Yatırım yapmaya başla!

Kızamıkçık Aşısını Bulan Doktor, Koronavirüs İlacı için Umutlu

Milyonlarca kişiye bulaşan kızamıkçığın aşısını bulan Stanley Plotkin, koronavirüs ile 1960'lardaki salgını karşılaştırdı. Detaylar aşağıda;
Kızamıkçık Aşısını Bulan Doktor, Koronavirüs İlacı için Umutlu

1960’larda milyonlarca insana yayılan kızamıkçığın aşısını bulan ABD’li ünlü doktor, koronavirüs salgınında yeni bir umut kaynağı haline geldi.

İlaç şirketlerine COVID-19 salgınını durdurmaları için aşı geliştirme konusunda danışmanlık yapan 87 yaşındaki Plotkin, Mart ayında verdiği röportajda “önümüzdeki kış hastalık geri dönebilir, o zamana kadar bir aşı yaptırmalıyız” demişti.

CNBC’nin yaptığı yeni röportajda da koronavirüs hakkında çarpıcı şeyler söyledi. COVID-19 ile kızamıkçık salgınının nasıl karşılaştırılacağı konusunda şöyle konuştu:

Doktor Plotkin Koronavirüs ile Kızamıkçık Salgınını Karşılaştırdı

Doktor Plotkin Koronavirüs ile Kızamıkçık Salgınını KarşılaştırdıBununla birlikte toplumsal yıkım ile ekonomik yıkımın, 12 milyon insana bulaşan kızamıkçıktakinden çok daha büyük olduğunu dile getirdi.

Herkesin bahsettiği eğriyi düzleştirme ifadesinin ne anlama geldiği konusunda ise meselenin enfekte insan sayısını azaltmak olduğunu çünkü hastalığı diğer insanlara bulaştıranların enfekte insanlar olduğunu vurguladı.

“Virüsü taşıyan insan sayısını azaltırsanız, pandeminin yayılımını azaltırsınız ve bu da sosyal izolasyonun yapmaya çalıştığı şeydir” diyen Plotkin; Çin’deki sonuçların virüsün yayılmasının durdurulabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Çin’de Salgın Nasıl Kontrol Altına Alındı?

Çin’de Salgın Nasıl Kontrol Altına Alındı?Koronavirüs salgınının çıkış merkezi olan Çin’de hastalık Aralık ayının ortalarında patlak vermişti. Sıfır merkezi olarak gösterilen Wuhan’da katı kurallar uygulanmış ve sert karantina önlemleri alınmıştı.

Kente giriş çıkışların durdurulduğu Wuhan kentinde karantina 11 hafta sürmüştü. Çin 4 Nisan’ı COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan ederken son verilere göre ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 3335 kişiye ulaştı.

Salgınla mücadelede ve iyileşen hasta sayılarında büyük başarı gösteren Çin, ulusal yastan birkaç gün sonra ise ikinci dalga endişesiyle yeni önlemler aldı.

Koronavirüs Aşısı için Hatırı Sayılır Ölçüde Umudum Var

Koronavirüs Aşısı için Hatırı Sayılır Ölçüde Umudum VarPlotkin 1960’lardaki kızamıkçık salgını ile bugünkü virüs arasındaki en büyük farklılıklardan birini; “40 yıl sonra aşı geliştirmek için pek çok farklı yola sahip olmak” ifadeleriyle açıkladı. Şu anda aşı geliştirmek için 40 civarında farklı proje üzerinde çalışıldığını, yaklaşık yarım düzinesinin çok daha ileride olduğunu ekledi.

Aşı için umutlu olduğunu ancak insanların aşının filmlerdeki gibi bir gecede geliştirilebilecek bir şey olmadığını anlamaları gerektiğini söyledi. “Her şeyin yolunda gittiğini varsayarsak, yeterli aşının olması kabaca bir yıl alacaktır.” dedi.

Bu arada Türkiye’deki koronavirüs aşı gündeminde Ercüment Ovalı’dan umut verici bir mesaj geldi. Ekibiyle birlikte COVID-19’a karşı çalışmalar yürüten doktor Twitter’da yaptığı paylaşımda 23 Nisan’a işaret etti. Ardından da koronavirüsün ilacını bulduklarına dair haberlerin doğru olmadığını, projelerin hangi noktalara ulaştıklarını açıklayacaklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum