Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirada Koşullar Çetinleşti: Yüzde 65 Zamma Yeni Şartlar Eklendi

Maaş zammı görmeyen kiracılar konut kiralarına gelen dev artışı karşılayamazken yeni ev bulmak için şartlar daha da zorlaştı. Ev sahipleri kiracı beğenmiyor.
Kirada Koşullar Çetinleşti: Yüzde 65 Zamma Yeni Şartlar Eklendi
HABER GİRİŞ

Kira sözleşmelerinde uygulanan yüzde 25 zam sınırlamasında son gün 1 Temmuz 2024 tarihiydi. Temmuz ayında belirlenecek kira zam oranında tavan sınır Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamıyla yüzde 65 oranında kaydedildi.

Temmuz ayında birbiri ardına gelen zamlar ve vergi artışlarına yüzde 65 oranında artan kira bedeli de eklendi ancak memur ve emekli yüzde 20’nin altında maaş zammı alırken, asgari ücretli ise onu bile görmedi.

Geliri sürekli eriyen kiracıların ev sahipleri ile olan imtihanı sürerken, ihtilafların başka bir boyuta taşındığı görüldü.

Ev sahipleri, yasalara aykırı olsa da kiracı seçimi yaparak emekli ve asgari ücretliye konut kiralamak istemiyor.

Geliri düşük kalan emekli ve asgari ücretlilerin konut kiralarını ödeyemeyeceği görüşünde olan ev sahipleri kriterlerini yüksek tuttu.

GCM Yatırım Banner

Buna göre kiraya verilen evlerde kriterler; memur olma, bir hanede iki kişi çalışma, kefil isteme olarak sıralandı.

Konuyu gündeme taşıyan Türkiye Gazetesi’nin haberine göre emlakçılar, günümüz şartlarında asgari ücretlinin ev kiralarını ödemesinin zor olduğunu gören ev sahiplerinin kendini garantiye almak istediğini, şartların ise ev arayanları zorladığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.