Dolar (%0.03) 13.4295
Euro (%0.04) 15.2498
Sterlin (%0.03) 18.3022
Ons (%-0.17) 1839.58
Gram (%-0.15) 794.60
Çeyrek (%-0.15) 1299.17
THYAO (%1.93) 27,40
ASELS (%1.84) 23,22
PETKM (%5.03) 9,18
EUR/USD (%-0.03) 1.13415
USD/JPY (%0.10) 114.39
EUR/GBP (%0.05) 0.8334
Petrol (%0.14) 85.14
Gümüş (%-0.09) 24.17
Bitcoin (%-1.28) 41830.23
Ethereum (%-1.48) 3114.46
Bist100 (%3.14) 2,042.08

Keşke Benim Olsa! Dedirtecek 12 Konsept Otomobil

Keşke Benim Olsa! Dedirtecek 12 Konsept Otomobil
16 Kasım 2015 | 18:56 Son Güncelleme: 31.05.2017 / 14:15:09
Yorum

“Keşke” sözcüğünü ne kadar az kullanıyorsak, o derece mutlu bir hayata sahip olduğumuz aşikar. Ama işlerimiz ya da hayatımız ne kadar yolunda giderse gitsin bazı tasarımlar bu sözcüğü sıklıkla anmamıza neden olur. Sanırım bu durum en çok da otomobil sektöründe kendini gösterir. Çünkü eğer bir araç tutkunuysanız, sahip olduğunuz aşkın heyecanı ondan daha etkileyici bir makineyle tanışana kadardır. Koltuğuna ilk oturduğunuz an, gaz pedalına dokunmanızla size verdiği tepki unutuluverir. Bu durumun en çok karşılaşıldığı yerlerse şüphesiz otomobil fuarları. Çünkü her şey bunun için planlanmıştır. Sizi bir markaya, modele aşık etmek için…

Otomobil fuarları, dünyaca ünlü markaların gövde gösterisi yaptığı birer arenadır. En etkileyici markaların sonraki seneler araç tutkunlarını kendilerine çekebilmek adına hazırladıkları konsept otomobiller görücüye çıkar. Tabi ki bu araçların seri üretime geçirilip geçirilmeyeceği de burada aldıkları tepkilerle belirlenir. Bu tasarımların ismindeki “konsept” sözcüğü, otomobillerin değerini düşük gibi gösterse de aslında durum tam tersi. Çünkü böyle bir modele sahip olmak, dünyada eşsiz bir araca binmeye eşdeğerdir. Bugün sizlerle bu araçlara şöyle bir göz atacağız. Bakalım hangi tasarım sizi daha çok cezbedecek?

İşte karşınızda görenlerde hayranlık uyandıran konsept otomobiller:

12 erRinGo

erRinGoListemizin ilk sırasında Mohammad Ghezel tarafından 2009 yılında tasarlanmış erRinGo olarak adlandırılan konsept otomobil bulunuyor. Üç tekerlekli olarak tasarlanan aracın ana tekerleği ise tam ortada bulunuyor. Bir konserve kutusuna benzeyen otomobil, genel olarak ortadaki tekerleğinin üzerinde gitse de dönüşler sırasında devrilmemek için yandaki tekerleklerini kullanıyor. Buna ek olarak, iki kişilik olarak tasarlanmış erRinGo’da her iki sürücü için de direksiyon bulunuyor. Bu yüzden yanınızdaki sürücünün acemi olmamasına dikkat etmelisiniz.

11 A360

A360Bir diğer konsept otomobilimizse 2008 yılında Huynh Ngoc Lan tarafından tasarlanmış olan A360. Aslında şekil itibariyle bir otomobilden daha çok oyun konsoluna benzeyen A360’da 3 tane tekerlek kullanılmış. Daha doğrusu küre şeklinde tasarlanmış bir donanım, diyebiliriz. Buna ek olarak, her yöne doğru rahatlıkla hareket edebilen aracın kabini de 360 derece dönebilme özelliğinde. Sonuçta A360, bu özellikleriyle geleceğin otomobillerine ilham verebilecek gibi duruyor değil mi?

10 Lovos

LovosSıradaki konsept otomobil ise BMW tarafından tasarlanmış Lovos. Bazı teknoloji uzmanlarının deyimiyle Lovos, yarı balık yarı otomobil gibi görünüyor. Öncelikle Lovos’un balık pulu gibi görünen tasarımı için 260 adet aynı ölçekli parçanın kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu parçalar güneş enerjisini kullanabilmek için tasarlanmış olup, birbirinden bağımsız olarak açılıp kapanabilme özelliğine sahip. Ayrıca Transformers filminden fırlamış gibi görünen aracın 2009 yılında tanıtıldığını da ekleyelim. Sonuçta Lovos, otomobillerin güneş enerjisiyle çalışıp çalışmayacağını görmek için bir deney olarak tasarlanmış.

9 Aurora Safety Car

Aurora Safety CarAurora Safety Car ise 1950’li yılların sonunda tasarlanmış. Otomobil hakkında yapılan yorumlardan biri de dünya üzerindeki en çirkin araba olduğu. Ayrıca güvenli araç alanındaki ilk deney otomobillerinden biri olarak gösterilen Aurora Safety Car’ın yaratıcısı Alfred A. Juliano olarak belirtiliyor. Alfred A. Juliano’nun sadece en güvenli otomobili üretmek isteyen Katolik bir rahip olduğunu da ayrıca söyleyelim. Ancak Juliano, 30.000 dolar değerindeki prototipin ardından başka bir Aurora Safety Car’ı finanse edememiş. Sonuçta bu araç hiçbir zaman üretime geçirilememiş olsa da Aurora Safety Car garip görünüşüyle her zaman hatırlanmaya devam edilecektir.

8 Honda Fuya-Jo

Honda Fuya-JoBir diğer konsept otomobil ise Honda tarafından tasarlanmış kutu şeklindeki Fuya-Jo. Mor rengi ile dikkat çeken araç, 1999 yılında tanıtılmış olup “uykusuz şehir” anlamına gelmektedir. Ayrıca iç tasarımıyla adeta bir dans kulübünü andıran otomobilin tekerlekleri bile bir DJ plak döndüreci biçiminde tasarlanmıştır. Ayrıca aracın içi, yolcuların rahatlıkla ayakta durabileceği kadar büyük tasarlanmış. Sonuçta Fuya-Jo için tam bir parti aracı diyebiliriz. Bu araçta dikkat edilmesi gereken tek husus şoförün ayık kalabilmesi.

7 Dodge Deora

Dodge DeoraDünyanın en etkileyici konsept otomobilleri arasında yer alan bir diğer tasarım ise Dodge Deora. 1965 yılında tasarlanan otomobil, hiçbir zaman üretime geçmemiş olsa da kayda değer niteliklere sahip. Dodge Deora’nın kapısının bulunmaması, dikkatimizi çeken ilk özelliklerinden bir tanesi. Harry Bentley Bradley tarafından tasarlanan otomobil, 1967 yılında da Mike ve Larry Alexander tarafından Detroit Auto için özelleştirilmiştir. Sonuçta bu konsept otomobil, 2009’da yapılan bir açık artırmada 230.000 dolar karşılığında satılmış.

6 Peugeot Ozone

Peugeot OzonePeugeot Ozone’nin ise tasarım açısından listemizin ilk sırasındaki erRinGo’ya çok benzediğini söyleyebiliriz. Cayroskopik teknoloji temel alınarak tasarlanan aracın yan tarafı hareket ederken, orta kısmı ise sabit kalmaktadır. Ayrıca iki kişilik olarak tasarlanmış araç, önü ve yanı tamamen açık olduğu için iyi bir görüş açısına sahip. Sonuçta böyle bir aracı yolarda görebilmemiz için uzun yıllar geçmesi gerek. Buna rağmen Peugeot Ozone’yi otomobil fuarlarında ve gösterilerde izlemek de epey eğlenceli.

5 BMW Gina

BMW GinaListemizin 5. sırasında yer alan konsept otomobil ise BMW tasarımı Gina. Gina’nın Geometry and Functions in N Adaptations, anlamına geldiğini belirtelim. Otomobilin en belirgin özelliği ise insana benzeyen tasarımı diyebiliriz. Sağlam bir gövdeye sahip olan aracın üzeri insan derisine benzeyen bir materyal ile kaplanmış. Ayrıca farlar gözkapaklarına benzerken, kaportanın üzerindeki detay ise aracın iç organlarını gösteren bir boşluk biçiminde tasarlanmış.

4 General Motors EN-V

General Motors EN-VGeneral Motors ve Segway işbirliği ile tasarlanan EN-V ise yenilikçi küçük bir araç diyebiliriz. Konsept otomobilin özellikleri arasında dikkat çekenlerse 40 kilometreye kadar yol kat edebilen lityum pillere sahip olması. Buna ek olarak EN-V istenildiği takdirde bir otomobil gibi kullanılırken, istenilirse de otonom olarak da hareket edebiliyor.

3 Volkswagen Aqua

Volkswagen AquaYuhan Zhang tarafından tasarlanan Volkswagen Aqua ise tahmin ettiğiniz gibi suda gidebilmek üzere tasarlanmış. Bu araç Çin gibi yoğun nüfuslu ülkelerde yaşayan insanların biraz nefes alabilmesi için oldukça uygun görünüyor. Diğer taraftan, Aqua’nın yalnızca bir tane kapısının bulunması sudan korkanlar için biraz ürkütücü olabilir. Ancak yenilikçi tasarımıyla dikkat çeken aracın karada gidebilme özelliği olduğunu da ekleyelim.

2 Kalos

KalosDünyanın en ilginç konsept otomobillerinden bir diğeri de Kalos isimli araç. Kalos’un özelliklerine baktığımızda, böyle bir araca hiçbir zaman ihtiyaç duymak istemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü Kalos Kıyamet’in kopması durumunda kullanılacak şekilde tasarlanmış. Ya da olası bir felaket durumunda diyelim. Şöyle ki bu araç ozon tabakasının tahrip olması durumunda, bizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak özelliklere sahip. Yani umuyoruz ki Kalos bizim için hiçbir zaman gerekli olmaz.

1 SAIC Yez

KalosShangai Automotive tarafından tasarlanan Yez isimli konsept otomobil ise oldukça çevre dostu görünüyor. Şöyle ki karbondioksit soluyor ve dışarıya oksijen veriyor. Yani Yez aslında yapay bir fotosentez aracı olarak tasarlanmış. Günümüzün çevresel koşullarında Yez’in yeni bir çağ yaratabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, çevreciler yapay fotosentez kavramının 2030 yılına kadar normal bir kavram haline geleceğini savunuyorlar. Ki umarım bu görüşlerinde haklı çıkarlar…

Evet, dünyanın en etkileyici konsept otomobillerini de böylece öğrenmiş olduk. Ki içlerinden bazılarının geleceğin otomobil tasarımlarında epey etkili olacağını kabul etmeliyiz. Diğer taraftan, yukarıdakilerden bir tanesini seçmeniz istenseydi, hangi konsept otomobili tercih ederdiniz? Mesela benimki kesinlikle A360 ya da erRinGo olurdu. Peki, ya sizinki?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar