Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kıyafetleriyle Değil Yaptıkları İşlerle Öne Çıkan 10 Girişimci

Steve Jobs gibi kıyafetlerle vakit harcamayı sevmeyen ve mütevaziliği elden bırakmayan aşağıdaki ünlü kişilerle tanışmaya hazır mısınız?
Kıyafetleriyle Değil Yaptıkları İşlerle Öne Çıkan 10 Girişimci
Son Güncelleme: 
Yorum

Kıyafetlerinize ne kadar önem veriyorsunuz? “İnsan içine çıkıyorum, her gün aynı şeyleri mi giyeceğim,” sözünü ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Sabahları dolabınızı açıp, yine giyecek bir şeyim yok diyor musunuz?

Siz kıyafetlerinizi önemseyedurun, ben dünya zenginleri arasına adını yazdıran girişimcilerden bahsedeceğim. Tahmin edebilirsiniz aslında kimlerden bahsedeceğimi; çünkü onları her seferinde gördüğünüzde “o kadar parası var, hep aynı şeyleri giyiyor,” tepkisini vermiş olabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki onlar bu duruma bambaşka bir açıdan bakıyorlar ve duyduğunuzda hak vermemek neredeyse imkansız.

Aynı kıyafeti, iki kere giymekten bile çekindiğimiz bu dönemde, başarıları ile adından sıklıkla bahsettiren kişiler, kıyafetlerine odaklanmak yerine işlerine odaklanmayı tercih ediyorlar. Zamanlarını, kıyafet seçimi ile kaybetmek istemeyen bu kişiler, birçoğumuzun hayalini kurduğu zenginliğe sahipler. Yaptıkları girişimler ile tüm dünyanın isimlerinden bahsettiği ve ürettikleri mal ile hizmetleri, hepimizin kullandığı kişilerden bahsediyorum. Bu kişiler dünyanın en pahalı kotlarını, elbiselerini ve ayakkabılarını giyebilecek, büyük bir servete sahipler. Buna rağmen onları gördüğünüzde hep aynı tshirt ve kotu giyiyor olurlar.

1 Mark Zuckerberg ve Gri Tshirtleri

Mark Zuckerberg ve Gri TshirtleriSizin her gün kafanızı dağıtmak, şeker patlatmak ve kim nerede, ne yapmış, hangi iletiyi paylaşmış diye girdiğiniz Facebook’un kurusucu Mark Zuckerberg’i sürekli aynı tshirt ile görürsünüz. Gri tshirt tutkunu olduğu için değil. Sade bir yaşantıyı tercih ediyor ve konsantrasyonunu kıyafet seçimiyle bozmak istemiyor. Bunun yerine “Facebook’u geliştirmek için daha fazla ne yapabilirim” düşüncesiyle günlerini geçiriyor. Kendine Steve Jobs’u örnek aldığını söyleyen Zuckerberg, genç yaşında tüm dünyanın tanıdığı bir isim oldu ve servetini gün geçtikçe artırmaya devam ediyor. Konu ile ilgili olarak; “Eğer enerjimi ne giyeceğim gibi işimle alakasız bir yöne sarf edersem, işime yeterince odaklanamadığımı, aptalca ve havai konulara kendimi kaptırdığımı düşünürüm,” diyor.

2 Steve Jobs ve Siyah Balıkçı Kazağı

Steve Jobs ve Siyah Balıkçı KazağıiPhone, iPad, Macbook gibi markalarla öne çıkan Apple’nin kurucusu Steve Jobs’ta giyime vakit harcamayanlardandı. Yaşadığı dönemde, her ürün tanıtımına siyah kazağı ile çıkan Jobs, bu alışkanlığını da ilginç bir şekilde ediniyor. 1980’li yıllarda Japonya’ya gittiğinde, savaş sonrası zamanlarda Sony’nin hemen her çalışanına aynı kıyafetleri dağıttığı ve bu sayede çalışanların ne giyeceğim düşüncesine kapılmadan tüm enerjilerini işlerine verdiğini görür. Fikirden oldukça fazla etkilenen Jobs, Sony için üniforma üreten modacı ile görüşür ve Apple için de kıyafet üretmesini ister. Kendisinin de yüzlerce aynı siyah balıkçı kazağı olduğu bilinmektedir.

3 Dean Kamen ve Kot Gömlekleri

Dean Kamen ve Kot GömlekleriHani şu eğlenceli, yalnızca iki tekerleği olup ayakta sürdüğünüz sevimli Ginger‘ların yaratıcısı olan Dean Kamen’de aynı şeyleri giyen başarılı insanlardan. 2000’li yılların başında yüzyılın icadı olarak gösterilen Ginger ile tanıdığımız Kamen, tüm sunumlarına kot gömlek ve pantolonla çıkmaktadır. Ayı kıyafetleri giymekten sıkılmayan Dean Kamen, Segway isimli iki tekerlekli ve kendini dengeleyen ulaşım aracı ile hayatımıza girdi.

4 Larry Ellison ve Kahverengi Ceketi

Larry Ellison ve Kahverengi CeketiMicrosoft’tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketi olarak kabul edilen Oracle’nin kurucusu ve CEO’su olan Larry Ellison’ı, sürekli siyah boğazlı kazak ve kahverengi ceket ile görürsünüz. 178 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan Oracle şirketinin sahibi ve dünyanın en zengin 15. ismi olması bunu değiştirmiyor. 70 yaşındaki teknoloji dehası Ellison, kıyafet seçimine vakit ayırmak yerine dünyaya yenilikler sunmayı tercih ediyor.

5 Sergey Brin ve Sweatshirtleri

Sergey Brin ve SweatshirtleriDünyanın en büyük arama motoru olan Google’yi, Larry Page ile birlikte kuran Sergey Brin de aynı kıyafetlerle yaşamaktan oldukça memnun görünüyor. 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Rusya’dan ABD’ye göç eden ve mütevaziliği hayat felsefesi edinen Sergey Brin, 30 milyar dolarlık servete sahip. Bu servetine rağmen kiralık bir evde oturuyor, normal bir araba kullanıyor ve kıyafetlerinde sadeliğin dışına çıkmıyor. ABD’de bütçe dostu olarak bilinen Costco’dan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ürün tanıtımlarında ise onu sürekli siyah tshirt veya sweatshirt ile görürsünüz.

6 Satya Nadella ve Slim Fit Tshirtleri

Satya Nadella ve Slim Fit Tshirtleri2014 yılında 40 yıl emek verdiği Microsoft’un CEO koltuğuna oturan Satya Nadella, tshirt ve kapüşonluları ile bir akım başlattı diyebiliriz. Çünkü Microsoft’un gelenekseli haline gelen sıkıcı takım elbiseleri yerine üzerine oturan tshirtlerle karşımıza çıkmaya başladı. Microsoft’un 2000 yılından beri yönetim kurulu başkanlığını yapan Steve Ballmer‘in terden sırılsıklam olmuş açık renk gömleklerinden sonra Nadella’nın tshirtleri oldukça sevildi diyebiliriz.

7 Christopher Nolan ve Takım Elbisesi

Christopher Nolan ve Takım ElbisesiTüm dünyanın tanıdığı başarılı yönetmen Christopher Nolan’da aynı şeyleri giymeyi sevenlerden. Kendisiyle özdeşleşen, koyu ve keskin tasarımlı ceketi, mavi gömleği ve siyah pantolonu ile görürsünüz, Nolan’ı. Peki, ya filmlerinin başarısı? Enerjisini bu tip şeylere harcamak istemediğini dile getiren başarılı isimlerden birisidir kendisi.

8 Karl Lagerfeld ve Siyah – Beyaz Takım Elbisesi

Karl Lagerfeld ve Siyah – Beyaz Takım ElbisesiChanel‘in tasarımcısı olan Karl Lagerfeld, moda dünyasının en güçlü isimlerinden birisi. Ama onu nerede görürseniz görün, üzerinde siyah takım elbisesi, beyaz gömleği, güneş gözlükleri ve eldivenleri görürsünüz.

9 Albert Einstein ve Gri Takım Elbisesi

Albert Einstein ve Gri Takım ElbisesiGiydiği tek kıyafet, gri takım elbisesidir. Aynı tasarım, aynı kumaş ve aynı renk. Dolabında farklı tek bir şey bulunmadığı biliniyor. Teorileri, başarıları ve yaptığı tüm çalışmaları ile dünyanın saygı duyduğu bu isim için bu akımın atası da diyebiliriz.

10 Cem Yılmaz ve Siyah Tshirtleri

Cem Yılmaz ve Siyah Tshirtleri10. isim olarak bir girişimci olmasa bile kendisine başarılı bir isim olduğu için yer vermek istedik. Başarılı komedyen Cem Yılmaz’ı da ilk tanıdığınız zamandan beri siyah tshirtleriyle görmüşsünüzdür. Hatta bu konuda kendisi bile espriler yapmaktadır. Konu ile ilgili olarak kendi görüşleri ise şu şekilde; “Ben özellikle sahnede başka yere dikkat çekmemek için tek renk siyah giyiyorum. Siyah giyince ellerim, kollarım daha çok seçiliyor. Ama bir de baktım Einstein gibi, Sinan Çetin gibi tüm dahiler siyah giyiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu