Yatırım yapmaya başla!

Kıdem Tazminatı Tavanı %8,65 Oranında Artırıldı

Kıdem tazminatının tavanı yüzde 8,65 artırılarak 5 bin 434 liraya çıkartıldı. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanır, kimler alabilir?
Kıdem Tazminatı Tavanı %8,65 Oranında Artırıldı

Temmuz ve Aralık döneminde kıdem tazminatı alacaklara tavan fiyatı değişti. Sözleşmeli personelin tavan ve taban ücretleri yılın ikinci yarısında %8,65 artırıldı. Bu değişiklikle birlikte işçilere ödenecek olan kıdem tazminatının tavanı 5.434.42 liraya yükselmiş oldu. Ocak – Temmuz arasında kıdem tazminatında tavan 5.001.75 liraydı. Bu durumda yılın ikinci yarısında çalışanlar daha yüksek tazminat alabilecekken, Temmuz – Ağustos ayında tazminatını az alanların eksikleri de tamamlanacak.

Kıdem tazminatı alabilmek için ilk olarak söz konusu işyerinde en az bir yıl çalışmış olmak gerekiyor.

Çalışanların mali ve sosyal hakları Temmuz ayından itibaren değişikliğe uğradı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlar, senede iki defa olmak üzere Ocak – Temmuz ve Temmuz – Aralık aylarında değiştiriliyor. Bir yıldan daha az çalışan kişiler kıdem tazminatından yararlanamıyor. İkinci şart ise işveren tarafından işten çıkarılmış olmak gerekiyor. Emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısının doldurup emekli olanlar da tazminattan faydalanabiliyor.

Bazı istisnai durumlar dışında kendi isteğiyle işten çıkanlar kıdem tazminatından hak kazanamıyor.

Peki, nedir bu istisnai durumlar? Erkekler, askerlik vazifesi için işten ayrılmak zorunda ise tazminat hakları ölmüyor. Bunun için muvazzaf askerlik nedeniyle iş sözleşmesinin sonlandırılması gerekiyor. Kadınlar ise evlendikten sonra, bir yıl içinde kendi isteğiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyorlar. Bunlar dışında; 15 yıl sigortalılık süresinin ve 3600 prim gün sayısının tamamlayanlar da haktan yararlanabiliyor.

En çok merak edilen konu ise kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı.

İşveren çalışanlarına, her bir yıl için 30 günlük, giydirilmiş brüt ücret tutarında tazminat ödemek zorunda. Giydirilmiş ücret; aylık brüt maaş, ikramiye, prim, yol yardımı, yakacak yardımı gibi hesaplamaları içeriyor. Toplam kıdem tazminatı çalışanın son aldığı aylık giydirilmiş brüt ücretin, işyerinde çalışılan yılla çarpılmasıyla hesaplanıyor. Aylık giydirilmiş brüt ücreti 2000 lira olan birisi, 10 yıl çalıştıysa 20 bin lira tutarında kıdem tazminatı alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum