Yatırım yapmaya başla!

Kasım Başında Hasat Edilecek Olan Kivinin Satış Fiyatı Sınıfına Göre Belirlenecek

Yaygın olarak Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen kivi, Kasım ayının ilk haftasında Ordu'da hasat edilmeye başlanacak. Satış fiyatları ise sınıflarına göre belirlenecek.
Kasım Başında Hasat Edilecek Olan Kivinin Satış Fiyatı Sınıfına Göre Belirlenecek

Yetiştirilme oranı özellikle son yıllarda artan kivi, Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın önemli geçim kaynaklarından biri olma yolunda ilerliyor. Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Altınordu Ziraat Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Burada kivicilik sektörüne ilişkin açıklamalar yapan Uzunlar, yakın zamanda kivi hasadına başlanacağının haberini verdi. Ordu’daki kivilerin Kasım ayının ilk haftasından itibaren hasat edilmeye başlanacağını, bununla birlikte satış fiyatlarının da oluşturulduğunu açıkladı.

Üreticiye en fazla kazandıran ürünler arasında fındıktan sonra kivinin geldiğine işaret eden Uzunlar, kivinin satış fiyatının tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi sınıflarına göre belirleneceğini söyledi.

Üreticiye En Fazla Kazandıran ÜrünlerKivi fiyatları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapan Uzunlar, bu sezon birinci kalite olarak bilinen 90 gram ve üzerindeki kivinin fiyatının 4 lira olacağını, ikinci sınıf olarak bilinen 70 gram ve üzeri kivilerin 2,60 lira ve üçüncü sınıf olarak bilinen 40 gram ve üzeri kivi fiyatının ise 1 lira seviyesinde belirlendiğini bildirdi. Şu anda tüm üreticilerin alıcılarla bu fiyatlar üzerinden anlaştığını eklerken, sektörün bol ve bereketli bir hasat sezonu geçirmesini diledi.

Kivi fiyatlarının geçtiğimiz sezona oranla yaklaşık %20 oranında arttığını söyleyen Uzunlar, üretim yapan vatandaşların paralarını peşin olarak alacağını, kesinlikle vadeli ödeme ya da çek gibi bir seçenek olmayacağını özellikle vurguladı.

Kivi Fiyatları Bu Sezon ArttıBelirlenen kivi fiyatlarının üreticilerin yüzünü güldüreceğini söyleyen Uzunlar, Ordu genelinde beklenen kivi rekoltesinin 7 bin tonun üzerinde olduğunu ifade etti. Üretimde emeği geçen tüm sektör çalışanlarının emeğinin karşılığını alması için iyi dileklerde bulundu.

Açıklamalarında sona yaklaşırken kivi üreticilerinin erken hasat yapmaktan kaçınmalarını tavsiye eden Uzunlar, Ordu kivisinin kalite bakımından tescil almış bir ürün olduğunu anımsattı. Bu noktada tüm üreticileri markaya sahip çıkmaya davet etti.

Özellikle son dönemlerde kivinin önemli bir geçim kaynağı haline geldiğini ve bu sebeple de ilginin gittikçe arttığını, ilerleyen dönemlerde daha da artacağını açıklamalarında belirtti. Uzunlar, şu an için 7 bin ton civarında olan kivi üretiminin 15 ton gibi yüksek seviyelere çıkarılması için gereken tüm çabanın gösterileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum