Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırgızistan, Rusya-Ukrayna Krizinde Arabulucu Olmak İstiyor

Kırgızistan Dışişleri Bakanı, Rusya – Ukrayna savaşında bir an önce ateşkes yapılması için taraflar arasında yapıcı görüşmelere hazır oldukları mesajını verdi.
Kırgızistan, Rusya-Ukrayna Krizinde Arabulucu Olmak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir görüşme yaptı. Lavrov’a, Kırgızistan’ın Rusya – Ukrayna sorununun çözümü için arabuluculuk yapmak istediğini aktardı.

Kazakbayev, Kırgız tarafının bu yöndeki her türlü arabuluculuk çabasını desteklediğini, gerektiğinde barış ve karşılıklı anlayışın tesisine yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Kırgızistan’ın Ukrayna’daki anlaşmazlığın barışçıl çözümüne ilişkin müzakere sürecinin başlamasını desteklediğini, özellikle ateşkes ve krize çözüm getiren karşılıklı olarak kabul edilebilir kararların taraflarca bir an önce hayata geçirilmesiyle ilgilendiğini dile getirdi.

Sorunun ayrıca yeni biçimler ve mekanizmalar oluşturmak da dahil olmak üzere, yalnızca siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Azerbaycan, Ermenistan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Rusya arasında 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasını hatırlattı. Karabağ Savaşı’nın ateşkesi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te imzalanmış ve kaynaklara Bişkek Protokolü olarak geçmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.