Yatırım yapmaya başla!

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Malum mevsim kış! Havalar gittikçe daha da soğuyor ve gün bir türlü aydınlanmak bilmiyor. Pek çoğumuz dışarısı daha zifiri karanlıkken yataktan kalkmaya çalışıyoruz ve akşam aynı karanlıkla evimize dönüyoruz. Uykuya bir türlü doyamıyor, kendimizi yorgun, bitkin, bezgin hissediyor; deyim yerindeyse hiçbir şeyi hevesle yapamıyoruz. Peki, bu durumun nedenini biliyor muyuz? Daha doğrusu; yaşadığımız şeyin, sayısız insanın yaşadığı kış depresyonu olabileceğinin farkında mıyız?

Evet, kış depresyonundan bahsediyorum! Bu soğuk, güneşsiz ve karanlık günlerde, pek çok kişinin yaşadığı kış depresyonundan! Acaba biz de kış depresyonundan muzdarip olanlardan biri olabilir miyiz? Sabahları yataktan kalkamayışımızın, isteksizliğimizin, sanki ağır bir hastalığı yeni atlatmış gibi halsiz hissedişimizin, iş hayatındaki performans düşüklüğümüzün, mutsuzluğumuzun ve daha bir dizi farklı olumsuz şeyin altında yatan nedenin, bu olabileceğini biliyor muyuz? Bilmiyorsak bile hemen şimdi birlikte öğreneceğiz. Sonuçta; sorunun ne olduğunu bilmeden çözüm yolları üretemeyiz, öyle değil mi? Eğer siz de şu düşük moddan kurtulmak ve kış mevsimini, keyif alarak geçiren biri olmak istiyorsanız kış depresyonunun ne olduğunu iyice anlamalı ve ondan kurtulmak için ne gibi yollara başvurabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kış Depresyonu Nedir?

Kış Depresyonu Nedir?Kış depresyonunun, mevsim değişikliğine bağlı yaşanan duygu durum bozukluğu olarak tanımlanabileceğini söyleyerek konuya direkt başlıyorum. Yani yazdan sonbahara geçerken yaşadığımız şey de sonbahardan kışa geçerken yaşadığımız şey de aslında aynı nedenden kaynaklanıyor. Çünkü mevsim değişiyor ve beden bu değişikliğe uyum sağlamaya çalışıyor.

Daha bilimsel tabirle, mevsimde yaşanan değişiklikler; sinir sistemimizi, beyin kimyamızı ve hormonlarımızı, biyolojik olarak etkiliyor. Kimilerinin uyum süreci oldukça kısa zamanda tamamlanırken, kimilerinde bu süre çok daha fazla zaman alıp, kişiyi daha çok zorlayabiliyor. Özellikle de depresyona meyilli olan kişilerde ve kadınlarda, mevsim değişikliğinin olumsuz sonuçları daha fazla gözleniyor. Evet, kış depresyonu bu şekilde tanımlanabilir. Şimdi gelelim; pek çok kişinin başa çıkmaya çalıştığı kış depresyonundan kurtulmak için yapılması gerekenlere!

İşte sizden yaşam enerjinizi çalan kış depresyonundan kurtulmanın yolları:

Kış Depresyonundan Nasıl Kurtulunur?

Kış Depresyonundan Nasıl Kurtulunur?Sabahları yataktan çıkmak istemiyor, sürekli yorgun hissediyor, negatif düşüncelerin zihninizi gitgide daha çok ele geçirdiğini hissediyorsunuz. Normalde canınızı sıkmayacağınız şeylere takılıp kalıyor, yaşadığınız mutsuzluk yüzünden kendinize zarar verecek şeyler yapıyorsunuz. Kariyerinizi tehlikeye atacak sorumsuzluklar yapıyor, hatta sevdiğiniz insanları kırıp dökmekten bile çekinmiyorsunuz. Evet, bunlar ya da benzeri şeyler size de tanıdık geliyorsa hemen aşağıdaki önerileri uygulamaya başlayarak kış depresyonundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Yeteri Kadar ve Düzenli Uyuyun!

Yeteri Kadar ve Düzenli Uyuyun!Hani sabahları yataktan çıkma konusunda hiç olmadığı kadar zorlanıyorsunuz ya! Hani ne kadar uyursanız uyuyun, kendinizi bir türlü yeteri kadar enerjik hissetmiyorsunuz ya! İşte bunun için hemen şimdi söyleyeceklerimi düşünmelisiniz. Çünkü ya uyku düzeniniz olmadığı ya da yeteri kadar uyumadığınız için bu durumu yaşıyor olmalısınız. Ama tabii her zamanki uyku düzeninizi devam ettirmenize rağmen yataktan çıkamama olayını, yeni yeni yaşamaya başlamış da olabilirsiniz.

Sonuçta; soğuk hava demek, daha fazla uyuma isteği demektir. O zaman bedeninizin bu isteğine karşı koymamalı, zamanı etkili kullanarak ihtiyacınızı karşılayacak kadar uyumaya özen göstermelisiniz. Yani 6 saatlik uyku size yetmiyorsa 7; 7 de yetmiyorsa 8 saat uyumalısınız. Bunun yanında aynı saatlerde yatıp kalkmaya da özen göstermelisiniz. Hatta tam da bu noktada aşağıdaki yazıya da göz atmalısınız derim.

İnceleyin: Sabahları Yorgun Uyanmamak için Neler Yapılmalı?

Kış Mevsiminin Sizi Beslenme Konusunda Şaşırtmasına İzin Vermeyin!

Kış Mevsiminin Sizi Beslenme Konusunda Şaşırtmasına İzin Vermeyin!Kış başladığından beri beslenme alışkanlıklarınızda gözle görülür farklılık oldu öyle değil mi? Karbonhidrat ağırlıklı ve şekerli gıdaların üzerine daha çok düşmeye başladınız. Abur cuburun üzerine daha önce olmadığı kadar düştünüz. Özellikle de televizyon karşısında keyif yaparken! Evet, büyük ihtimalle siz de şu soğuk günlerde beslenme konusunda benzer hatalar yapıyorsunuz. Tatlılara, hamur işlerine, ıvır zıvırlara, yağlı yiyeceklere daha çok yöneliyor, iştahınızdaki artışa bir türlü dur diyemiyorsunuz.

Peki, beslenme alışkanlıklarınızın neden böyle değiştiğini biliyor musunuz? Bunun sebebi de yaşadığınız kış depresyonu yüzünden desem! Daha açıklayıcı olmam gerekirse seretonin, dopamin gibi mutluluk hormon seviyelerinde kışın yaşanan azalma, beynin karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklere olan ihtiyacını arttırıyor. Vücut da bu yiyecekleri daha mutlu olmak için sürekli olarak istiyor. Burada yapmanız gereken, düzgün bir diyet programı belirlemek olmalıdır. Karbonhidratlıve şekerli yiyecekler yerine; sebze, meyve, beyaz et, kuru baklagiller gibi sağlıklı besinlerden oluşan bir diyete uymalısınız.

Hareket Ederek Canlanın!

Hareket Ederek Canlanın!Tamam, kışın hareket etmek size de çok zor geliyor olabilir. Bu soğukta değil spor yapmayı, yürümeyi bile işkence olarak düşünebilirsiniz. Ama kış depresyonundan kurtulmak istiyorsanız hayatınıza daha fazla hareket katmanız gerektiğinin de farkında olmalısınız. Çünkü hareketsizlik sizi hem tembelliğe sürükleyecek hem de kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır.

İşte bu nedenle zorla da olsa spor yapmalısınız. Tamam, size buz gibi havada çıkın yürüyüş ya da koşu yapın demiyorum. Ama en azından evinizde egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Her gün yarım saatinizi hatta 15 dakikanızı basit egzersizler yapmaya ayırdığınızda, modunuzdaki olumlu değişikliği göreceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirip, Onlara Sık Sık Sarılın!

Sevdiklerinizle Vakit Geçirip, Onlara Sık Sık Sarılın!Kış depresyonundan kurtulmak için dikkate almanız gereken bir diğer öneri de sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmeniz. Özellikle de içine düştüğü bunalım yüzünden sevdiklerini kırıp döken kişiler, bu öneriyi dikkate almalı! Sonuçta; hayatınızdaki en değerli varlıkları ihmal ederek hiçbir şey kazanamazsınız. Kendinizle birlikte onları da mutsuz eder, sonradan pişman olacağınız şeyler yaparsınız.

Böyle kötü durumlarla karşılaşmamak için, sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmeli, onlara daha çok sarılmalısınız. Mesela; sabah kalktığınızda (eğer yalnız yaşamıyorsanız) ev halkına gülümseyerek günaydın demeli, yanınızda uyuyan kişiye sıkı sıkı sarılmalısınız. Veya anne-babaysanız hem çocuklarınızı hem de kendinizi mutlu etmenin eğlenceli yolları olduğunu da bilmeli, gösterdiğiniz sevginin size mutluluk olarak geri dönmesine izin vermelisiniz.

Kış Geldi Diye Kendinizi Eve Kapatmayın!

Kış Geldi Diye Kendinizi Eve Kapatmayın!Sakın ola bunu yapmayın! Özellikle de kış depresyonu yaşarken! Çünkü bu şekilde durumun daha da kötüye gitmesine neden olmaktan başka hiçbir şey yapmazsınız. Tamam, hava buz! Tamam, dışarıda neşeli çocuk sesleri, ışıl ışıl bir güneş ya da gülümseyen insan toplulukları falan yok! Ama bunlar kendinizi eve kapatmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hem de kışın dışarıda yapılabilecek bir sürü eğlenceli aktivite varken! Mesela ne gibi mi? Aslına bakarsanız, o kadar çok ki ama ben yine de klişe denilebilecek birkaç tanesinden bahsedeyim.

Mesela; buz pateni, kayak, kızak gibi kış sporlarına yönelebilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla kar yürüyüşü yapabileceğiniz mekanlara gidebilir, kocaman ateşler yakarak kar keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz. Yetmedi mi? Dışarı çıkıp çocuklar gibi kartopu oynayabilir, sevimli kardan adamlar yapabilirsiniz. Dışarıda vakit geçirmek size zerre kadar çekici gelmiyorsa, o zaman da kapalı alanlarda yapabileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Sinemaya, oyun salonlarına, eğlence merkezlerine, kafelere, restoranlara gidebilirsiniz. Sonuçta; dediklerimin hepsinin size kendinizi eve kapatmaktan daha iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.

Şömine Karşısında Şarap Keyfi Yapma Konusunda Dikkatli Olun!

Şömine Karşısında Şarap Keyfi Yapma Konusunda Dikkatli Olun!Tamam, kışın en büyük keyiflerinden bir tanesidir, şömine karşısında şarap ya da şampanya keyfi! Ama kış depresyonundan kurtulmak istiyorsanız böyle keyiflere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü alkol (diğer kötü alışkanlıklar da dahil), kış depresyonunun kişi üzerinde daha kötü etkiler yaratmasına yol açıyor. Alkol ilk başta size iyi hissettirse de işin dozunu kaçırdığınızda, kendinizi depresif hissetmenize ve karamsar düşüncelere boğulmanıza neden olur. İşte bu nedenle; kabul edilebilir dozun (1 kadeh) üzerinde alkol almaktan kaçınmalısınız.

Gün Işığından Faydalanın!

Gün Işığından Faydalanın!Kış mevsiminde ışıl ışıl güneş ışınlarına pek sık rastlanmadığının farkındayım. Ama bu demek değil ki gün ışığından faydalanmayı unutmalısınız. Sonuçta; kış depresyonunun altındaki en büyük nedenlerden bir tanesi, güneşe olan özlem. İşte bu nedenle; bulduğunuz her fırsatta gün ışığından faydalanmaya çalışmalısınız. Mesela; sabahın erken saatlerinde, gün ışınlarının daha çok hissedildiği yerlerde vücudunuzun bu ihtiyacını karşılamaya çalışabilirsiniz. Ayrıca güneşli kış günlerinde dışarıda daha çok vakit geçirebilir, D vitamininin gücüyle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Size İyi Gelen Şeyler için Daha Çok Vakit Ayırın!

Size İyi Gelen Şeyler için Daha Çok Vakit Ayırın!Kış depresyonundan kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman size iyi gelen şeyler için daha çok vakit ayırmalısınız. Tabii, bunun için öncelikle sizi mutlu eden şeylerin farkında olmanız gerekiyor. Mesela; kışın evde kitap okumayı mı seviyorsunuz? O zaman bunun için daha çok vakit ayırmalısınız. Seveceğiniz tarzda kitaplar almalı ve haftada birkaç gün battaniye altı kitap okuma keyfi yapmalısınız. Sıcacık evinizde oturup arkadaşınızla film keyfi yapmak mı sizi mutlu ediyor? Yoksa alışveriş merkezlerini dolaşmak mı? Veya mutfağa girip sevdikleriniz için özel sofralar hazırlamak mı? Kişisel bakımınız için tüm gününüzü ayırmak mı? Artık sizi mutlu hissettirecek şey her neyse, onu yapmanız gerektiğini söylüyorum. Böylece kışın soğuğunda içinizi ısıtacak şeylerle uğraşmış olacaksınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum