Yatırım yapmaya başla!

Kia, Stinger’i GT420 ile Pist Canavarına Dönüştürdü!

Kia'nın Alman avcısı Stinger'ı, Birleşik Krallık birimi tarafından yarış pisti versiyona dönüştürülmüş.
Kia, Stinger’i GT420 ile Pist Canavarına Dönüştürdü!

Kia Motors UK (Birleşik Krallık), ortalığı sallayacak bir çalışmasını bizlere gösterdi. Track Day Monster aracına GT420 adını veren Koreli, isminden güçlerini belli etmiş. Şirketlerden ummadığımız araba modelleri listemizin yıldızı Stinger, özellikle Almanların korkulu rüyası olmuştu.

İyi bir mühendisliğin ispatı olan GT, 3.3L V6‘dan daha fazlasını alıyor. Peki bu GT420 neden yapıldı? Denilene göre Kia UK’nin bir homogolasyon arabasını kurtarma çalışması denilse de açıkçası net bir şekilde anladığımız söylenemez. Biz yine de aracın gücüne ve üzerindeki değişimlere odaklanalım.

Stinger GT420’nin İngiltere’de son testleri yapılan, TopGear ve The Grand Tour’un da TV Show ve dergi aracı olduğu söylendi.

Dediğimiz gibi otomobil dergilerinin İngiltere’deki test aracı olan Stinger’ın sonradan pist aracına dönüşümüne karar verilmiş. Aracın şu andaki kilometresi 16.903 olarak verildi.

Almanya da bu işe destek vermiş.

Almanya, Rüsselsheim’deki Hyundai Motor Avrupa Teknik Merkezi, İngiltere ile ortak bir çalışma yaparak, GT420’nin son şeklini çıkarmışlar. Aracın uzun bir modifikasyon listesi var. Sizlere bunu motorda yapılanlarla başlayalım.

3.3L çift turbolu V6, standart gücünde 365 ps üretiyor. Tork kısmında 510 nm getiriyor. Ekstralar sonrasında Stinger, isminde de geçen 422 ps ve 560 nm torka yükseltilmiş.

Fazladan motora yüklenen 57 beygir; HKS M45il bujiler, K&N spor hava filtresi, değişen katalizörle birlikte bir Miltek Sport dört çıkışlı egzozdan sağlanmış.

Aktarım organları ve hafiflik konusunda da geliştirmeler yapılmış.

Otomatik şanzımanda aşırı ısınmayı önlemek için dört sıralı bir soğutma ögesi yerine altı sıralı bir soğutucu takılmış. Yazılımsal olarak da müdahaleye maruz kalan Stinger GT420, Sport ve Sport+ modlarında hızlı vites değişimi için yeniden ayarlandığı söylendi.

Stinger’ın yeni alacağı yol şartlarına uygun olarak homogolasyon ayarlamaları için aracın koltuklar, kemerler, hava yastıkları, ses sistemi, iç kaplama ve arka cam düzenleyiciler dahil olmak üzere tüm gereksizler dışarıya atılmış.

Haricinde motor kapağı yalıtımları, park sensörleri, bagaj ve motor amörtisörleri ve arka tampon kirişine kadar sökülmüş. Arka camlar yerine hafif yapılı bir malzeme kullanılmış. Son olarak sunroof da sökülerek yerine bir panel kaynatılmış. Şu var ki saydığımız bunca söküm sonrasında bile ancak 150 kg tasarruf edilmiş. Sonuçta koltuklara Sparco yarış tipi ve aracın içerisine dönülen barlar da bir ağırlık!

Pistteki duruş ve performansı dengelemek adına Kia UK, Eibach Pro yaylar ve viraj denge çubukları kullanılmış. Genişleyen lastiklerde OZ Racing Leggera Pirelli Trofeo R’lar takılmış. Frenler Brembo sonrasında daha seri duruşlar sağlamış. Göz alıcı duran Stinger GT420, eskisinden daha hızlı ve sportif hale gelmiş!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum