Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kia & Hyundai 2.0L ve 2.4L GDI’lar için Düğmeye Bastı!

Kia ve Hyundai, öncesinde kabul etmediği motor arızası için şimdi "garantili geri gelin çağrısını" başlatıyor.
Kia & Hyundai 2.0L ve 2.4L GDI’lar için Düğmeye Bastı!
HABER GİRİŞ

Kia ve Hyundai markalarının motorlarında birkaç senedir bir sorun var ve çözülmeye çalışılıyor. Grup araçları NHTSA’dan gelen yangın ihbarları doğrultusunda harekete geçilmişti ve 2.2 milyon aracın aniden yanması söz konusuydu. Georgia ve Montgomery fabrikalarından çıkan Sonata, Santa-Fe, Sorento ve Optima’nın incelemeleri başlatılmıştı.

Koreli grup 4.1 milyon aracın etkileneceği yeni motor sorunlarının müşterilerin şikayetleri üzerine yoğunlaşılarak, sonrasında kabul edilmeyen tüm masraf ve onarımların Hyundai grup tarafından karşılanacağı söylendi. İşte detaylar;

Koreli firmalar 2.0L ve 2.4L GDI için özel bir onarım kampanyasını devreye sokuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İlk olarak 4.1 milyon aracın etkilendiği motor arızası hangi modelleri içeriyor. 2011-2019 Sonata, 2013-2018 Santa Fe Sport, 2019-2014 Santa Fe, 2018-2019 Tuscon SUV olmak üzere bu kısım 2.3 milyon aracı etkiliyor. 2011-2019 Sportage, Sorento ve Optima da dahil edilmek üzere 1.8 milyon bu kısımdan geliyor. Totalde ise 4.1 milyon araç motor yangını tehlikesiyle servislere gelecek.

Hyundai ve Kia’nin aldığı anlaşma hükümlerince müşterilerin geçmiş onarımları, araç çekme ve kiralama gibi masrafların firmaca ödeneceği aktarıldı. Motorlarından dolayı yüzü gülmeyen ve aracından soğuyarak satan kişilere de alım/satım yüzünden ettikleri zararlar nakit olarak geri verilecek.

Şirketler, benzinli GDI’ları güncelleyecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Amerika’da satılan bu bahsedilen modellerin vuruntu algılama sensörlerinin “motor arızası öncesi gelebilecek semptomları sürekli izlemek” için yeniden güncellenecek. Geliştirilmiş bir yazılım türünün yükleneceği araçlarda, ciddi bir sorun tespit edilirse, arıza ışığı sürekli yanıp sönecek. Araç anında sıkıştırma moduna alınarak, gücünde azaltılmaya gidilecek.

GCM Yatırım Banner

Limp modunun aktifleştirilmesi motor hasarının daha da büyümesini engelleyecek ve Koreli model sahiplerinin araçlarını tamir ettirmeleri için servislere kadar gelme olanağının önü açılmış olacak.

Kia ve Hyundai öncesinde bu tip arıza ile gelen müşterilerini geri çevirmiş ve garanti kapsamına almamış. Şirketler öncesindeki motor onarım maliyetleri, geri çevrilen ve alınmayan garanti kapsamlarından dolayı araçlarındaki değer kaybı nedeniyle rahatsız olan müşteriler için iyi niyet tazminatı sağlayacaklar.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
General Motors 3.5 Milyonluk Devasa Araç Geri Çağırmasını Başlattı!

Şu anda hazırlıklar yapılıyor ve son sözleşmeler gözden geçirildikten sonra araç sahiplerine bilgilendirmeler yapılacak. Hyundai Motor America’nın baş hukuk bürosu Jerry Flannery, “Hyundai’nin bu sınıf eylem davasını çözmekten memnun olduğunu söyledi ve yerleşim, bu motorun performansıyla ilgili sorunlardan etkilenen müşterilere bakmak için içtenlikle istekli olduğumuzu onayladığını belirtti. Kia Motors America genel başkan yardımcısı ve genel müşaviri John Yoon tarafından bu karar, tüm taraflar arasında mal sahiplerinin endişelerini çözme konusundaki iyi niyetli çabaların sonucu olduğunu aktardı.

2.0L ve 2.4L GDI motorların daha öncesinde çıkardığı sıkıntıları görmezlikten gelen Koreliler, şimdi bu işin ciddiyetini anlamış ve müşteri kaybetmemek için güzel geri dönüş programları hazırlamış. Motorun yanma tehlikesi yüzünden ölüm ve yaralanma gibi durumların olup olmadığı raporlanmamış.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.