Yatırım yapmaya başla!

Kimya Sektörü İhracatı Yılbaşından Bu Yana 14 Milyar 425 Milyon Dolar Oldu

Kimya sektörü ihracatı Ekim ayında 1 milyar 604 milyon dolar, yılın ilk on ayında ise 14 milyar 425 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. İKMİB verilerinden derlenen rakamlar şöyle...
Kimya Sektörü İhracatı Yılbaşından Bu Yana 14 Milyar 425 Milyon Dolar Oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yapılan açıklamaya göre; kimyasal ürünlerin ihracatı Ekim ayında 1 milyar 604 milyon dolar, senenin başından bu yana, yani on aylık süre içerisinde ise 14 milyar 425 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Kimya sektöründe yapılan ihracat tutarı, Ekim ayında Türkiye ihracatında ikinci sektör olarak öne çıktı. Birinci sırada ise otomotiv sektörü yer alıyor. Ekim ayında bu sektörün ihracatı, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %8,79 oranında artış gösterdi.

Ekim ayında, kimya sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında 132 milyon 431 bin dolar ile Mısır yer alıyor.

Mısır’ı, 101 milyon 165 bin dolarlık ihracat ile İspanya, 93 milyon 244 bin dolarlık ihracat ile Irak takip etti. En çok satış yapılan ülkeler arasında bunlardan başka; Almanya, İtalya, Malta, İngiltere, Suudi Arabistan, Yunanistan ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Listenin başında yer alan Mısır’a yapılan kimya ürünleri ihracatı, geçen yılın aynı döneminde 88 milyon 711 bin dolar olurken, bu sene %49,28’lik bir artış kaydederek 132 milyon 431 bin dolara yükseldi.

Bu yılın ilk on ayında Mısır’a yapılan kimya ihracatı 773 milyon 492 bin dolara ulaştı. Bu ülkeye yapılan ihracatta en fazla payı; mineral yağlar, ürünler ve yakıtlar ile organik kimyasallar, muhtelif kimyasal maddeler, yıkama müstahzarları, anorganik kimyasallar, boya, vernik, tutkallar, yapıştırıcılar ve enzimler aldı.

Söz konusu dönemde en fazla ihracat gerçekleşen ürünler 528 milyon 753 bin dolar ile plastik ve mamulleri oldu.

Birinci sırada plastik mamulleri yer alırken, ikinci sırada 356 milyon 225 bin 567 dolarlık ihracat ile mineral yağlar, mineral yakıtlar ve mineral ürünler, üçüncü sırada ise 158 milyon 426 bin dolarla anorganik kimyasallar bulunuyor. En fazla ihracatın yapıldığı diğer sektörler ise; kauçuk, kauçuk eşya, kozmetikler, uçucu yağlar, sabun, eczacılık ürünleri, boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları, muhtelif kimyasal maddeler, gübreler ve yıkama müstahzarları oldu.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, sektördeki gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

Ekim ayında kimya sektörünün art arda büyük başarılar göstererek, otomotivden sonra en çok ihracat yapılan ikinci sektör olduğunu, İKMİB olarak firmaların yeni pazar edinmeleri ve yeni işbirliği anlaşmaları yapabilmeleri adına birçok faaliyet düzenlediklerini söyledi. Yurt dışı Türkiye milli katılım organizasyonlarının başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Pelister, elde edilen sonuçlardan son derece memnun olduklarını, başarıda emeği geçen tüm firmaları tebrik ettiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum