Yatırım yapmaya başla!

Kiraz İhracatında 85 Bin Tonla Tüm Zamanların Rekoru Hedefleniyor

Hasat zamanının bu yıl erken başlaması ve mevsim koşullarının normal gitmesi ile çok iyi giden kiraz ihracatında, yıl sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi hedefleniyor.
Kiraz İhracatında 85 Bin Tonla Tüm Zamanların Rekoru Hedefleniyor

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nden elde edilen bilgilere göre; Mayıs sonu itibarıyla kiraz ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %184 artış gösterdi. Bu artışla birlikte değer bazında 18 milyon 935 bin dolardan, 53 milyon 869 bin dolara çıkılırken, miktar bazında %165 artışla 7 bin 713 tondan, 20 bin 404 tona ulaşıldı.

Kiraz hasadının erken başlamasının da etkisiyle ihracatta miktar ve değer bazında çok ciddi oranda bir artış olurken, yıl sonunda tüm zamanların rekorunun kırılması tahmin ediliyor.

Kiraz hasadının bu yıl erken bir tarihte başlamasının etkisiyle, 2018 yılında ihracatta tarihi rekor seviyeye ulaşılması bekleniyor.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, kirazda ihracatın çok iyi gittiğini, dolu gibi mevsimsel etkilerin sıkıntısız bir şekilde atlatılması halinde bu yıl hem ülkemiz hem de çiftçi adına önemli bir ihracat rakamı gerçekleştireceklerini söyledi.

2017 yılında 65 bin ton kiraz ihracatı yapıldığını belirten Yazgan, bu yıl söz konusu rakamın daha yüksek olmasını beklediklerini ifade etti. Geçen yıl yüksek kaliteye karşın mevcut ürünün az olduğunu, fakat bu yıl her iki alanda da çok iyi olduğumuzu sözlerine ekledi.

Yağış ve dolu gibi zarar verici koşulların olmaması halinde, bu yıl 85 bin ton ihracat hedefleniyor.

Miktar açısından 85 bin ton hedeflenirken, değer bazında kiraz ihracatında 200 milyon dolara ulaşılabileceği öngörülüyor. Siyasi havanın yumuşamasının da etkisiyle Rusya pazarının rahatlamasının getireceği etkiyi de değerlendiren Yazgan, bu durumun satışlar üzerinde olumlu olacağını söyledi. Çin’e yönelik bir güncelleme protokolü üzerinde durduklarını, bunun hayata geçirilmesi ile birlikte de Uzakdoğu pazarlarına daha rahat ulaşabileceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum