Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ocak İtibarıyla 123,6 Milyar Dolar Oldu

TCMB verilerine göre Ocak sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku, 2019 sonuna kıyasla çok fazla değişiklik göstermedi ve 123,6 milyar dolar kaydedildi.
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ocak İtibarıyla 123,6 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kısa vadeli dış borç istatistikleri gelişmelerini açıkladı. Buna göre Ocak sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku 123,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu dönemde bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %1 oranında artarak 56,8 milyar dolara yükselirken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %1 azalarak 58,4 milyar dolara geriledi.

2019 sonuna kıyasla bankaların yurt dışından kullandığı kısa vadeli krediler, %11,3 azalarak 6,9 milyar dolara geriledi.

Yurt Dışı BorcuOcak sonu itibarıyla bankalar hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %0,1 oranında düşüş göstererek 21,1 milyar dolara, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı %0,7 azalarak 13,6 milyar dolara geriledi.

Bu dönemde yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna göre %11,5 oranında artış gösterdi ve 15,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın sonuna kıyasla diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları %0,5 oranında artarak 50,9 milyar dolara ulaştı.

Kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2019 yıl sonuna göre %7,7 artışla 23,4 milyar dolara çıktı.

Geçen yılın sonunda açıklanan veriler ile karşılaştırıldığında özel sektörün kısa vadeli dış borcu %1,8 oranında azalarak 91,7 milyar dolar kaydedildi.

Kısa Vadeli BorçAlacaklılara göre değerlendirildiğinde özel alacaklılar altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar %0,8 oranında artarak 46,0 milyar dolar, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar %0,4 azalarak 77,1 milyar dolar oldu.

Geçen yılın sonuna göre çok fazla değişiklik göstermeyen kısa vadeli tahvil ihracı Ocak’ta 67 milyon dolar kaydedildi. Resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 384 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli borcun %48,8’ini ABD doları, %30,0’unu Euro, %13,8’ini TL ve %7,4’ünü diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku 172,3 milyar gerçekleşti. Bunun 18,8 milyar dolarlık kısmını Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşturdu.

Toplam stok içinde paylara bakıldığında kamu sektörünün %18,6, Merkez Bankası’nın %4,9, özel sektörün ise %76,5 paya sahip olduğu açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu