Yatırım yapmaya başla!

KGF Destekli Krediler Yeniden Yapılandırılıyor

KGF tarafından kefalet verilmiş kredilerde, kredi veren kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapılabileceği duyuruldu.
KGF Destekli Krediler Yeniden Yapılandırılıyor

Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Karar’da Değişiklik yapılmasını içeren Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 162 numaralı kararda; Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın yürürlüğe konulmasına 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun geçici 20. maddesi gereğince karar verildiği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan düzenleme kapsamında, Kredi Garanti Fonu (KGF) garantili işletme kredileri birden fazla kez yeniden yapılandırılabilecek.

KGF tarafından kefalet verilmiş kredilerde, kredi veren kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ayı aşmamak suretiyle vadesi uzatılabilecek.

Yeniden yapılandırma ve kredi vadesi uzatma düzenlemesinde yatırım kredileri 156 ayı geçmemek kaydıyla yeniden yapılandırma yapabilecek. İşletme kredilerinin asgari vadesi 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 3 yıl olmak üzere azami 10 yıl olarak belirlendi. Her bir yararlanıcı için kefalet limitinin KOBİ tanımını haiz yararlanıcılarda azami 25 milyon lira, KOBİ tanımı dışında kalan yararlanıcılara için ise azami 200 milyon lira olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirleneceği bildirildi.

Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilerin TL cinsinden yapılandırılması halinde, o tarihteki Merkez Bankası döviz alış kurunun esas alınacağı yazıldı.

Yapılandırmaya alınacak veya değişiklik yapılacak olan vadelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ek bir mali yük getirmeyecek şekilde uygulanacağı bildirildi. Türk Eximbank’ın ve diğer kredi verenlerin gelişmekte olan ülkelerin kalkınmaları için bu ülkelere veya bu ülkelerdeki muhtelif kurumlara finansman sağlayan uluslararası finansal kuruluştan sağlanan krediler kapsamında anapara geri ödemesiz dönemlerinin ve vadelerinin esas alınacağı açıklandı.

Bu kurumlar arasında yer alan; Dünya Bankası ve bünyesindeki finansman kurumlarının, Ekonomik İşbirliği Örgütü Ticaret ve Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve diğer benzeri finansal kuruluşlardan sağladığı işletme veya yatırım kredisi ürününün anapara ödemesiz dönemi veya vadesinin alt bentte tanımlanan sürelerden farklı olması durumunda, söz konusu kuruluşlardan sağlanan krediler kapsamında değişiklik yapılacağı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum