Paylaşım

Kiler’in Yeni Sahibi: CarrefourSA


 

Kiler Alışveriş Hizmetleri'nin % 85 oranında hissesini CarrefourSA satın aldı. Hisseler için 429,6 milyon lira ödenen satın alma için KAP üzerinden açıklandı. İşte haberin detayları…

2015 yılına satın almalar ile damga vuran süpermarket zinciri CarrefourSA, Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret hisselerini satın alarak ağını genişletmeye hazırlanıyor. Kiler’in %85 oranında hissesi için 429,6 milyon lira ödeyen CarrefourSA, hisse devir anlaşmasını imzaladı. KAP’a yapılan açıklamaya göre hisse devir bedelinin pazarlık usulüyle gerçekleştiği biliniyor. Bedelin tamamının hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış gününde peşin olarak nakit ödeneceği de belirtildi.

CarrefourSA geçtiğimiz yıl satışlarını % 20 oranında arttırdı ve cirosunu 3,1 milyar liraya, net karını ise 100,5 milyon liraya yükseltmişti. CarrefourSA bu yılın sonunda satışlarını % 30 oranında arttırarak 4 milyar lira ciroya ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca Türkiye kapsamında 200 yeni market yatırımı yaparak 2500 kişiye istihdam sağlamayı da istiyor.

Şubat ayında İsmar‘ın Türkiye’deki 26 marketini ve Antalya’nın 1e1 Marketleri‘nin 29 marketini de bünyesine dahil etti. CarrefourSA’nın 2015 yılına damga vuracak girişimlerinin devamının gelmesi bekleniyor. İsmar’ın süpermarket perakendeciğinden çıkacağı ve asıl iş kolu olan pazarlama – dağıtım alanına odaklanacağı biliniyor. Şirket yaptığı açıklamada, CarrefourSA ile çift taraflı işbirliği içerisine girdiklerine de değinmişti.

CarrefourSA’dan yapılan açıklamalarda satın almalar, büyümemize katkı sağlayan fırsatları değerlendiriyor sözlerine yer verildi. Kiler’i satın almasıyla birlikte CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane’nin, 2015 yılının başında yaptığı açıklama akıllara geldi. Açıklamasında 2015 yılının vites büyütme yılı olduğunu dile getirmişti. Mehmet T. Nane, “perakende sektörünün önemli oyuncularından Kiler’in % 85 hissesini CarrefourSA bünyesine katılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. CarrefourSA olarak önceki satın almalarımız sırasında yaptığımız açıklamalarda karşımıza çıkabilecek uygun fırsatları değerlendirebileceğimizi söylemiştik,” dedi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın