Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kişisel Tasarruf Oranları Pandeminin Yarattığı Gelecek Kaygısıyla Rekor Kırdı

Pandemi tüm dünyada ekonomide bir sis bulutu oluştururken, geleceğe yönelik kaygıların artması küresel olarak tasarruf oranlarının rekor seviyelere çıkmasını sağladı.
Kişisel Tasarruf Oranları Pandeminin Yarattığı Gelecek Kaygısıyla Rekor Kırdı

Bir yılı geride bırakmak üzere olduğumuz koronavirüs salgınında toplamda 1 milyon 414 bin insan hayatını kaybetti. Dünya genelinde 60 milyondan fazla insanın enfekte olduğu virüs salgınında, 41 milyon kişi tedavi olup sağlığına kavuştu. Hükümetler virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla sokağa çıkma yasağı kısıtlaması başta olmak üzere çeşitli karantina kurallarını uyguladı.

İşyerlerinin kapanması dünyanın en büyük ekonomilerinde bile tarihi çöküşlerin meydana gelmesine sebep olurken, tüketici davranışları da tamamen değişti. Yapılan araştırmalar ekonominin önündeki belirsizliğin artmasının hanehalkını tasarruflara yönettiğini ortaya koydu.

Özellikle gelişmiş ülkelerde tasarrufların gayrisafi yurt içi hasılaya oranının rekor seviyelere çıktığı görüldü.
AB ve Eurpo Bölgesi Tasarruf Oranı
Kaynak: Eurostat

Pandemiyle mücadele kapsamında dünya genelinde restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri belirli dönemlerde kapatıldı. İkinci dalganın başlamasıyla birlikte bu tedbirler yeniden devreye sokuldu.

Seyahat kısıtlaması ve evden çalışma gibi tedbirler tüketicilerin tasarruf miktarını da doğrudan artırmış oldu. Bunun yanında iş yerlerinin kapatılması, ücretsiz izne çıkarmalar gibi olumsuz faktörler ekonomiye dair endişeleri artırırken insanların geleceğe yönelik kaygısı da tasarrufa yönelmesini mecbur kıldı.

En Çok Tasarruf Yapan Ülkeler
Kaynak: Invostopedia

Fidelity Strategic Bond fonu yöneticileri Timothy Foster ve Claudio Ferrarese, pandemi öncesinde de tasarruf bolluğu olduğunu ancak durumun şimdi daha da arttığını söyledi. Ekonomi otoriteleri tasarrufların artmasının altında yatan en önemli etkenin gelecek kaygısı ve gevşek para politikaları olduğunu söylüyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın kabinesinde Hazine Bakanı olarak atanan Janet Yellen da gelişmiş ekonomilerin en büyük sorununun çok fazla tasarruf yapıp, yatırımı kısıtlı tutmaları olduğunu belirtti.

Araştırmalara göre salgın sürecinde işten çıkarmaların etkisiyle bir kesim geçimini sağlamak için birikimlerini kullandı.

Ancak Amerika, İngiltere, Kanada, Avrupa Birliği gibi birçok ülkenin toplam tasarruf miktarında bu yıl artış oldu. İspanya’da da geçtiğimiz günlerde açıklanan bir rapor halkın tasarruf miktarının çok fazla yükseldiğini ortaya koymuştu.

ABD’de pandemi öncesinde %7,5 olan ortalama tasarruf oranı, Nisan’da %33’ü aştı.
ABD Tasarruf Oranı
Kaynak: Statista

İnsanlar işsiz kaldığı dönemde ortalama olarak tasarruflarının %14’ünü kullanmak zorunda kaldı. Pew Research araştırması Z kuşağının bile emeklilik için para biriktirmeye başladığını gösterdi. CaixaBank tarafından yapılan açıklamada, bankalardaki mevduatların Mart ve Nisan aylarında arttığı, insanların bunları kullanırken de çok dikkatli davrandığı belirtildi.

Uzmanlar Avrupa’daki tasarruf miktarının 2008 finans krizine benzer bir tablo çizdiğini gösteriyor. Her ülkeden farklı veriler gelirken, genel olarak yapılan açıklama karantina kurallarının gevşetilmesiyle birlikte, birikimlerin ihtiyatlı bir şekilde kullanıldığı yönünde.

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması

ING Türkiye “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması” 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre ülkemizde de gelecek kaygısı insanları tasarrufa yöneltti. En çok tercih edilen araçların başında nakit birikim, altın ve bireysel emeklilik fonları yer aldı. Tasarrufa en fazla yönelen kesim ise 25-34 yaş grubu oldu.

İrlanda’nın toplamda 120 milyar dolar mevduatı, Kanadalı bireylerin 90 milyar dolar, şirketlerin 80 milyar dolar nakit tasarrufu bulunuyor. Kanada’da salgın öncesinde %3,6 olan tasarruf oranı %28’i geçti. İngiltere’de de nakit kullanımının normalin yarısından bile az olduğu aktarıldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum