Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kirişci: 2023 için Hedefimiz 2 Milyar Dolar

Kirişci, Sarıyer’de esnafla bir araya gelerek su ürünleri sektörüyle ilgili bilgiler verdi ve hedeflerini paylaştı. İşte detaylar,
Kirişci: 2023 için Hedefimiz 2 Milyar Dolar
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, İstanbul’da Sarıyer Rumelifeneri’nde balıkçı kooperatifleri üyeleri ve esnafla buluştu.

Kirişci, Bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve sektördeki sorunlar hakkında konuştu. Konuyla ilgili daha dikkatli, özenli ve kalıcı çözümler üretilmesinin şart olduğunu söyledi.

Kirişci: Hedefimiz 2 Milyar Dolar

Kirişci, Türkiye’nin tarım sektöründe net şekilde ihracatçı bir ülke olduğunun altını çizerek su ürünleri sektöründe Türkiye’nin 1,4 milyar dolarlık ihracatının olduğunu belirtti.

Türkiye’nin söz konusu sektörde sadece 200 milyon dolarlık ithalatının olduğunu, 1,2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası olduğunu aktardı. Konuyla ilgili olarak hedeflerini açıklamak amacıyla “Hedefimiz, bunu 2 milyar dolara çıkarmak. Bunu çıkarmak mümkün mü? Evet, mümkün.” dedi.

Bakan, Türkiye’deki üreticilerin yeterli potansiyele, kabiliyete, yatkınlığa ve üretkenliğe sahip olduğunu vurguladı.

Su ürünleri sektörüyle ilgili ümitlerinin olduğunu ve sektörün Türkiye için oldukça önemli olduğunu kaydetti. Üretimin artırılması gerektiğinin altını çizdi. Sektördeki süreçlerde, önlerine ulusal ve uluslararası birçok mevzuat çıktığını, bunları dikkate alarak faaliyetlerini sürdürdüklerini paylaştı.

Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 31 Ağustos’ta sezonun açılışını yapması ile ilgili arzları bulunduğunu duyurdu.

Son olarak balıkçı esnafının sorunlarını dinledi ve limandaki vatandaşlara balık ekmek ikram etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu