Yatırım yapmaya başla!

Kişisel Lüks Pazarının 2020’de %35’e Kadar Daralması Bekleniyor

Koronavirüs salgınının neden olduğu etkilerden biri olarak, kişisel lüks pazarı bu yıl yüzde 20 ila 35 arasında bir daralma görebilir.
Kişisel Lüks Pazarının 2020’de %35’e Kadar Daralması Bekleniyor

Koronavirüs pandemisinin ekonomilere ve sosyal hayata negatif getirileri, en nihayetinde tüketicinin harcama alışkanlıklarını da değiştirdi. Online alışveriş oranlarında artış görülürken, bir taraf da harcama yapmayı bıraktı. İşte bu değişimlerden en çok etkilenen pazarlardan birisi, kişisel lüks malları oldu.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından yayımlanan bir rapora göre; küresel lüks mal satışları, koronavirüsün neden olduğu talep yıkımı yüzünden önümüzdeki birkaç ay çöküş yaşayacak.
Küresel Kişisel Lüks Pazarında Büyük Düşüş
Görsel Kaynak: Bain & Company

Rapora göre; dünya genelinde kişisel lüks mal satışları, Haziran ayında sona eren üç ayda yaklaşık yüzde 50 ila 60 oranında azalacak. Aynı zamanda yıl genelinde yüzde 20 ila 35 arası bir daralma öngörüyor. 2020 için tahmini satışların 180 milyar Euro ile 220 milyar Euro arasında olmasını da bekliyor.

Bain & Company Luxury Study 2020 Spring Update isimli rapor, İtalyan lüks eşya üreticileri vakfı Altagamma ile işbirliği içinde hazırlandı. İkinci bir enfeksiyon dalgasının veya küresel bir aşının geliştirip uygulanmasının etkilerine yer verilmedi.

Başka bir danışmanlık şirketi olan McKinsey & Company, Nisan ayında kişisel lüks eşya pazarı için küresel gelirin, 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 35 ila 39 oranında azalacağını belirten bir rapor yayımlamıştı.
2020 Boyunca Yüzde 15 - 35 Arası Azalma
Görsel Kaynak: Bain & Company

Bu raporda ise mağazaların iki ay boyunca kapalı kalması durumunda, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki halka açık moda şirketlerinin yaklaşık yüzde 80’inin mali sıkıntıya düşeceğinden bahsetmişti.

Bain, kişisel lüks pazarın 2019 yılında 281 milyar Euro değerinde satış kaydettiğini açıklıyor. Bu seviyelerin 2022 ve 2023 yıllarında yeniden görülebileceğini tahmin ediyor. Bu seviyelerin yeniden görülmesinin; ekonomik eğilimlere, tüketici güven seviyelerine, turizm akışlarına, markaların tüketici ihtiyaçlarını öngörme ve yerine getirme yeteneğine bağlı olduğunu da ifade ediyor.

Rapora göre; küresel seyahat kısıtlamaları yüzünden genellikle Paris, Londra ve New York gibi tasarımcı ürünlerini satın almak için yurt dışına çıkan Çinli müşterilerin, bu alışkanlıklarını bırakması da mümkün görünüyor.
2020 Sonrası Toparlanma
Görsel Kaynak: Bain & Company

Küresel lüks pazarının 2025 yılına kadar, Çinli lüks tüketicilerin büyümesine bağlı olarak 320 milyar Euro ile 330 milyar Euro arasında olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca beş yıl sonra Çin’in 2019’daki %35’e kıyasla dünya çapında tüm lüks harcamaların yaklaşık yarısını oluşturması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum