Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Çalışma Ödeneğindeki Yeni Düzenleme Resmi Gazete’de

Resmi Gazete'de bugün torba kanunda yer alan kısa çalışma ödeneği, BDDK ve SGK'ya ilişkin yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Haberin detayları aşağıda;
Kısa Çalışma Ödeneğindeki Yeni Düzenleme Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama döneminin başından beri gündeminde olan ekonomik değişiklikleri içeren torba kanun teklifi, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunda, Covid-19 sürecinde İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma ödeneği başvuruları da yer alıyor.

Kısa çalışma ödeneğine ilişkin başvuruların alınması, değerlendirilmesi, ödenmesiyle ilgili işlemleri ve nakdi ücret desteği işlemleri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) personeline herhangi bir sorumluluk yüklenemeyecek.

Hatalı işlemlerden kaynaklı fazla ve yersiz ödemeler, nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin başvurusu ile işveren tarafından fiilen çalıştırıldığının tespiti durumuna ilişkin de açıklama yapıldı.

Tespitiyle birlikte uygulanan idari para cezalarının söz konusu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla tahsil edilmemiş olanların silineceği belirtildi. Tahsil edilenlerin ise iade veya mahsup edilemeyeceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu alacaklarla ilgili başlatılmış olan takip ve tahsil işlemlerine devam edilemeyeceği, yargı mercilerine intikal etmiş olan dosyalarda ise kurum ve bakanlık aleyhine yargılama giderine hükmedilmeyeceği paylaşıldı.

Kısa çalışma ödeneğinin alındığı dönemde işveren tarafından işçinin çıkarılması ile oluşan fazla ve yersiz ödemelerin soruşturma ve kavuşturmada olması durumunda kapsam dışında olacak.

Ceza soruşturması veya kovuşturması sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veya beraat verilenler hakkında ise bahsi geçen madde hükmünde terkin hükümler uygulanacak.

BDDK’ya Yeni Yetkilendirmeler Verildi

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) ilişkin karar da yer aldı. Yeni yasa ile bir banka ya da banka grubu, faaliyet konuları bazında sınırlama veya kısıtlamalar getirerek faaliyet izni vermeye yetkili olacak.

Bankaların müşterilerine sundukları hizmetlerin güvenli ve kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayan hizmet sağlayıcıların uymaları gereken usul ve esasları belirleme yetkisi ise BDDK’ye verildi.

Kurul tarafından getirilen faaliyet sınırlamaları veya kısıtlamalarına uyulmaması durumunda 1 milyon liradan az olmamak ve menfaat sağlanmış olması halindeyse idare ceza tutarı şöyle aktarıldı;

“Sağlanan menfaatin iki katından az olmamak üzere, söz konusu kısıtlama ve sınırlamalara aykırılık teşkil eden tutarın yüzde yüzüne kadar.”

SGK’ya Yeni Düzenlemeler Yapıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) taşınmazlarının elektronik ortamda satışı da dahil olmak üzere her türlü satışı ile diğer iş ve işlemlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasların, kurumca çıkarılan yönetmelikle belirleneceği duyuruldu.

2022 yılında götürü bedel üzerinden hizmet alım sözleşmesi yapılmış kamu üniversite sağlık hizmeti sunucularının SGK’ya 31 Aralık 2022 tarihine kadar sözleşme kapsamında verdikleri tedavi hizmetine ilişkin de madde yer aldı.

Geçiçi maddede, tedavi hizmetine ilişkin toplam tahakkuk tutarının götürü bedel sözleşme tutarından düşük olması durumunda, aradaki fark terkin edileceği belirtildi. Terkin edilen tutarınsa bakanlık bütçesine söz konusu amaçla tahsis edilecek olan ödenekten karşılanacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.