Yatırım yapmaya başla!

Kiralardaki Artış Oranı Yılın En Yükseğini Gördü!

Yurt içi üretici fiyat endeksine göre hesaplanan kira artış oranı belli oldu. Buna göre Eylül ayı kira artış oranı %18,78 ile 2018 yılının en yüksek seviyesini gördü.
Kiralardaki Artış Oranı Yılın En Yükseğini Gördü!

2018 yılının Eylül ayına ilişkin kira artış oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarına göre hesaplanan kira artış oranı, Eylül ayında %18,78 ile yılın en yükseğini gördü. Kira fiyatlarındaki zam oranı belirlenirken Yİ-ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına bakılıyor ve Yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahibi Yİ-ÜFE’nin üzerinde zam yapamıyor.

Gayrimenkul sektöründeki bir diğer haber ise konut kredisi kampanyası ile ilgili. Bakanlık’tan yapılan açıklama ile konut kredisinde faiz indirimi olacağı söylenmişti. Bankaların yayınladığı listeye göre en düşük faizle konut kredisi veren İş Bankası oldu.

Kira artış oranı, yurt içi üretici fiyat endeksinin %6,60 gelmesi ile Eylül’de %18,78 olarak belirlendi.

Bu rakam yılın en yükseği olarak kaydedildi. Yani aylık 1000 TL kira ödeyen birisi, mevcut zammın ardından 1.187.8 TL ödeyecek. Yılbaşından bu yana gerçekleşen zam oranlarına baktığımızda;

  • Ocak ayı kira artış oranının %15,82
  • Şubat ayı kira artış oranının %15,66
  • Mart ayı kira artış oranının %15,50
  • Nisan ayı kira artış oranının %15,35
  • Mayıs ayı kira artış oranının %15,36
  • Haziran ayı kira artış oranının %15,80
  • Temmuz ayı kira artış oranının %16,57
  • Ağustos ayı kira artış oranının %17,41 geldiğini görmekteyiz.

Kira Artış Oranını Hesaplamak için Buraya Tıklayın!

En düşük faizle konut kredisi veren İş Bankası, en yüksek Odeabank oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan konut kampanyası kapsamında, bankalar güncel faiz oranlarını yayınladı. Buna göre %1,65 ile İş Bankası en düşük kredi sağlayan banka olurken onu %1,67 ile Ziraat Bankası takip etti. Odeabank %3,30 faiz oranı ile listenin en sonunda yer alırken, HSBC Bank %3,00 ile en yüksek faiz oranı uygulayan ikinci banka oldu. Bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarına ve detaylı hesaplamaya buradan bakabilirsiniz.

Konut kampanyasında en yoğun talep gören şirket Emlak Konut GYO oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarına göre; peşinatını döviz veya altın bozdurarak ödemek isteyenlere garanti verilirken, kurun yükselmesi halinde vatandaşın zararı karşılanacak.

31 Ekim’e kadar sürecek olan kampanyaya 33 bin projede 12 bin konutun katıldığı ve en çok talebi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gördüğü öğrenildi. Kampanya kapsamına dahil olan konutların satış fiyatı üzerinden %10 indirim yapılacağı, %10 peşinat, %0,98 faiz, 120 ay vade ve %15 on ikinci ay ara ödeme, %15 yirmi dördüncü ay ara ödeme yapılacağı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum