Yatırım yapmaya başla!

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu Daha Kapsayıcı Bir Küreselleşme Fikrini Savunuyor

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab, dünya liderlerinin Davos’ta küreselleşme için kapsayıcı bir yaklaşım belirlemeleri gerektiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu Daha Kapsayıcı Bir Küreselleşme Fikrini Savunuyor

22 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kasabasında başlayacak olan 49. Dünya Ekonomik Forumu hakkında konuşan kurucu Klaus Schwab, uluslararası devlet başkanlarını küreselleşmeye yönelik kapsayıcı bir yaklaşım getirmeye çağırdı. Zaten bu yılki Dünya Ekonomik Forumu’nun ana teması “Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Yeni Bir Mimariyi Şekillendirmek” idi.

22 Ocak’ta başlayıp 25 Ocak’ta sona ermesi beklenen foruma binlerce zengin ve güçlü lider katılacakken, kurucu Klaus Schwab’ın açıklamaları dikkat çekti. Yıllık toplantının öncesinde konuşan Cenevre merkezli organizasyonun kurucusu; “küreselleşmeye daha kapsayıcı yeni bir yaklaşım belirlememiz gerekiyor” dedi.

Küreselleşmenin kazananlar ve kaybedeler yarattığını söyleyen Klaus, son 24, 25, 30 yılda daha fazla kazanan olduğunu bildirdi.

Klaus Schwab Küreselleşme Kazanan Kaybeden Yaratıyor

Ve konuşmasına şöyle devam etti: “Fakat şimdi kaybedenlere, geride kalanlara bakmamız gerekiyor.” Klaus onlarca yıldır küreselleşmenin, yalnızca gelişmiş ülkeler için değil daha fakir ülkeler için de ücret artışını desteklediği ve daha fazla iş yarattığına dair güçlü bir fikir birliği olduğunu vurguladı. Ne var ki son yıllarda küreselleşmeye karşı popülist bir tepki oluşmuştu.

Bu, otomasyon yüzünden yaşanan iş kayıplarından, eski endüstrilerin ortadan kalkmasından ve göçün kurulu düzeni bozmasından etkilenen birçok kişiyi harekete geçirmişti.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu Küreselleşme Yorumu

Dolayısıyla Schwab Klaus; “Eğer küreselleşme 4.0 hakkında konuşursanız, bunun daha kapsayıcı, daha sürdürülebilir olması ve daha sadık ilkelere dayanması gerekir. İhtiyacımız olan şey ahlaki yönden bir değerlendirme ve küreselleşmenin yeniden ahlaki oluşudur.” sözleriyle görüş bildirdi. Ayrıca Klaus, küresel nüfusun yarısının 27 yaş altı olmasına işaret ederek genç neslin önemini vurguladı ve onların düşüncelerine yer vermeleri gerektiğini dile getirdi.

İlgili haberde Dünya Ekonomik Forumu’nun Çarşamba günü yayınladığı Küresel Riskler raporuna da yer verildi.

Küresel Riskler Raporunda Neler VarSöz konusu raporda Dünya Ekonomik Forumu, küresel risklerin yoğunlaştığını fakat onlarla mücadele edecek kolektifin azalıyor gibi göründüğünü öne sürdü. Ayriyeten raporda artan jeopolitik ve jeoekonomik risklerin bu yılın en acil riskleri olduğu kaydedildi.” Dünya, küresel politik ekonomiyi derinden değiştiren bir küreselleşme döneminin ardından bir ayrışma dönemine geçiş yapmaktadır” ifadelerine yer verilen raporda, en etkili 5 küresel riskten dördünün iklimle ilgili olduğu bilgileri de paylaşıldı.

Öte yandan Dünya Ekonomik Forumu hakkında yorum yapan küresel politika alanında uzman Brian Klaas da, Davos’taki tartışmaların çok önemli bir zamanda gerçekleştiğini belirtti. Gerekçesini de şöyle açıkladı: “Küreselleşmeye olan siyasi tepki sadece küresel ekonomiyi değil aynı zamanda eşi benzeri görülmemiş savaş sonrası refah, büyüme ve güvenlik seviyelerinin yapı taşı olan liberal uluslararası düzeni de tehdit ediyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum