Yatırım yapmaya başla!

Kıdem Tazminatını Emekli Olmadan Almak İsteyenlere Müjde!

Yükseltilen emeklilik yaşları nedeniyle çalışanların mağduriyet yaşaması adına kıdem tazminatında bir hak sağlanmış oldu. İşte emekli olmadan kıdem tazminatı almanın detayları;
Kıdem Tazminatını Emekli Olmadan Almak İsteyenlere Müjde!

Emeklilik yaşının yükseltilmesi nedeniyle çalışanlar kıdem tazminatını daha geç almanın tartışmalarını yapmaya başlamıştı. Bu konuda yeni bir düzenleme getirilerek, bu mağduriyetin giderilmesi sağlandı. Buna göre “kısmi emekli aylığı” bağlanabilmesi için gerekli olan ve yaş dışındaki diğer koşulları yerine getiren tüm işçiler kıdem tazminatı alabilecekler.

Normalde emeklilik veya işten çıkarılma durumunda alınan kıdem tazminatı, yükseltilen emeklilik yaşı nedeniyle tartışılmaya başlanmıştı.

Kıdem Tazminatı Tartışmaları

Şimdilik bu haktan 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenler yararlanabilecekler. Normal şartlarda işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda alınamayan kıdem tazminatı, sadece iş akdinde haklı bir neden bulunması ile alınabilmektedir. Aynı şekilde askerlik nedeniyle işinden ayrılanlar ve evlenen kadının bir yıl içinde istifa etmesi veya emekli olması gerekmektedir.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Hakla birlikte 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler, 15 yıl sigorta ve 3600 prim günü koşulu ile istifa ederek kıdem tazminatı alabilecekler.

8 Eylül 1999'dan Önce İşe Girenler AlabilecekEmekli olmadan kıdem tazminatı alma koşulları ise ilk defa hangi tarihte başlandığına göre değişiyor. Buna göre;

  • 8 Eylül 1999 öncesi 15 yıl sigorta ve 3600 prim günü
  • 9 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 tarihleri arası, 25 yıl sigorta, 4500 prim günü
  • 1 Mayıs 2008’den sonra, 25 yıl sigorta, 5400 prim günü,
  • 9 Eylül 1999’dan sonra, sigortalılık süresi 25 yılın altında olmakla birlikte 7000 prim gününü tamamlayarak kıdem tazminatı alınabilir.

9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe başlayan kişiler, 7000 prim gününü tamamlayaral 2024 yılından itibaren kıdem tazminatı alabilecekler. 7000 günü doldurmayanlar ise 25 yıl sigortalılık süresine ek olarak işe başladıkları tarife göre 4500 veya 5400 prim gününü doldurduktan sonra istedikleri an kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilecekler.

Eğer yukarıdaki koşullar sağlanıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatına hak kazanıldığını belirten bir yazı almak gerekiyor.

SGK'dan Kağıt AlınmalıSGK’dan bu kağıdı aldıktan sonra hangi gerekçe ile olursa olsun istifa ederek kıdem tazminatı alınabilecek.Sigortalılık süresi ve prim günü koşulunu yetine getirdiği halde SGK’tan kıdem tazminatı yazısı almadan istifa edilmemesi gerekiyor. Eğer böyle yapılırsa kıdem tazminatı hakkı kaybediliyor. Yani yazıyı istifa etmeden önce almanız gerekiyor. Ayrıca bir işte çalışırken SGK’tan yazı almak suretiyle kıdem tazminatı alıp ayrılan kişiler, girdikleri ikinci işten ayrıldıklarında da aynı yöntemle kıdem tazminatı alabiliyorlar. Bu konuda herhangi bir yasal kısıtlama bulunmuyor.

15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alıp işten ayrılan kişinin yeni bir işe girmesi ile ilgili hiçbir yasal engel bulunmuyor.

Yeni İşte Çalışma KoşullarıDaha önceden işverenlerin itirazı üzerine Yargıtay dairelerinde işçiler aleyhine karar verilmişti. En son 2015 yılında Yargıtay Genel Kurulu’nun verdiği içtihat kararı ile konu hakkındaki tartışma kapandı. Bu karara göre 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alıp işten ayrılan kişi, yeniden başka bir işte çalışma hakkına sahip olabiliyor.

Kıdem tazminatı tavan bedeli 2018 yılı Temmuz – Aralık döneminde 5 bin 434,42 Türk lirası olarak belirlendi.

Kıdem Tazminatı Tavan UygulamasıAynı işverene bağlı işyerlerinde bir yıl ve üzerinde çalışanlara verilen kıdem tazminatı, her tam yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden ödeniyor. Tavan uygulaması bulunuyor ve 6 ayda 1 memur maaş katsayısına göre yeniden hesaplanıyor. Yani maaşınız tavan bedelin üzerindeyse her bir yıl için tavan bedel kadar kıdem tazminatı alınabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum