Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Zammı Netleşti: 2023 Yüzde 50’nin Üzerinde Zamla Bitecek

TÜİK’in bugün açıkladığı resmi enflasyon verisi yılın son ayında iş yerlerinde uygulanacak kira zammı için oranı netleştirdi. Detaylar haberde;
Kira Zammı Netleşti: 2023 Yüzde 50’nin Üzerinde Zamla Bitecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yıl boyunca tartışmalı konular arasında başı çeken kira zammı bugün Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayı enflasyon verisiyle tekrar gündeme geldi.

Konut kiralarında yapılacak zam için koyulan yüzde 25 oranındaki tavan zam sınırı geçerliliğini korurken, iş yerleri için aynı uygulamaya gidilmedi.

Bu nedenle TÜİK’in her ay açıkladığı enflasyon rakamına göre bir sonraki ayda baz alınacak fiyat artış oranı netleşiyor.

TÜİK hesaplamalarına göre Kasım’da aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. 12 aylık ortalamalara göre ise enflasyonda artış yüzde 53,40 düzeyinde gerçekleşti.

Böylece resmi verilerdeki 12 aylık ortalamalara göre belirlenen kira zam oranı Aralık ayında en yüksek yüzde 53,40 seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Yılın son ayında iş yeri sahiplerinin kiracıları için vereceği en fazla zam yüzde 53 seviyesinde kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın