Yatırım yapmaya başla!

KFC Türkiye Yeniden El Değiştiriyor

Hem dünyada hem de ülkemizde severek tüketilen fast food markalarından biri olan KFC Türkiye'nin, bir kez daha satılmasına karar verildi. Detaylar haberimizde...
KFC Türkiye Yeniden El Değiştiriyor

Dünyanın önde gelen fast food markalarından biri olan KFC’nin Türkiye şubesi dört ay içerisinde ikinci kez el değiştiriyor. Dubai merkezli özel sermaye fonu Abraaj Group, 2017 yılının Aralık ayında ABD’li şirket Yum! Brands’tan aldığı KFC Türkiye’yi satmak istediğini duyurdu.

Yum! Brands, KFC Türkiye’yi satmayı ya da grup içerisinde bir başka işletmeye devretmeyi planlıyor.

KFC’nin dört ay içerisinde bir kez daha satılmak istenmesinin gerekçesi olarak, Abraaj’ın ünlü fast food markasını satın almak için finansman temin ettiği 6 milyar dolar büyüklüğündeki global satın alma fonunu iptal etme kararı gösteriliyor. Fonun iptal edilmesi, Abraaj’ın 3 milyar dolar büyüklüğünde bir kaynağı yatırımcılara iade etmesi anlamına da geliyor.

Dubai merkezli Abraaj Group, Güney Afrika şirketi Waco’yu satın almaktan vazgeçti.

Üç kıtada ofisleri bulunan, Güney Afrikalı inşaat firması Waco International‘ın yatırımcılarıyla Mart ayında yaptığı toplantıda, yeterli sermayenin bulunmaması sebebiyle, satın alınmasından vazgeçildiği bildirildi. Waco sözcüsü, şirket hissedarlarının anlaşmadan doğan zararları tazmin etmek amacıyla yollar aradığını belirtti. Abraaj ile görüşmelerin halen devam ettiğini ve anlaşmanın tamamlanması konusunda ihtimaller olduğunu ifade etti.

115 ülkede 19 binden fazla çalışanı olan KFC, Şubat ayında tavuksuz kaldığı gerekçesiyle yüzlerce restoranını kapatmıştı.

Tavuk stoklarının bitmesi nedeniyle İngiltere’deki 800 civarında restoranını kapatmak zorunda kaldı. Albay Harland Sanders tarafından kurulan KFC’yi ülkemize, 1989 yılında Süzer Grubu bünyesinde bulunan Turkent A.Ş. getirmişti. Süzer grubu 2013 yılında franchise hakları elinde bulunan KFC ve Pizza Hut’ı elden çıkararak, ABD’li Yum! Brands’a sattı. KFC Türkiye’nin yeni sahibi Yum! Brands ise restoranlarını franchise olarak vermeyi planladıklarını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum