Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişci ve Wahba’nın Gündemi İklim Değişikliği Oldu

Kirişci, İstanbul’da Sameh Wahba’yı ağırladı. Kirişci ve Wahba arasında iklim değişikliği ve projeler hakkında görüşmeler gerçekleşti. İşte detaylar,
Kirişci ve Wahba’nın Gündemi İklim Değişikliği Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgeleri Sürdürülebilir Kalkınma Bölgesi Direktörü Sameh Wahba ile İstanbul’da görüşme gerçekleştirdi.

İkili arasında gıda güvenliği, kuraklık ve diğer uluslararası krizlerin yanında Türkiye’nin sürdürdüğü projeler hakkında konuşuldu.

Kirişci, konuşmasına Wahba’nın yeni görevini tebrik ederek başladı ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma alanında yaptığı çalışmalara değindi.

Türkiye’nin önceliğinin su kıtlığı, kuraklıkla mücadele, gıda güvenliğinin sağlanması, ormanların korunması, iklim değişikliğinden kaynaklı sel ve taşkınların önlenmesi olduğunu vurguladı.

Bugün, Avrupa Kuraklık Gözlemevi tarafından Kuraklık Raporu yayımlandı. Rapordaki veriler, zaten var olan endişeleri daha da alevlendirdi. Rapora göre Avrupa’da 500 yılın en ağır kurak dönemi yaşanıyor. Şiddetli kuraklık, ekonomi dahil birçok faktörü doğrudan etkiliyor.

GCM Yatırım Banner
“Türkiye Küresel Rol Oynuyor”

Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşından sonra gıda güvenliğinin öneminin daha da arttığını ve Türkiye’nin bu konuda küresel rol oynadığını vurguladı.

Türkiye ile Dünya Bankası arasında gerçekleştirilen ortak projelere değindi ve bunların devamlılığının sağlanması gerektiğini belirtti.

“Suya Büyük Önem Atfediyoruz”

Sameh Wahba’ya ve ekibine Türkiye’nin iklimi, yağış oranları ve su alanlarıyla ilgili bilgiler veren Bakan, “Hükümet olarak suya çok büyük önem atfediyoruz. Sadece bu yıl 2,5 milyar dolarlık sulama ile ilgili yatırımlarımız var.” dedi.

Su kaynaklarının daha verimli ve kontrollü kullanılmasının altını çizdi ve kuraklıkla mücadelenin öncelik olduğunu aktardı.

“İklim Değişikliği Ekonomiye Ağır Hasar Vermektedir”

Kirişci, iklim değişikliğinin neden olduğu sellerin Türkiye’de de etkili olduğunu, insan sağlığına ve ekonomiye ağır hasar verdiğini söyledi.

Gelen heyete talepte bulundu. Türkiye’de kapsamlı bir taşkın önleme ve erken uyarı sistemleri çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Ormancılık alanında da planlanan çalışmaların olduğunu, konuyla ilgili İklime Dayanıklı Orman Projesi’nin (IDOP) hazırlıklarının devam ettiğini kaydetti.

Sameh Wahba, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yeni göreviyle yaptığı ilk ziyareti Türkiye’ye gerçekleştirdiğini belirtti. Kirişci’nin bahsettiği önceliklere katıldığını ve Türkiye’nin dünyaya stratejik anlamda örnek olacağını düşündüklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.