Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Keyfinizi Kaçırırken Başarınızın Artmasını Sağlayacak 12 Yaklaşım

Keyfinizi Kaçırırken Başarınızın Artmasını Sağlayacak 12 Yaklaşım

Hepimiz başarılı olmak isteriz, ama iş özverili olmaya geldiğinde nedense çoğumuz görünmez olmayı tercih ederiz. Başarılı insanları hayranlıkla izler, onlar gibi olabilmeyi düşler; ama onların nasıl çalışıp çabaladıklarını hep görmezden geliriz. Eğlenmekten başka hiçbir şey düşünmez, öğle saatlerine kadar yatıp tembellik yapar, iş yapmaktan kaçabilmek için durmadan fırsat kollarız. Başarı belgeleri ve ödüller alan, herkes tarafından saygı duyulan arkadaşımıza içten içe öfke duyar; biz takdir edilmezken onun başarılı olmasına bir türlü katlanamayız.

Evet, üzgünüm; ama gerçek bu! Hepimiz başarılı olmak istiyor, ama bunun için elimizi taşın altına sokmamız gerektiğini anlamıyoruz. Başarılı olmak için ter akıtmanın, fedakarlık yapmanın ve keyfimizden azıcık vazgeçmenin gerekli olduğunu unutuyoruz. Daha doğrusu unutmak da değil. Bunu anlamazlıktan geliyoruz. İşimize geldiği gibi davranıyor, başarının önümüze altın tepsiler içinde sunulmasını bekliyoruz. Doğal olarak da isteklerimize ulaşamıyor, giderek artan bir mutsuzluk çukuru içinde kendi mezarımızı kazıyoruz. Yapmıyor muyuz? Ne yazık ki birçoğumuz açıkça bunu yapıyoruz.

Eğer aranızda başarısızlığının nedenini merak edenler varsa, öncelikle kendine başarılı olmak için ne kadar uğraştığını sormalı. En basitinden, günlük alışkanlıklarını hesaba katmalı. Sabah kalkış saatinden başlayarak bir gününü nasıl işlerle uğraşarak geçirdiğini, başarılı olmayı gerçekten ne kadar hak ettiğini düşünmeli. Kendine uzaktan bakarak, başarılı insanlar ile arasında ne kadar çok farklılık olduğunu görebilmeli. Tıpkı karınca ve ağustos böceğinin hikayesi gibi! Biri çalışırken, bir diğeri ise sadece keyfine bakıyordu. Ama hikayenin sonunda her zamanki gibi herkes hak ettiğini almıştı. Aslında başarının formülü de bu hikayenin ana düşüncesi kadar basit! Çünkü işin özünde çalışmak, çalışmak ve her zaman daha fazla çalışmak var! İşte bu nedenle, başarılı olamama nedenlerinizi tekrar gözden geçirmenizi öneririm ve aşağıdaki maddeler size bu konuda epey yardımcı olacak nitelikteler diyebilirim.

İşte karşınızda keyfinizi kaçırırken başarınızın artmasını sağlayacak yaklaşımlar:

Erken Kalkmak!

Erken Kalkmak!Çok az bir kesim dışında hiç kimsenin sabahın köründe kalkmaktan hoşlandığını sanmıyorum. Düşünsenize, kim güneş bile doğmadan önce sıcacık yatağından çıkmak ister ki? Şöyle istediğin saate kadar yatmak varken, kim buz gibi havada dışarıya çıkmak ister? Hele bir de işin ucunda çalışmak varsa! Ama bakınız; başarılı insanların büyük çoğunluğu bunun ilk kuralının erken kalkmaktan geçtiğini söylüyor. Yüzyıllar öncesinde de bilinen ve uygulanan bu kural, hiç şüphesiz keyfinizi kaçıracaktır. Ama emin olun ki birkaç saatlik uykunuzdan feragat ederek kazandıklarınızın yanında kaybettiklerinizin hiçbir değeri olmayacak. Eğer şimdi bu alışkanlığı kazanırsanız, yıllar sonra kendinize bunun için teşekkür edeceksiniz.

Topluluk Önünde Konuşabilmek!

Topluluk Önünde Konuşabilmek!Tamam, belki kalabalık önünde konuşmaktan nefret ediyorsunuz. Ama en başta da dediğim gibi başarılı olmak istiyorsanız, keyfinizin az biraz kaçmasını göze almalısınız. Kalabalık gruplar önünde sunum yapmak, eliniz ayağınız birbirine dolanmadan derdinizi anlatabilmek sizin için imkansız olmamalı. Siz hayranı olduğunuz başarılı kişilerin onlarca, yüzlerce, binlerce insanın karşısında konuşurken hiç heyecanlanmadığını mı sanıyorsunuz? Bunun doğuştan gelen bir yetenek falan mı olduğunu düşünüyorsunuz? Emin olun, onlar da topluluk önünde konuşmaktan ölesiye korkmuşlar ama bunun için çalışıp çabalayarak korkularının üstesinden gelmeyi öğrenmişlerdir. Siz de neredeyse herkes için rahatsızlık verici bir durum olan topluluk önünde konuşabilme olayını halledebilirseniz, başarıya bir adım daha yaklaşmışsınız demektir.

Spor Yapmak!

Spor Yapmak!Evet, başarılı olmak istiyorsanız; spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü spor yapmanın başarıyla doğru orantılı olan bir ilişkisi vardır. Pek çok açıdan gelişmenizi ve iyileşmenizi sağlayacak spor sayesinde, başarıyı biraz daha garantileyebilirsiniz. Hem beyin sağlığınız hem fiziksel sağlığınız hem de ruhsal sağlığınız için inanılmaz derecede faydalı olan spora gereken önemi göstermelisiniz. “Spor yapıyorum” ama hala başarılı olamıyorum diyorsanız da en azından diğerlerinin bir adım önünde olduğunuzu düşünerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmek!

Kendinizi Geliştirmek!Rahatınızı bozabilecek, ama sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracak şeylerden bir tanesi de bu! Yani kendinizi sürekli geliştirmeye çalışmak! Alanınızla ilgili ya da bölümünüz dışında bir şeyler öğrenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, amaçlarınıza biraz daha yaklaşmış olursunuz. Bunun için konferanslara, seminerlere katılabilir, karşınıza çıkan her öğrenme fırsatını değerlendirebilirsiniz. Televizyonun karşısında pineklemek yerine eğitimlere, kurslara katılabilir, bilgi deponuza sürekli yeni bir şeyler katabilirsiniz. Emin olun, kendinize yapacağınız yatırımın karşılığını önünde sonunda fazlasıyla alırsınız. Hayatınızı öğrenmeye adayarak hiçbir şey kaybetmeyeceğinizden, küçük zevklerinizden fedakarlık yaparak çok daha büyük mutluluklara kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Pes Etme Seçeneğini Aklınızdan Silip Atmak!

Pes Etme Seçeneğini Aklınızdan Silip Atmak!Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, zora geldiğinizde vazgeçebileceğinizi düşünerek kendinizi rahatlatmaya kalkışmamalısınız. Yani elinizde böyle bir seçeneğiniz olmadığını bilmelisiniz. Düştüğünde, yorulduğunda, acıktığında oyunu bırakmak isteyen bir çocuk gibi mızıkçılık yapmamalı; ne olursa olsun her zaman ilerlemeye devam etmelisiniz. Evet, belki başınızın tepesinde sizi çalışmanız için zorlayan biri yok; ama siz varmış gibi düşünmelisiniz. İhtiyaç olduğunda kendinizi zorlamayı öğrenmeli, başka bir seçeneğiniz olmadığını bilerek rahatsız edici bir durum da olsa çalışmaktan vazgeçmemelisiniz.

Suçu Üstlenmek!

Suçu Üstlenmek!Eğer girişimleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa, hemen başkalarını suçlamaya kalkışmamalısınız. Hatayı ilk önce kendinizde aramalı, suçu üstlenmenin sizi başarıya götürecek basamaklardan bir diğeri olduğunu bilmelisiniz. Evet, bu çoğu insan için rahatsızlık verici bir durumdur. “Hata benimdir, çuvallayan bendim” demek herkes için zordur; ancak başarı için bunun gerekli olduğunu bilerek suçu üzerinize almayı öğrenmelisiniz.

Telefonlardan, Bilgisayarlardan Uzaklaşmak!

Telefonlardan, Bilgisayarlardan Uzaklaşmak!İşinizin olmadığı zamanlarda kafanızı telefonunuzun ya da bilgisayarınızın ekranına gömerek ne kadar çok zaman harcıyorsunuz? Sosyal medya mecralarında gerekli gereksiz her türlü şeyi öğrenmeye çalışarak, kafanızı binlerce saçma bilgiyle doldurarak ya da tamamen yararsız oyunlar içinde vakit öldürerek ne kadar zamanınızı harcıyorsunuz? Emin, olun düşündüğünüzden çok daha fazla! İnanmıyorsanız, sadece bir gün teknolojik aletlerle aranıza mesafe koyun. Yanınıza ne telefonunuzu ne bilgisayarınızı almadan dışarı çıkın ve birkaç saat zaman geçirmeye çalışın.

Büyük ihtimale ilk başta ne yapacağınızı bilemeyeceksiniz. Kafanızı gömecek bir şey olmadan nasıl vakit geçireceğinizi bilemeyeceksiniz. Ama biraz beklediğinizde bu yokluğa alışacak, sanal hayata odaklanmak yerine gerçeğine yoğunlaşmaya başlayacaksınız. İnsanların davranışlarına, yanınızdan geçip giden küçük bir çocuğa, bacaklarınıza sürtünen minik bir kediye bakacaksınız. İşte o zaman, tabii eğer farkına varabilirseniz, teknolojinin sizi hayattan ne kadar uzaklaştırdığını anlayabileceksiniz.

Plana Sadık Kalmak!

Plana Sadık Kalmak!Sizi başarıya doğru götürecek çok iyi bir planınız var diyelim. Yani en ince ayrıntısına kadar düşündünüz ve sizin için en doğru planı yaptınız. Diğer bir deyişle, başarının ilk basamaklarından biri olan plan unsurunu cebe koydunuz. Peki, plana gerçekten sadık kalıyor musunuz? Çünkü herkes plan yapabilir, ama çok az insan yaptığı plana sadık kalarak başarıya doğru ilerleyebilir. Siz gerçekten düşündüğünüz gibi ilerleyebiliyor musunuz? Belirlediğiniz küçük hedeflere teker teker ulaşabiliyor, büyük amacınızla aranızdaki mesafeyi gün geçtikçe biraz daha kısaltabiliyor musunuz? Eğer bunu yapabiliyorsanız, o zaman gerçekten başarılı olmaya yakın olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama yok, planı sadece laf olsun diye yaptıysanız, üzgünüm; ama elinize geçecek tek şey başarısızlık olacaktır.

Bedel Ödemek!

Bedel Ödemek!Başarılı olmak için birtakım bedeller ödemeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. İsterseniz başarı bir şirketin başına geçmeyi hayal edin, isterseniz de para içinde yüzeceğiniz günlerin gelmesini bekleyin. Hayalinizin, varmak istediğiniz noktanın ne olduğu fark etmez. Burada herkes için ortak olan bir nokta varsa, o da başarılı olmak için bir şeylerden vazgeçerek bu büyük mutluluk için bedel ödemektir. Amaçlarınıza ulaşabilmek için bazen ailenizi ihmal edecek, bazen kişisel zevklerinizden vazgeçecek, bazen uykusuz kalacak, bazen çok daha büyük bedeller ödeyeceksiniz. Ama bütün bu bedellerin size mutluluk olarak geri döneceğini bileceksiniz.

Elde Edeceklerinizi Düşünerek Kendinizi Motive Etmek!

Elde Edeceklerinizi Düşünerek Kendinizi Motive Etmek!Tıpkı başarılı insanların yaptığı gibi siz de motivasyonunuzun düştüğü anlarda ileride elde edeceklerinizi düşünerek kendinizi motive edin. Çalışmaktan sıkıldığınızda, canınız iş yapmak dışında başka her şeyi istediğinde, tükendiğinizi hissettiğiniz anlarda durup biraz düşünmeyi deneyin. Ne için çalıştığınızı, o anda ne için yorulduğunuzu tekrar gözden geçirin. Emeklerinizin, can sıkıntılarınızın ileride size neler kazandıracağını anlamaya çalışın. Şu anda vazgeçtiğiniz şeylerin, gelecekte sahip olacaklarınızın yanında ne kadar önemli olduğuna karar vermeye çalışın. Belki şimdi arkadaşlarınızla gezip tozamıyorsunuz; ama yarın, çok daha iyi yerlerde çok daha güzel şeylerin sizi beklediğini bilerek inatla çalışmaya devam edin. Emin olun, emeklerinizin karşılığını alacaksınız.

Başarıyı Sonuç Olarak Değil, Süreç Olarak Görmek!

Başarıyı Sonuç Olarak Değil Süreç Olarak Görmek!Örneğin; çok iyi bir yazar olmak istiyorsanız. Bir kitap çıkarttınız ve en çok satanlar listesine girdi. Peki, sonra ne yaparsınız? Amacınıza ulaştığınızı düşünerek “ben tamamım” mı dersiniz? Ya da başarılı bir girişimci olmak  için daha çok mu çabalarsınız? Çok çalıştınız ve şirketiniz ülkenin en iyi şirketleri arasına girmeyi başardı. Peki, sonra? Burada anlatmak istediğim başarıyı sonuç olarak değil, süreç olarak görmeyi öğrenmeniz. Eğer yazma eylemini sevmiyorsanız, en çok satanlar arasına girmiş bir kitabınızın olması size bir şey kazandırmaz. Ya da yaptığınız işe aşık değilseniz, ülkenin en iyi şirketlerinden birinin başında olmanız size mutluluk vermez. Uzun lafın kısası; başarıyı bir varış noktası olarak değil, bir yolculuk olarak düşünmeyi öğrenmeli ve yolculuğunuzu hem dikeni hem de gülüyle gerçekten sevebilmelisiniz.

Ertelememek!

Ertelememek!Başarılı olmak istiyorsanız, alarmınızdan başlayarak hayatınızdaki hiçbir şeyin ertele tuşuna dokunmamalısınız. Bazen işleri bir sonraki güne bırakmayı gerçekten her şeyden çok isteyebilirsiniz. Güneşin bile doğmadığı bazı sabahlarda alarmınızı sonsuza kadar ertelemek istiyor olabilirsiniz. Evet, bazen hayatınızdaki her şeyi ertelemek ya da ileri sar tuşuna basarak bir şeylerden kaçmak isteyebilirsiniz. Ki bu gayet normal bir durumdur. Ama işte bu isteğinizi bastırmanız ve ertelemekten kaçınmanız gerekmektedir. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, çoğu insanın düştüğü bu tuzağın üzerinden atlayarak işinizin başına geçmelisiniz. Çünkü siz bir şeyleri erteleyecek kadar bol vaktinizin olmadığını görüyor ve birileri erteleme yaparken işe devam etmenizin sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracağını biliyorsunuz.

Evet, belki bu liste sayesinde şimdiye kadar neden başarılı olamadığınızı anlamış oldunuz. Belki hatalarınızın farkına vardınız, belki de her şeye sil baştan başlamak için yapmanız gerekenleri anladınız. Artık yukarıdaki maddelerden ne anlayacağınız tamamen size kalıyor. İsterseniz bu yaklaşımları başarılı olmak için kullanır, isterseniz de sıradan başarı taktikleri olarak düşünüp zihninizin en kuytu köşelerine atarsınız. Ama umarım, size fayda sağlayacak seçeneği tercih edersiniz. Yani keyfinizi kaçırırken, başarınızın artmasını sağlayacak bu yaklaşımlara inanarak benimseyebilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum