Yatırım yapmaya başla!

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ağustos Ayında Yüzde 3,6 Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kısa vadeli dış borç istatistiklerine ait Ağustos dönemi verileri yayımlandı. İşte detaylar;
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ağustos Ayında Yüzde 3,6 Azaldı

TCMB tarafından aylık periyotlarla yayınlanan kısa vadeli dış borç istatistiklerinin Ağustos sonu rakamları açıklandı. Rakamları, bankaların aylık döviz vaziyeti stokları, özel sektörün yurt dışından sağlandığı kredi veri tabanı, ticari kredilere ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu ithalat verileri ve Merkez Bankası aylık döviz vaziyeti kaynakları üzerinden derlendi.

Ağustos sonu itibariyle kısa vadeli dış borç stoku 2017 yılı sonuna göre yüzde 3,6 oranında azalarak 114,3 milyar dolar oldu.

Kısa Vadeli Borç Stoku Azaldı

Ağustos sonu döneminde bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7,4 oranında azaldı ve 62,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku ise yüzde 0,4 oranında alarak 50,6 milyar dolara işaret etti. Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler ise 2017 yılsonu itibariyle yüzde 14,7 oranında azaldı ve 15 milyar dolar oldu.

Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 3,1 oranında azaldı ve 19 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Banka Hariç Yurt Dışı Yerleşiklerin Döviz Tevdiat Hesabı

Yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı ise yüzde 6,4 oranında artarak 18 milyar dolar seviyesini gördü. Ek olarak yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yılın sonuna göre yüzde 21,9 oranında azalarak 10,3 milyar dolar oldu. Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları ise 2017 yılsonuna göre yüzdee 0,6 oranında artarak 40,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Özel sektörün kısa vadeli dış borcu Ağustos döneminde 2017 sonuna göre yüzde 5,8 azaldı ve 90,3 milyar dolar oldu.

Özel Sektörün Kısa Vadeli Borcu

Borçlu bazında rakamlar incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu, 2017 yılsonuna göre yüzde 1,8 oranında artışla 22,5 milyar dolara ulaştı. Alacaklı bazında ise özel alacaklılar başlığı altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar, 2017 yılsonuna göre yüzde 11,1 oranında düşüşle 46,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Parasal olmayan kuruluşlara olan borç ise yüzde 0,8 oranında artışla 65,9 milyar dolar olarak açıklandı. 2017 yılsonunda 111 milyon dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları yüzde 31,5 oranında artışla 2018 Ağustos sonunda 146 milyon dolar oldu. Aynı döneme ait resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar ise 2,1 milyar dolar düzeyinde açıklandı.

Kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu; %52,6’sı ABD doları, %33,2’si Euro, %11,5’i TL ve %2,7’si diğer döviz cinslerinden oluşuyor.

Kısa Vadeli Borç Döviz Kompozisyonu

2018 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl ve daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli borç stoku 175,2 milyar dolar düzeyinde açıklandı. Bu stokun 18,2 milyar dolarlık bölümü, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştuğu belirtildi. Borçlu bazında ise toplam stok içinde kamu sektörünün yüzde 18,1, TCMB’nin yüzde 0,9 ve özel sektörün yüzde 81 oranda paya sahip olduğu görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum