Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiracılar Dikkat! Yüzde 25’i Aşan Zamlı Ödeme Geri Alınabilir

Konut kiralarında uygulanan yüzde 25 zam düzenlemesine ilişkin yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Fazla ödeme yapan kiracıları ilgilendiren sorunun yanıtı haberde;
Kiracılar Dikkat! Yüzde 25’i Aşan Zamlı Ödeme Geri Alınabilir
HABER GİRİŞ

Konut kiralarındaki fahiş zamların önüne geçmek için 2 yıldır uygulanan yüzde 25 zam sınırı için kritik tarih olan Temmuz ayına yaklaşıldı. 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla kira zam sınırlamasının sona mı ereceği, yoksa düzenlemenin devam mı edeceği hala belirsizliğini korurken, bir soru işareti de geçmişe dönük zammın alınıp alınamayacağı meselesi oldu.

Yüzde 25 zam oranına riayet etmeyen ev sahibine ödenen fazla paranın kiracı tarafından alınma senaryosuna avukat Ali Güvenç Kiraz açıklık getirdi.

Hürriyet’e konuşan Kiraz, ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan protokole dikkat çekti. “Yeni döneme dair kira bedeli artışı konusunda taraflar uzlaşmış ve bu konuda kendi aralarında yenileme sözleşmesi, ek protokol veya yazılı bir belge oluşturmuş ise artık bu yeni dönem kira bedelinin belirlendiği anlamına gelecektir” diyerek, kiracının fazla ödediği ücreti geriye dönük olarak almasının mümkün olmadığını kaydetti.

Ancak imzaladığı bir belge olmaması durumunda geriye dönük ödeme alabileceği notunu düşerek şöyle ekledi:

“Eğer kiracı evini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığı için bu artışı kabul etmek zorunda kalmış ve yazılı bir belge, ek protokol veya yenileme sözleşmesi kapsamında herhangi bir kabul beyanında bulunmadan ev sahibinin bu talebine uygun davranıp kira bedelini ödemişse, bu durumda geriye dönük olarak bu fazlaya dair ödediği kira bedellerini talep etme hakkına sahip olabilecektir.”

GCM Yatırım Banner

Söz konusu mağduriyetlerin yaşanmaması için de kiracılara tavsiyede bulunan Kiraz, kira ödemelerinde banka dekontlarına ‘fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydı ile ödüyorum’ şeklinde kayıt düşülmesini önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.