Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kitap ve Süreli Yayınlarda KDV Oranını Sıfırlayan Yasa Teklifi Meclise Sunuldu

Çiftçilerin temerrüde düşen kredi borçlarını yeniden yapılandıran, kitap, gazete ve dergi gibi yayınlarda KDV oranlarının sıfıra indirilmesini öngören yasa teklifi AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
Kitap ve Süreli Yayınlarda KDV Oranını Sıfırlayan Yasa Teklifi Meclise Sunuldu
Yorum

AK Parti, kitap, gazete ve dergilerde KDV oranını sıfıra indirecek yasa teklini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Söz konusu yasa teklifi 18 madde ve 12 kanunda düzenlemeyi içeriyor.

Yasa teklifine ilişkin basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan kitap ve dergilerde KDV’nin sıfıra indirilmesine ilişkin düzenlemenin teklifte yer aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem yayıncıları hem de satıcıları kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılacağını, böylece kitap fiyatlarında düşüş olacağını belirtmişti.

AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi ile 12 ayrı kanunda değişiklik yapılıyor.

Kitap Kdv OraniBuna göre; Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin adı Adana Alparslan Türkeş Üniversitesi olarak değiştirilecek. Kitap ve süreli yayınlarda KDV oranı sıfırlanacak. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği kitaplarda vergi oranının düşürülmesi konusuna Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan da destek gelmişti. Yazar bir babanın oğlu olduğunu söyleyen Albayrak, bu düzenlemenin kitap fiyatlarını düşüreceğini ve gençlerde okuma alışkanlığını artıracağını dile getirdi.

Tarımsal kredilerde temerrüde düşmüş olan çiftçilerin borçlarının %15 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacağı bildirildi.

Ciftci Borclari YapilandirilacakAK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş; Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin vermiş olduğu tarımsal kredilerde temerrüde düşmüş olan çiftçilerin borçlarının %15 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacağını bildirdi. Bu %15 oranının %5’lik kısmının Hazine tarafından karşılanacağı ve geri kalanın ise yapılandırılacağı müjdelendi.

Emeklilere dini bayramlarda verilen 1000 TL’lik ikramiyenin gelir testi uygulamasına tabi tutulmayacağı da yasa teklifinde yer alan konular arasında oldu. 3600 ek gösterge düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını belirten Muş, adımların ancak çalışmaların tamamlanması halinde atılacağını aktardı.

Meclise sunulan torba yasa teklifine göre; serbest kullanıcı lisansı sahiplerinin ulusal petrol stok bulundurma yükümlülüğü kaldırılacak.

Petrol BulundurmaLisans sahibi sayısının sınırlı olması ve tutulan stok miktarının düşük olması sebebiyle, ulusal stok miktarında bir azalma olmayacağı yönünde açıklama yapılarak, sektör temsilcilerinin olası kaygıları bertaraf edildi. Bir diğer kanun teklifi iş güvenliği uzmanlarının iş gücü piyasasının daralmasının engellenmesi amacıyla yapıldı.

Buna göre; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanları ile çok tehlikeli yerlerde çalışan B sınıfı uzmanların hizmet verme sürelerinde düzenleme yapılacak. Bu işyerlerinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının hizmet verme sürelerinin kamu kurumları ile 50’nin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi eşleştirilerek, iş gücü piyasasındaki daralmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir çalışmanın olmadığı belirtildi.

Emeklilikte Yasa Takilma Gundemde Yok 1Yasa teklifinin detaylarını paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, en çok merak edilen konulardan birine de açıklık getirdi. Gündemlerinde emeklilikte yaşa takılanların olmadığı ifade eden Muş, Hal Yasası, Askerlik Yasası ve Hayvanları Koruma Yasalarının, meclis takvimi çerçevesinde şu anda yasalaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu