Yatırım yapmaya başla!

Kia Futuron Concept Markanın Seviye 4 Otonomunu Taşıyor!

Kia'nın fütüristik detaylarla gösterdiği Futuron Concept aracı ileri teknolojiyi barındırıyor.
Kia Futuron Concept Markanın Seviye 4 Otonomunu Taşıyor!

Kia ilk elektrikli ve otonom sürüşü bir arada verdiği aracını gösterdi. Yapısal olarak çok cesur bir araç ortaya çıkartılmış. Konsept, Koreli firmanın ileride neler yapacağı, hangi şekillerden yola devam edeceği ve en önemlisi Futuron ile teknoloji haritası belli edilmiş. Fazlasıyla fütüristik bir kavram olarak gelen konsept, marka bünyesinin ileri özerk sürüş programını taşıyor.

Crossover tarafında elektrikli Habaniro adında aracını New York Otomobil Fuarı’nda göstermişti. Karşımızda her ne kadar şimdilik uçuk ve üretilmesi zor bir yapı görülüyor olsa da gelecekte bu kupada bir aracın üretileceğini sizlere söyleyelim. İşte detaylar;

Adından da anlaşılacağı üzere Futuron, Kia’nın geleceğini yansıtıyor.

Kia’nın ilerideki zamanlarda içe dönük full LED teknolojili farların yani bu gördüğümüz şekillerde bir şeyler yapacağına artık kanaat getirdik. Neden diye sorulacak olursanız da buradan Kia’nın Cenevre’ye getirdiği araca buradan bakarak anlayabilirsiniz.

Dış tasarım, bugün Şanghay’daki 2019 Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) ilk kez ortaya çıkan bu konsept Kia’nın en çarpıcı olanı diyebiliriz. Günümüz Kia modellerinden çok daha genişi tutulan ızgara, “tiger nose” un sonraki hallerini işaret ediyor.

Farlarda Çin mitolojisindeki Dragon Skin yüzeyinde “Star Cloud” tasarımını gösteriyor. Ve ayrıca aydınlatma şekillerinin gökyüzündeki bulut şeklinde olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Futuron’un profil yapısı bizlere Aston Martin DBX’in ilk konsept gösterimini hatırlatıyor.

Görüntü her ne kadar da gerçek bir konsepti yansıtıyor olsa da zihnimizden Kia’nın ilerleyeceği yolu kestirebiliyoruz. Sivri hatlara sahip Futuron’un EV olduğu jantlardan da anlaşılabilir. Coupe tasarımlı aracın arkaya sivrilerek giden şekli muazzam.

Geometrik stopları LED patchwork’ten oluşuyor ve henüz yeni makyajlanan Hyundai Grandeur ile olan benzerliği dikkatimizi çekiyor. Tavanda, UFO’dan esinlenerek 360 derecelik bir çekirdeğin üzerinde oturan, elmas şeklindeki panoramik bir cam bölmeye sahip. Ayrıca kupa üzerinde otonom 4’ün çalışmasını sağlayan LIDAR sensörler bulunuyor.

Konseptin ölçülerine gelirsek uzunluk 4.850 mm, 1.550 mm yüksekliği ve 3.000 mm’lik cömert bir dingil mesafesine sahip.

Kia Futuron’un kabini gayet esnek ve geniş duruş sergiliyor.

Porsche’nin otonom araçlar için aldığı koltuk patent şekillerine benzeyen bir yapı ile gösterilen Futuron, seviye 4 özerk sürüşü temsil eden farklı bir koltuk yapısıyla geliyor. Sürücü aracını tam otomatik sürüş pozisyonuna aldığında koltuk geriye gidiyor ve direksiyon sürücüden uzaklaşıyor.

Kapılardaki Star Cloud aydınlatma ve ölçeklendirilmiş Dragon Skin motifi, dış cephenin iç kısma yansıtılması. Benzersiz olan kısımlarından birisi de sürücü kapısından dışarı doğru ilerleyen direksiyon simidi arkasına sarılmış bir grafik kullanıcı ara yüzü (GUI) etrafı çevreliyor.

Koreli aracını yüksek kapasiteli pil ve motorlarla destekleyecek.

Kia Futuron’un zeminine yüksek kapasiteli piller yerleştirilmiş. Bu piller her bir tekerleğe gelen elektrik motorlarını besleyecek. Düşük ağırlık merkeziyle hareket eden Futuron, sürücü isteklerine aşırı hızlı tepki sağlayan bir e-AWD sistemine sahip olduğu açıklandı.

Dış ve iç yapı detaylarıyla son dönemlerde gelen en karizmatik konseptlerden birisine Futuron’u gösterebiliriz. Her ne kadar pillerin kapasitesi hakkında bir bilgi verilmemiş olsa da Kia’nın 100 kWh üzerinde gelişmiş bir bataryayı araçlarında kullanacağını düşünüyoruz. Peki araç hakkında sizin düşünce ve yorumlarınız nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum