum