Yatırım yapmaya başla!

Eski Avustralya Lideri: Çin’in ABD ile Ticaret Anlaşması için Umutsuz Olduğu Görüşü Yanlış

Eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd’a göre Washington’da Pekin’in bir anlaşma için ekonomik açıdan umutsuz olduğu yönündeki varsayımın doğru olmadığını söyledi.
Eski Avustralya Lideri: Çin’in ABD ile Ticaret Anlaşması için Umutsuz Olduğu Görüşü Yanlış

ABD ile Çin arasındaki gerilim, bu hafta gerçekleştirilecek müzakereler öncesinde yükselirken Trump dün Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Washington’a gelecek Çinli heyete liderlik edeceğini açıklamıştı.

Ayrıca dünkü Twitter paylaşımlarında Pekin’in bir anlaşma yapmayı hedefleyeceğini çünkü ABD’nin vergi yükü altında olduğunu belirterek; “yıllık 100 milyar doların üzerindeki verginin ABD’nin kasasını dolduracağından dolayı çok mutluyum. ABD için harika, Çin için iyi değil” demişti. Akşam saatlerinde Florida’daki toplantısında ise Çin anlaşmayı bozdu açıklamasıyla gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ne var ki eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd’a göre Washington’da Pekin’in bir anlaşma için ekonomik açıdan umutsuz olduğu yönündeki varsayımın iyi yerleştirilmiş olmadığını kaydetti.

 Avustralya Başbakanı Kevin Rudd Çin ABD ile Ticaret Anlaşması için Umutsuz Değil Bu noktada Çin’in özel sektör için bazı vergi avantajları dahil olmak üzere bir sürü teşvik tedbiri uyguladığı ve büyümenin geri kazanıldığı hatırlatıldı. Şu anda New York merkezli düşünce kuruluşu Asia Society Policy Institute’nin başkanlığını yapan Kevin Rudd, Çin’in Mayıs 2019 itibariyle müzakerelere altı ay öncesine kıyasla çok daha güçlü bir ekonomik pozisyonda yaklaştığını söyledi.

Çin medyasının ülkenin çabuk iyileşen bir yapısı olduğunu tekrar tekrar vurguladığını aktaran Rudd, ticaret anlaşması olmasa bile Çin ekonomisinin devam etmesi için sosyal medyada bazı hazırlıklar olduğunu belirtti.

 Kevin Rudd Çin Çabuk İyileşen Yapıya Sahip Dolayısıyla Rudd, burada düşük seviyeli bir meydan okuma hissettiğini bildirdi. Ayriyeten son günlerde yaşanan gelişmelerin ABD’nin Pekin’in ikili anlaşmada önerilerin değişiklikleri Çin
yasalarına dahil eden bir referans içermemesinden dolayı yaşadığı hüsrandan kaynaklı göründüğünü dile getirdi. Zaten ABD Başkanı öncesinde kaynaklarda da Trump’ın ek tarifelerinin nedeni Çin’in taslak metinde yaptığı sistematik değişiklikler olarak yazıldı.

Rudd, Liu’nun Washington’a yapacağı ziyaretin bir anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağının öngörürken iki ayrıntının göz ardı edilmemesi gerektiğini de savundu.

 Kevin Rudd Çin ABD Müzakere Ne Önemli Bunlardan birini Çin heyetinin büyüklüğü ve bu ziyarette Liu’nun görevlendirilmesi olarak açıklayan Rudd; “Liu, Washington’a başlangıçta planlandığından çok daha küçük bir delegasyonla gidebilir” dedi. İkincisini ise ayrıntılara dikkatlice bakıldığında, Liu’nun adının artık özel isimleri içermeyişi olarak belirtti. “Bu önemli çünkü Pekin, Washington’a bir anlaşma için çok çaresiz olmadığını göstermek istiyor” diyerek de görüş bildirdi.

Ayriyeten Pekin’in yaklaşmakta olan müzakerelerde Washington karşısında eğilmeyeceğini çünkü Çin’in iç politikalarının yanıtta eylemsiz kalmaya izin vermeyeceğini savundu.

 Kevin Rudd Pekin Çin Eğilmeyecek “İnsanlar genellikle Çin gibi tek partili ülkelerde, büyük bir iç politikanın oyunda olduğunu ve aynı zamanda Başkan Xi Jinping’in zayıf görünemeyeceğini unuturlar. Uzun lafın kısası, Çin’in daha geniş siyasi kurumunda Çin’in misilleme eylemlerde bulunması için bir beklenti olacak. Ve anladığım kadarıyla, bu konuda hazırlık çalışmaları yapılıyor.” dedi.

Bununla birlikte, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir anlaşma yapılacağına dair hala iyimser olduğunu da şöyle vurguladı: “İçgüdülerim bana Başkan Trump’ın oyununun burada elinde paylayacağını söylüyor, her iki tarafın da önümüzdeki hafta ve aylardaki temel ekonomik ilgisi hala bu anlaşmayı yapmak olacak. Hala bu hissin baskın geleceği konusunda iyimserim ama emniyet kemerlerinizi önümüzdeki günlerde ve haftalarda gelecek zor zamanlar için bağlayın.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum