Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kim’in Kız Kardeşi Uyardı! Nükleer Savaş Endişeleri Yükseliyor!

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi, Güney Kore’nin saldırı açıklamalarını “çok büyük bir hata” olarak nitelendirdi. Nükleer savaş endişeleri yeniden gündemde!
Kim’in Kız Kardeşi Uyardı! Nükleer Savaş Endişeleri Yükseliyor!
HABER GİRİŞ

Mart ayının başlarında yaptığı balistik füze denemesiyle gündeme gelen Kuzey Kore, kısa süre sonra yeni tip kıtalar arası balistik füze (ICBM) ateşleyerek endişeleri artırdı.

ABD, ülkenin hamlesine tepki gösterirken Kuzey Kore, Washington’a meydan okuyarak silahlarını geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Bugün alınan haberse Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye yönelik nükleer silah tehdidinde bulunduğunu gösterdi.

Kuzey’den Güney Kore’ye Açık Tehdit: Anında Yanıt Veririz

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, halihazırda nükleer saldırı endişelerini artırmışken Kuzey Kore yangını körüklüyor. Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından aktarılan bilgilere göre Kuzey Kore, Güney Kore’nin çatışmayı seçmesi halinde anında yanıt vereceklerini bildirdi.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi olan ülkenin üst düzey isimlerinden Kim Yo-jong, Güney Kore’nin saldırı açıklamalarını “çok büyük hata” diye niteledi.

Kuzey Kore, Güney Kore’nin saldırması halinde anında yanıt vereceklerini bildirdi. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi olan ülkenin üst düzey isimlerinden Kim Yo-jong, Güney Kore’nin saldırı açıklamalarını çok büyük bir hata ifadeleriyle nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu açıklama, Güney Kore Savunma Bakanı Suh Wook’un Cuma günü yaptığı açıklamaya atıfta bulundu. Suh Wook, ülkesinin ordusunun, Kuzey Kore’deki herhangi bir hedefi isabetli ve hızlı bir şekilde vurabilecek önemli ölçüde geliştirilmiş menzil, doğruluk ve güce sahip çeşitli füzelere sahip olduğunu söyledi.

Hem Güney hem Kuzey Kore, Kuzey Kore’nin bu yıl giderek daha güçlü bir dizi füze denemesi yapmasının ardından askeri güç gösterilerini artırdı. Seul ve Washington’daki yetkililer, Kuzey Kore’nin duraksayan müzakereler nedeniyle 2017’den bu yana ilk kez nükleer silah denemelerine yeniden başlamaya hazırlanıyor olabileceğinden korkuyorlar.

Gelişmeler de Kuzey Kore’nin geri adım atmadığını gösteriyor. Kim ve başka bir Kuzey Koreli yetkili Pazar günü Suh’un sözlerini kınayan açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Güney’in önleyici bir saldırı gibi herhangi bir tehlikeli askeri eylem yapması durumunda Pyongyang’ın Seul’deki ana hedefleri yok edeceği konusunda uyardı.

Öte yandan kız kardeşi, Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası’nda başka bir savaş istemediğini de burguladı. Ancak Güney’in ordusunu “tamamen yıkımın biraz altında bırakacak” önleyici saldırılar veya diğer saldırıları tercih etmesi durumunda nükleer güçleriyle misilleme yapacağı konusunda uyardı.

Güney’in nükleer silahlı bir devlete önleyici bir saldırı başlatmaya yönelik herhangi bir fantastik hayali bırakarak bu kaderden kaçınabileceğini kaydetti.

Kuzey Kore’yi izleyen analist Rachel Minyoung Lee, Kim’in eleştirilerinin büyük olasılıkla Kuzey Kore tehditlerine karşı daha güçlü bir savunma çağrısı yapan Güney Kore’nin yeni seçilen başkanını hedef aldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.