Yatırım yapmaya başla!

Kia, Süper Sedanı Stinger için Şüpheli Yaklaşım Sergiliyor!

Kia'nın spor araba gibi tepkiler veren, GT duruşunda konforu en iyi şekilde vadeden Stinger'i için gelecek parlak gözükmüyor.
Kia, Süper Sedanı Stinger için Şüpheli Yaklaşım Sergiliyor!

Bize göre Kia’nin yapmış olduğu en iyi işlerden birisi olan Stinger, hız ve lüks tarafın anlayışında çıkmış başarılı bir modeldir. Alman Mercedes, BMW ve Audi karşısında kendi ülke teknolojisiyle neler yapılabileceğini gösteren GT aracın aslında halefinin olup olmayacağı tartışılıyor. Yazılarımızda ve araştırmalarımızda modelin çok sevildiği ancak insanların normal olarak “Bir Mercedes C yerine neden Kia almalıyım?” sorusunu sorduklarında eğilim yönü farklı olabilir.

Koreli şirketin Amerika için özenle hazırladığı ve eksik etmediği Stinger’ın yapılan test ve kapışma videolarında başarı anahtarını elinde bulundurduğunu birçok kere şahit olduk. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Car Advice’ye konuşan marka baş tasarımcısı, biraz ümitsiz tavır sergiledi. İşte detaylar;

Gregory Guillaume, Stinger’ın çok satmadığını itiraf etti.

Kia markası her ne kadarda son yılların en büyük çıkışlarını yapan otomotivci olsa da insanların aklını yeni bir şeye çekmek kolay değil. Dünya insanları şöyle ki henüz elektrikli veya bir otonom sistemi dahi benimseyememiş, istenmeyen bir araç grubu olarak görmekte.

Guillaume, “Büyük hacimler yapmayı asla beklemiyorduk. En azından Amerika’da başarılı olma şansını bulduğumuz pazarda başarılı olmak istedik. Bu pazar için çok yüksek beklentilerimiz vardı ve bu segmentlerde başlamak çok zor.” dedi.

Tamamen yeni çıkmış SUV modeli insanlara aşılamak günümüzde basit. Uzaklaşılan sedanlar için bunu söylemek zor. Stinger’ın bileşenleri konfor ve hız odaklı olurken, Porsche Panamera yanında anılacak kadar ileri gitmişti. Örnekler arasında Lexus’un amiral sınıftaki başarısını verebiliriz.

“En” takılı modeller nedir diye sorduğumuzda amiral klasmana giderek Audi A8, Mercedes S ve BMW 7 Serisi deriz. Japon Lexus, belki ABD pazarında lüks anlayışı 35 yıldır insanlara göstermek istiyor. Premium LS’ler ile işte bu saydığımız modeller karşısında tutunmaya çalıştı. Başardı mı? Tasarım, teknoloji ve fiyatıyla onların yanına kendisini 4. olarak getirdi. Burada demek istediğimiz bunu 35 senede yaptı.

Bizim görüşümüz; insanlar premium araç fiyatlarında bir Kia almaya hazır değil.

Belki Stinger bazı noktalarda Alman rakiplerinden daha iyi. Onlardan daha hızlı ve çevik sürüş özellikleri veriyor olabilir. Ancak yine de işin içerisine fiyat girdiğinde insanlar acı bir fren yapıyor. Muhtemelen Lexus’un en büyük artısı S Serisi ve A8‘in yanında fiyatını stratejik açıdan değerlendirilmiş olması.

Guillaume ve tasarım ekibi şimdilik aracın halefi konusunda bir şey diyemiyorlar. Aslında söylemek zor. İstenilenin alındığı bir dönemi göstermeyen Stinger’ın fiyatından ziyade daha dikkat çekici kriterlere takınılması gerekecek.

Gullaume, “Stinger’ın devam edip etmediğini görmek zorundayız. Her şeyden önce devam edip etmeyeceğini, gerçekten umduğum gibi ve bunun gelecekte de devam edecek biçim olduğunu düşünüyorsak, Stinger elektrikli olabilir. Bildiğiniz gibi elektrifikasyon ile ilgili çok şey oluyor, bu yüzden Stinger başka bir şey olabilir. Bilmiyorum. Henüz orada değiliz. Biraz zamanımız var.” dedi.

Tiger Nose ızgarası ve yakışıklı karoseriyle Stinger’ın başarılı olmaması için bir neden yok ancak marka olarak bazı sınıflarda yarışması için erken. Kia’nın K900 modelinin yeni halini sizlere göstermiştik. Aracın gitmek istediği F segment olsa da bir BMW 7 Serisi’nin ötesinde nasıl düşünülebilir? Yine de Koreli markanın cesareti ve yatırımları için kimse de bir şey diyemez!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum