Yatırım yapmaya başla!

KKTC Liradaki Kayıplar Nedeniyle Farklı Bir Para Birimine Geçmeyi Düşünüyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tufan Erhürman, TL'deki kayıpların ülke ekonomisine zarar verdiğini, farklı bir para birimine geçiş konusunun Türkiye ile görüşülmeye başlandığını söyledi.
KKTC Liradaki Kayıplar Nedeniyle Farklı Bir Para Birimine Geçmeyi Düşünüyor

Türk lirasının her geçen gün daha çok değer kaybetmesi ve diğer gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışması yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Societe Generale tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin şu an bir mayın tarlasında yürüdüğü, en kısa zamanda gerekli tedbirleri alması gerektiği ifade edildi.

Dolar karşısında yıl başından bu yana %17 oranında değer kaybeden TL, tarihi düşük seviyelerde seyrediyor. Saat 15:54 itibariyle dolar 4,66, Euro 5,49 ile rekor yolculuğunu sürdürüyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tufan Erhürman, TL’deki kayıplar nedeniyle farklı bir para birimine geçişin gündemde olduğunu söyledi.

KKTC Başbakanı Erhürman, Türk lirasının değer kaybı, petrol fiyatlarının ve dövizin yükselmesi gibi durumlara müdahale edemediklerini, bu konuların çözümü için sürekli toplantılar gerçekleştirdiklerini belirtti. Olası vahim bir sonucun kabul edilmez olduğunu söyleyen Erhürman, TL meselesinin ekonomiye çok ciddi etki ettiğini dile getirdi.

Türk lirasından çıkış konusunda Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile görüştüklerini söyledi.

Erhürman, Türkiye’de yaklaşan seçimler öncesinde mesafe kat etmelerinin mümkün olmadığını fakat çözüm arayışlarına girdiğini, bu kapsamda birçok önerinin değerlendirildiğini söyledi. Bunlar arasında; kurları sabitleme, farklı para birimlerine geçme gibi radikal kararlar yer alıyor.

Recep Akdağ ile TL kullanmaları nedeniyle, Türkiye’nin çok daha ciddi bir katkı koyması ve bunun yapısal hale gelmesi konusunda konuştuklarını söyleyen Erhürman sözlerine; “Biz TL’nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları TC ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık” şeklinde devam etti.

Dolar saat 15:54’te 4,66 lira Euro 5,49 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Döviz kurlarındaki rekorların ardı arkası kesilmiyor. Gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik iyimserliğe ve ABD tahvil faizlerindeki düşüşe rağmen dolar kuru hız kesmeden yükseliyor. Kur şu dakikalarda 4,6613 ile tarihi zirveyi yenilemiş durumda. Euro 5,4916 lira ile rekorunu tazelerken, Borsa İstanbul 102.332 puandan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum