Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Temmuz İtibarıyla 126 Milyar Dolara Yükseldi

Temmuz sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku 126 milyar dolara ulaşırken, bunun 59,2 milyar doları bankalar tarafından yapıldı.
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Temmuz İtibarıyla 126 Milyar Dolara Yükseldi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılının Temmuz ayına ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri gelişmelerini yayımladı. Buna göre Temmuz ayı bitimi itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku geçen yılın sonuna kıyasla %7,9 oranında artış gösterdi. Bu artışla birlikte 126 milyar dolara yükseldi. Bunun 59,2 milyar doları bankalar tarafından yapılırken, 60,3 milyar doları diğer sektörlerden kaynaklandı.

Bankaların kısa vadeli dış borç stoku Temmuz’da %3,6 oranında artış gösterdi.

Bankaların BorcuDiğer sektörlerin borç stoku ise 2018 yılı sonuna kıyasla %12,2 arttı. Bankaların yurt dışından kullandığı kısa vadeli krediler geçen yılın sonuna kıyasla %3,3 lük düşüş göstererek 10,7 milyar dolara geriledi. Temmuz ayında bankalar hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %7,6 arttı ve 20,4 milyar dolar seviyesi kaydedildi.

Yurt dışında bulunan bankaların mevduat hesabı %6,7 oranında artışla 13,9 milyar dolara yükselirken, Türk lirası cinsinden mevduatları %1’lik küçük bir yükseliş gerçekleştirerek 14,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Söz konusu dönemde diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları %4,8 artarak 41,8 milyar dolar oldu.

Temmuz sonu itibarıyla kamu sektörünün kısa vadeli borcu geçen yılın sonuna kıyasla %4,9 oranında artış gösterdi.

Kamu BorcuTamamı kamu bankalarına ait olan borç bu artış ile birlikte 23,6 milyar dolar oldu. Aynı dönem için özel sektörün kısa vadeli dış borcu %8,5 artarak 95,9 milyar dolara ulaştı. Özel alacaklar başlığı altında yer alan parasal kuruluşlara olan borç %0,5 artarak 48,7 milyar dolara ulaşırken, parasal olmayan kuruluşlara yapılan borç %13,3 artışla 76,7 milyar dolar kaydedildi.

Kısa vadeli tahvil ihraçları 2018 sonuna kıyasla %49,5 azalarak 50 milyon dolar açıklandı.

Tahvil İhraçlarıSöz konusu dönemde resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 521 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. Kısa vadeli tahvil ihraçları geçtiğimiz yılın sonunda 99 milyon dolar olmuştu. Bugün açıklanan verilerle birlikte yarı yarıya azaldığı gözlendi. Kısa vadeli dış borç stokunun %51,2’sini ABD doları, %30,1’ini Euro, %13,2’sini Türk lirası ve %5,1’ini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Vadesine bir yıl veya daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku 179,2 milyar dolar olurken, bunun 20,2 milyar dolarının yurt içinde yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından meydana geldiği bildirildi. Toplam borcun ise %18,2’sini kamu sektörü, %3,6’sını Merkez Bankası ve %78,2’sini ise özel sektör gerçekleştirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu