Yatırım yapmaya başla!

KFMİB Sezonun İlk Ayı Eylül’de Fındık İhracatının Yıllık %75 Arttığını Açıkladı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından fındık sezonunun ilk ayı olan Eylül'de ihracatın 2018'e göre yaklaşık %75 oranında arttığı açıklandı.
KFMİB Sezonun İlk Ayı Eylül’de Fındık İhracatının Yıllık %75 Arttığını Açıkladı

Türkiye’nin üretimde dünya lideri olduğu fındık, sezonun ilk ayında yakaladığı ihracat rakamıyla gündem oldu. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ve dünyanın en büyük gıda fuarı olarak bilinen ANUGA’da fındık sektörüne yönelik bazı açıklamalar yaptı.

Fındık sezonunun ilk ayı olan Eylül’de 2018 yılına kıyasla %75 daha fazla fındık ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Gürsoy, bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 46 bin tonluk fındık ihracatı gerçekleştirildiğini ve durum böyle gittiği takdirde bu sezon 310 bin tonluk fındık ihracatı gerçekleştirmenin zor olmayacağını ekledi.

Fındık ihracatını artırmanın önemli ölçüde gelir getireceğini bildiren Gürsoy, fındığı işlenmiş formda, çikolata, pasta ve bisküvinin içinde ihraç etmekle dahi 5-6 milyar dolarlık gelir elde etmenin mümkün olacağını belirtti.

Gürsoy Fındık İhracatının Önemine Dikkat ÇektiSektör hakkında konuşmayı sürdüren Gürsoy, katma değeri yüksek olan ürünlere ve yeni pazarlara yönelimin artmasıyla birlikte ilerleyen dönemlerde ülke ihracatını büyük oranda artıracağını öne sürdü.

Türkiye’nin fındık üretimi için 728 bin dekarlık alana sahip olduğunu ve yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte 500-900 bin ton arası fındık üretimi yaptığını açıkladı.

2019 yılında fındıktaki verimin oldukça yüksek olduğunu belirtirken yıl sonuna kadar 800 bin tonluk üretim gerçekleştirileceğini sektör olarak tahmin ettiklerini açıklayan Gürsoy, üreticiler olarak altyapıda karşılaşılan problemleri gidermeye uğraştıklarını ifade etti.

Tunç, fındık üretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan birini kırsal kesimlerden büyük şehirlere gerçekleşen göçler olarak gösterdi.

Kırsal Kesimlerden Göçler En Büyük SorunKırsal kesimlerde göçlerle birlikte meydana gelen insan azlığı sebebiyle fındık üretiminde verimde düşüş ve maliyette artışın gözlemlendiğini sözlerine ekledi. Karadeniz’de bulunan fındık üreticilerinin %70’inin şehir merkezinde yaşadığını söyleyen Tunç, üretime çaba harcayan insan sayısının zaman içinde azaldığına dikkat çekti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde KMFİB tarafından yapılan sektör incelemesi sonucunda Türkiye’nin son 1 yıl içinde 115 farklı ülkeden en fazla fındık ihracatı gerçekleştirdiği yer Almanya olarak belirlenmiş ve bu dışa satımdan elde ettiği gelir 370 bin 629 bin dolar seviyesinde belirlenmişti.

Gelecek dönemlerde ihracat faaliyetlerini daha da artırmayı planlayan Türkiye, elde ettiği başarının verdiği güvenle hedeflediği rakam seviyesini gittikçe yükseltiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum