Yatırım yapmaya başla!

10 Bin Firmanın Yararlanması Beklenen KGF Paketini Yapılandırmada Olanlar da Kullanabilecek

31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olan KGF Destek Kredisi Projesi’nden 10 bin firmanın yararlanması bekleniyor. Bir önceki paketten farklı olarak bu kez yapılandırmada olanlar da söz konusu kredileri kullanabilecekler.
10 Bin Firmanın Yararlanması Beklenen KGF Paketini Yapılandırmada Olanlar da Kullanabilecek

Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) öz kaynaklarından sağladığı destekle oluşturulan KGF Destek Kredisi Projesi, 27 Mayıs 2019 itibarıyla uygulamaya konuldu. 500 bin liraya kadar kredi imkanı sağlayan KGF paketinden 10 bin firmanın yararlanması tahmin ediliyor. Göz ardı edilmemesi gereken asıl bilgi ise bir önceki paketlerden farklı olarak kredilerin yapılandırmalarda da kullanılabilecek olması.

500 bin liraya varan kredi imkanı sunan pakette, ortalama kredi kullanımının 100 bin TL olması bekleniyor.

KGF Destek Kredisi Projesi2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur atakları birçok şirketi mali darboğazın içine sürüklemişti. Daha sonra hükümet tarafından alınan bir dizi önlem ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın attığı adımlar piyasalarda dengelenmeyi başlatsa da artan finansman maliyetleri, firmaların zor günler yaşamasına sebep oldu.

Bu durum halen devam ederken, kamu bankalarından sağlanan finansman destek paketlerine olan ilgi de her geçen gün artış gösterdi. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler yaşadıkları mali sıkıntıları aşmak amacıyla piyasa koşullarına göre daha düşük faizli ve uygun koşullu finansman sağlayan bankalara yöneldi. Bu doğrultuda sunulan Kredi Garanti Fonu’nun en sonuncusu ise dün açıklandı.

Bankacılar büyüklüğü 1 milyar 250 milyon TL olan KGF paketinden, 10 bin firmanın yararlanmasını öngörüyor.

KGF Büyüklüğü31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olan pakette tanzim oranı bir öncekinde olduğu gibi %10 olarak belirlendi. Ancak farklı olan tarafı, bu kez yapılandırmada olan şirket borçları da paketi kullanabilecekler. Portföy Garanti Sistemi ile kullandırılacak kredilerin vadesi 12 aya kadar geri ödemesiz olacak şekilde, 36 ay – 60 ay arasında belirlenecek.

Yapılan açıklamada ne kadar faiz uygulanacağının bankalara göre değişkenlik göstereceği belirtildi. Söz konusu paketten yararlanmak isteyen firmalar; Ziraat Katılım Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Alternatif Bank, Halk Bankası ve Şekerbank’a başvuru yapacaklar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum