Yatırım yapmaya başla!

Kitlesel Halk Protestoları Nedeniyle Kapatılan Bankalar, Lübnan’da Nakit Krizi Korkularını Artırıyor

Lübnan'daki bankalar, kitlesel halk protestoları nedeniyle geçen hafta kapalı kalırken, nakit krizi korkuları artıyor.
Kitlesel Halk Protestoları Nedeniyle Kapatılan Bankalar, Lübnan’da Nakit Krizi Korkularını Artırıyor

Lübnan’daki bankalar, kitlesel halk protestoları geçen hafta ülkeyi karmaşık bir hale sürüklediğinden beri altı gün boyunca kapalı kaldıkları için artan bir nakit krizine yönelik korkular yükseliyor.

Ülkenin borç verenlerinin ne zaman yeniden açılacağını bilemediği ve nihayetinde bankalara yapılan bir kaçış uyarısını tetikleyen kimse yok gibi görünüyor.

Worldwide Association of Lebanese Businesspeople Başkanı Fouad Zmokhol, “Gerçekten de açtıklarında panik modundan korkuyoruz. Bankaların parası, Merkez Bankası rezervinde veya hazine bonosunda. Bankaların paraları banka mevduatı değil, gelecek ve herhangi bir transfer parası talep edecek herkes için yeterli parası yok. Yani asıl sorun bu, paniği azaltmak zorundayız,” ifadelerini kullandı.

Zmokhol ve diğerleri, Lübnan lirasının başının derde girmediğini söylüyor. Önemli olanın ülkenin ağır bir şekilde güvenliği şey olan ithalat için gerekli olan ülkenin dolar rezervidir.

Protestolara katılan Lübnanlı bir gazeteci ve sinemacı olan Yumna Fawaz bu korkuyu dile getirerek, “Bankalar uzun süre kapanmaya devam etmesinden endişe duyuyoruz, dolar değeri tavana çıkacak,” dedi.

Protestolar, yıllarca süren yolsuzluk, işlevsel olmayan hükümet ve temel kamu hizmetlerinin bozulmasındaki yaygın vatandaş öfkesinin dışa vurumudur.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Pazartesi günü vaat ettiği bir reform paketi, kabinenin tamamen istifa etmesini ve ülkenin mezhepsel siyasal sisteminin elde geçirilmesini isteyen göstericileri tatmin etmedi.

Reform planı, 2020’deki açığı GSYİH’in yüzde 0,6’sına düşürmeyi hedefliyor, ancak insanlar önlemlerin çok geç geldiğinden ve birçoğunun bir defalık olduğuna bağlı endişe duyuyorlar.

Gözlemciler, protestoların tam kapsamının daha önce gerçekleşmemiş olanlardan daha önce görülmemiş ve daha önemli hale getirdiğini söylüyorlar.

Barış Zamanında Benzeri Görülmemiş Bir Durum

Barış Zamanında Benzeri Görülmemiş Bir DurumEkonomik sorunlar uzun süredir 6 milyon kişiye ve 18 farklı dini cemaate ev sahipliği yapan çok çeşitli Orta Doğu ülkesini rahatsız etti. Lübnan’ın cari işlemler açığı yüzde 25’in üzerinde olmasıyla göze çarpıyor. Yani ihracattan daha fazla ithalat yapıyor, harcadığından daha fazla harcıyor ve ayakta kalmak için yabancı paralara büyük ölçüde güveniyor.

Durgun ekonomik büyüme ve varlıklı Lübnan deniz aşırı ülkelerden gelen para birimlerindeki yavaşlama, yakıt ve tarımsal gıda ürünlerinden elektroniğe kadar her şeyin ithalatı için döviz rezervlerinde tehlikeli bir düşüşe neden olmuştur.

İşletmeler, ihtiyaç duydukları dolarları borç vericilerden satın almayı giderek zorlaştırıyorlar. Eylül ayında ülkenin hükümeti ekonomik bir acil durum ilan etti.

GSYİH’e karşı borç oranı, dünyadaki en yüksek seviyelerden biri olan yüzde 150’nin üzerindedir ve işsizlik yüzde 35-40 arasındadır. Lübnan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algılama Endeksi’ne göre 175 ülkeden, 138. sıradadır.

Durumun yakınında olan ve ismini vermek istemeyen bir Lübnanlı yatırım analisti, “Bankaların kapalı kalması, barış döneminde benzeri görülmemiş bir olaydır. Bu, likidite korkularının bir yansıması, özellikle de merkez bankasının mali sorumlulukların çoğunu omzuna koymaya ve çağrılmaya davet ediliyor,” dedi.

Ülke Durgunluk Modunda

Ülke Durgunluk ModundaLübnan, 1990’da sona eren ve 120.000 kişinin öldüğü tahmin edilen 15 yıllık kanlı iç savaşından beri, bu kadar ekonomik baskı altında kalmamıştı.

Ekonomistlerin korkusu, 1 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapması ve devletin yanlış yönetilmesinin günlük elektrik kesintilerine, sokaklarda toplanmamış çöp yığınları ile ülkede siyasi istikrarsızlığın artması, ülkeyi temerrüde iten bir kırılma noktası olabilir.

Jefferies’de sabit gelir stratejisinin genel müdürü ve Lübnan’ın merkez bankasında eski bir ekonomist olan Alia Moubayed, “Politika ve politika belirsizliği, mevcut sıkıntılarına katılarak Lübnan ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Zaten durgunluk halindeyiz ve hükümetin maliye politikasına güvenilir bir yol koyamaması, parasal şartların çok dar olması ekonomik yavaşlamaya neden oluyor,” dedi.

Lübnan lirası, 1997 yılından bu yana dolara 1,507.5 oranında sabitlendi. Ancak bu oran birçok kişi için yüksek olduğu için bazı sorunlara neden oluyor.

Temerrüdü Önleme ve Merkez Bankası Atılımları

Temerrüdü Önleme ve Merkez Bankası AtılımlarıLübnan’ın merkez bankası Banque du Liban, yıllarca yerel paraları, dolar satarak ve lira alarak desteklemeye çalıştı. Fakat dolar satmak için ilk önce dolarları almak zorundalar. Yani ekonomik problemler kötüleştikçe, dolar rezervleri de tükendi.

Lübnan’ın ticari bankaları merkez bankasından dolar satın almak zorundadır ve bu dolarlar merkez bankasının rezervlerine veya hazine bonolarına bağlanmaktadır.

Lübnanlı yatırım analisti, “Hariri planı, temel olarak para politikasını mali amaçlara açıkça yönlendirerek bir süre satın alma planıdır. Göreceli olarak daha düşük girişler ve aşınan güven ile bankacılık kesimi artan bir şekilde likidite sorunları yaşıyor. ABD dolarının çoğu merkez bankası tarafından emiliyor,” dedi.

Lübnan’daki apolitik ve mezhep dışı bir örgüt olan Lübnan Uluslararası Finans Yöneticileri’nden (LIFE) çıkarılan yeni bir bildiri, Lübnan’ı kurtarmak için merkez bankasının finansal sisteme duyduğu güveni aşındırdığını belirten mevcut politikasının kaldırılması dahil olmak üzere birkaç önlem önermektedir.

Bildiride, “Merkez bankaları başlangıçta gerekli görülen ileri düzey para politikası deneyi biçimi, sistematik riskleri uzun vadede artırmakta ve sistemdeki zor para likiditesini azaltmaktadır. Mali konsolidasyon adımlarının ardından, bu tedbirlerin çözüldüğünü zaman içinde görmek istiyoruz,” ifadelerine de yer verildi.

Başbakanın reform planının ise gerçekçi ve sürdürülebilir bir mali konsolidasyon planı olmadığı söylendi. Paket, “Daha endişe verici bir şekilde, oldukça sıra dışı ve nihayetinde istikrarsızlaştırıcı bir politika gösteren, mali amaçlar için merkez bankasına güvenmeye devam ediyor,” ifadeleri ile nitelendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum