Yatırım yapmaya başla!

Kia ve Hyundai Çok Zorlu Bir Döneme Giriyor!

Hyundai ve Kia, çok kapsamlı araç geri çağırması ve düzeltme operasyonunun düğmesine basıyor.
Kia ve Hyundai Çok Zorlu Bir Döneme Giriyor!

Geçtiğimiz senenin Haziran ayında “Kia ve Hyundai araçları yanıyor” diye bir başlık atmıştık. CAS raporlarını incelediğimizde aslında tablo, normalden daha ciddiydi. Zira araçlar durup dururken yanıyordu. Bildiğimiz üzere seri üretim araçlarında farklı onlarca çeşit hata veya kronikleşecek, gözden kaçan imalatlar olabiliyor. Koreli marka cephesinden gelen son habere göre, araç yangın durumlarının biraz daha kapsamlı olduğunu görüyoruz.

Öncesinde 120 Hyundai ve Kia müşterisinin şikayetleri üzerine araştırma komisyonu kurularak hata tespit edilmişti. Amerika’da yaygın olarak görülen bu durumda, milyon adetleri bulacak bir geri çağırma operasyonu başlatılacak. İşte haberin detayları…

Hyundai ve Kia yangın durumunun bir daha yaşanmaması için hızlı hareket edecek.

Gelen bilgilerde 2.0L T-GDI ve 2.4L GDI motorlarına sahip 939.655 Optima, 425.662 Sorento ve 312.323 adet Sportage olmak üzere 1.677.640 adet aracı geri çağrılacak. Bu motorlara sahip araç sürücüleri “Ürün Geliştirme Kampanyası”nı gönüllü olarak yürütmüş olacaklar. Rakamlarını verdiğimiz modeller, 2012-2018 yılları arasında olan Sorento hariç diğerlerini kapsıyor.

Kia’nın yapacaklarına kulak verdiğimizde; motorun rulman hasarına karşı korumak için Motor Kontrol Birimi (ECU) güncellenecek. Güncelleme, motor arazılarını erken tespit için ayrı bir yeni nesil yazılım yüklemekten geçiyor. Vuruntu sensörü algılama sistemi olarak geçen sistem yazılımında, bağlantı kolunun yatak aşınması başladığını gösteren titreşimleri iletmekle görevli olacak.

Yazılım, gösterge tablosunda anında sürücüleri uyaracak şekilde ışık yakacak.

Belirtiğimiz hata tespit edildiğinde, yazılım sayesinde arıza gösterge lambası, yani Check Engine ışığının sürekli yanıp sönmesi sağlancak. Böylelikle araçtaki hasar daha erken tespit edilecek. En önemlisi de yangının önüne geçilmiş olacak.

Kampanyanın bir parçası olarak Kia, motor hasarı konusunda yeni ve kullanılmış araç sahiplerine ömür boyu motor garantisi kapsamı sağlayacak. Hyundai ve Kia, bu sebebten ötürü kampanya öncesinde onarım ücreti veren müşterilerine de tazminat ödeyecek.

Koreli grubun işi bu kadarla da bitmiyor!

Kia, yazılım haricinde de bazı modellerinin yakıt borusunun doğru şekilde takıldığından emin olacak. 50.051 adet Optima, 17.024 adet Sorento ve 1.052 adet Sportage modellerinde denetim yapacaklarını bildirdiler.

Kia, “yüksek basınçlı yakıt borusu hasarlı, yanlış hizalanmış veya motor değiştirme prosedürü sırasında yanlış şekilde torklanmış olabilir. Bu, yangın riskini artıran bir yakıt sızıntısına neden olabilir.” dedi. Ancak şirket, konunun bir sonucu olarak meydana gelen herhangi bir kaza veya yaralanmadan haberdar olmadığını söylüyor. Ayrıntılar şimdilik bu kadar. Farklı detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum