Yatırım yapmaya başla!

Porsche Taycan’ın 800 Voltluk Şarj Sistemine Kia ve Hyundai de Yatırım Yapıyor!

Porsche Taycan ile gelen 800 Voltluk şarj mimarisine Hyundai & Kia Grup da yatırım yapıyor!
Porsche Taycan’ın 800 Voltluk Şarj Sistemine Kia ve Hyundai de Yatırım Yapıyor!

Porsche’nin elektrikli otomobillerde çıtayı yükselten Taycan aracı tanıtılmıştı ve birçok ilginç özelliğinden söz edilmişti. Kamuflajlı şekilde Nürburgring’te hız rekorunu yazdıran Alman EV, donanım özellikleriyle beklentilerin üzerinde gelmişti. Motor gücü ve lüks anlayış tarafında bir eksik yoktu ancak şimdilik araçta en sıra dışı sunulan özellik, 800 Voltluk şarj sistemiydi!

Bir haberimizde BMW, Daimler, Ford ve VW Grubu’nun dahil olduğu hızlı şarj istasyon projesi Ionity‘e, Kia ve Hyundai de ortak oluyor.  150.900 dolara satılan Taycan Turbo ile gelen bu ultra hızlı şarj sistemi, 2021 yılından itibaren Koreli grup araçlarında görebileceğiz. İşte detaylar;

2021 yılından itibaren Hyundai ve Kia araçlarında çok güçlü şarj etme sistemlerini göreceğiz.

350 kW‘ya kadar şarj oranına sahip 800 Voltluk mimariyi pahalı Taycan EV’de görsek de birkaç seneye Koreli şirketlerin sınıf araçlarında olacak. Hızlı atılımın sebeplerinden bir tanesi, elektrikli araçların sayısı arttıkça şarj etme sorunlarının baş gösterecek olması.

Avrupa’da şu anda binlerce şarj noktası olsa da ileride insanlar boşalan pillerini doldurmak için saatlerce vakit harcamak istemeyecek. Keza yavaş dolumlarda kesinlikle yığılmalar olacak. O yüzden Kia, Hyundai, Ford, VW, Daimler ve BWW 800 Voltluk şarj sistemleri adına Ionity’yi hayata geçirdiler.

Ionity ile EV araçlarda menzil tedirginliği olmayacak.

Yine Porsche Taycan’dan yola çıkarsak; bir prototip testinde sadece 24 saat içerisinde 3.424 km seyahat edildi. Böylelikle çoğu kişinin yakıtsız kalma korkusuna karşı, iyi bir test olmuştu. Ionity için kurulum çalışmaları son sürat devam ediyor.

Avrupa’da Ionity noktalarında 140 adete ulaşılmış. Hali hazırda yapım aşamasında da 50’den fazla istasyon olduğu söylendi. Markaların genel planlamasına baktığımızda ise 2020 yılında 400 hızlı şarj istasyonunun, Avrupa karayolları boyunca her 120 km’de bir tane olacak şekilde ayarlaması yapılacak.

Hyundai ve Kia, EV yatırımlarında son dönemlerinde milyar dolarlık çalışmalara imza atıyor. Hibrit ve plug-in hibrit klasmanında çeşitliliği her geçen gün artıyor. Öyle ki Koreli şirketlerin 2025 yılına kadar 44 doğa dostu model çıkartacağını söylemişti.

Elektrikli araçların aktarım organları bir şekilde yapılıyor olsa da diğer bir mesele bataryalar. Bazı uzmanlar, ilerleyen yıllarda şirketlerin başını en çok ağrıtacak duruma, pil kıtlığı diyorlar. Audi, bunun bir sorun teşkil etmemesi adına Çinli BYD ile ortaklığa gitmişti. Pillerin ana maddesinin rezervlerine sahip Endonezya’ya da Toyota ve Hyundai milyar dolarlık yatırım yapma kararı almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum