Yatırım yapmaya başla!

Kişisel Finans Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

Kişisel Finans Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

Kişisel finans planınız yoksa ve artık yapmak istiyorsanız, bu yazı açıklarınızı kapatabilir. Çünkü birçok kişinin plan yaparken atladığı ve belki de yanlış bildiği noktalar bulunuyor. Bu nedenle de başarılı bir kişisel finans planı yapamaz. Planını başarılı bir şekilde yapamayan tüketicilerin de bütçeleme, tasarruf gibi konulara inancı kalmaz. Oysaki planı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır ve bu şekilde başarılı olabilirsiniz.

Paranızı doğru kullanmak, tasarruf etmek ve para biriktirmek istiyorsanız kişisel finans planlarına ihtiyacınız vardır. Ama kişisel finans nedir, planı nasıl yapılır öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonrada dikkatli bir şekilde kendi planınızı oluşturmalı ve tutarlı bir şekilde bu plana bağlı kalmalısınız. Oluşturduğunuz planda bir noktada açık verdiğinizde veya “bu seferlik” diyerek yaptığınız alışverişte tüm planınızı mahvedersiniz.

İşte bu noktalardan yola çıkarak kişisel finans konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum:

1 Kazandığından Az Harca!

Kazandığından Az Harca!Harcamalarınız her zaman kazancınızdan daha az olmalıdır. Kredi kartlarınıza güvenerek veya kredi çekme imkanınızı değerlendirerek boyunuzu aşan harcamalar yapmayın. Çünkü bu harcamalar bir süre sonra iyice yoldan çıkar ve kontrol edilemez bir hal alır. Sonrasında da tabiri caizse, gırtlağa kadar borca batarak hayata küsersiniz. Bu nedenle kişisel finans planınızın olmazsa olmazı, kazandığınızdan az harcamaktır.

2 Borçlarınızı Mutlaka Ödeyin

Borçlarınızı Mutlaka ÖdeyinBorçlarınız daha önceden yaptığınız sorumsuz alışverişlerden dolayı bayağı kabarmış olabilir. Bu nedenle de silkelenip kendinize bir kişisel finans planı yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Ama kazandığınız para borçlarınıza yetmiyor bile!

Eğer borçlarınızı ödemek için kazandığınız para yetmiyorsa, birkaç alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birisi faizi düşük olanlar için küçük ödemeler, yüksek olanlar için büyük ödemeler yapmaktır. Gelirinizi arttırmak ve ek iş gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Hem eğlendiren hem de para kazandıran hobiler için tıklayın.

3 Kendiniz için En Doğru Seçimler

Kendiniz için En Doğru SeçimlerÇok vakit kaybetmeden kendiniz için en doğru seçimleri yapmalısınız. Borcunuz varsa bir an önce harekete geçmeli ve bunun üstesinden geleceğinizi bilmelisiniz. Geri dönülmez hatalar yapmaktan kaçınmalısınız. Bu hataların çözüldüğünü düşünseniz bile bazen telafisi olmayan hataları bir ömür boyu taşırsınız. Bu nedenle kendiniz için en doğru seçimleri yapın, oluşturduğunuz plana bağlı kalın, mantıklı harcamalar yapın ve paranızı mutlaka doğru kullanın.

4 Alışverişten Uzak Durun

Alışverişten Uzak DurunKişisel finans planını, finansal durumunuzu iyileştirmek için çözüm yolu olarak görüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli konu harcamalarınızı azaltmaktır. Alışveriş tutkunuzdan vazgeçin ve yalnızca ihtiyaçlarınızı alın. En gerekli ve gereksiz olan alışverişleri belirleyin, bunu yaparken mutlaka dürüst davranın. Ayrıca alışverişten uzak durmadan başarılı bir kişisel finans planı yapmanız da mümkün değildir.

5 Acil Durumlara Her Zaman Hazır Olun

Acil Durumlara Her Zaman Hazır Olunİnsanoğlunun başına ne zaman, nerede, ne geleceği belli olmaz! Acil durumlarla karşılaşmanız belki de an meselesi olabilir. Bu durumu kabullenmeli, aklınızın bir köşesinde mutlaka tutmalı ve hazır olmalısınız. Karşılaşabileceğiniz herhangi bir durum için acil durum hesapları oluşturmanız gerekiyor. Bu şekilde planınızı bozmadan devam ettirebilirsiniz. Ama bu konu göz ardı edilirse tüm planınız altüst olacak ve bu nedenle daha büyük stres yapacaksınız. Acil durum hesaplarının, her zaman bir güvence olduğunu unutmayın.

6 Çiftlerin Birbirine Dürüst Olması

Çiftlerin Birbirine Dürüst OlmasıEğer kişisel finans planınızı eşinizle birlikte yapıyorsanız, birbirinize dürüst olmanız gerektiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın. Kazanılan ve harcanan her bir kuruş, çiftler tarafından bilinmelidir. Plan iki tarafın ortak çabası ile oluşturulması ve iki tarafta oluşturulan plana bağlı kalmalıdır. Çiftlerin parasal anlaşmazlık yaşadığının göstergeleri arasında birbirlerinden sır saklamaları da yer almaktadır.

7 Dayanıklı Eşyalar Alın

Dayanıklı Eşyalar AlınBilindiği gibi ucuz et tencere dibi yakarmış. Bu yüzden bir eşya sırf ucuz olduğu için sarın almamalısınız. Kalitesinden, kullanışından ve sizin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Dayanıklı eşyalar almak, ucuz eşya almaktan daha mantıklıdır. Örneğin her yıl değiştirdiğiniz bir koltuk takımı yerine yıllarca kullanabileceğiniz kaliteli bir koltuk takımı almanız daha mantıklıdır. Eğer sıkılacağınızı düşünüyorsanız da, kendiniz eski mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz.

8 Yatırım Yapmayı Unutmayın

Yatırım Yapmayı UnutmayınKişisel finans planının olmazsa olmazlarından birisi de yatırım yapmaktır. Ayrıca günümüzde çok daha kolay bir şekilde yatırım yapabildiğinizi de unutmayın. İnternet üzerinden verilen eğitimlerden herkesin faydalanabildiğini ve sizin de kısa sürede nasıl yatırım yapılır öğrenebileceğinizi bilin. Sadece istemeniz, inanmanız ve çabalamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda yaptığınız yatırımlardan para kazanmaya başladığınız zaman, iyi ki yapmışım diyeceksiniz. Yapamayacağınızı düşünerek yatırımlardan uzak durmanız planınızda yapacağınız en büyük hatalardandır. İsteyen herkes yatırım yapabilir ve bilinçli bir yatırımcıysa para kazanabilir!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum