Yatırım yapmaya başla!

Kerkük Petrolünün Yeni Rotası için İmzalar Atıldı!

Kerkük'ün Irak kontrolüne geçmesiyle, bölgedeki petrolün Türkiye'den sonra İran'a da taşınması için yeni adımlar atıldı. Detaylar haberimizde...
Kerkük Petrolünün Yeni Rotası için İmzalar Atıldı!

Irak ordusunun kontrolüne geçen Kerkük petrolünün boru hattıyla İran’a ulaştırılması için geçtiğimiz günlerde bir girişim başlatıldığı duyurulmuştu. Business HT’de yer alan habere göre; Irak, petrolün İran üzerinden taşınmasını sağlayacak ilk anlaşmayı imzaladı.

Irak petrol şirketi Somo, yeni boru hattı yapılana kadar petrol taşıma işinin tankerlerle yapılacağını bildirdi.

Irak merkezi yönetiminin Kerkük’ü ele geçirmesinin ardından, bölgedeki petrol için yeni kararlar alınmaya başladı. Irak’ın en zengin ve en kaliteli petrol yataklarına sahip olan Kerkük’te yaşanan çatışmalar sonrasında birçok personel bölgeden ayrılmış ve üretim yavaşlamıştı. Irak’ın Kerkük’te başlattığı operasyon sonrasında, petrol fiyatlarında sıçrama olmuştu.

Bağdat yönetimi, durumun normale dönmesiyle birlikte personelin yeniden işinin başına geçeceğini ve üretimin eski seviyeye ulaşacağını belirtti. Bölgede yaşanan çatışma sürecinde, petrol ihracatında ve üretiminde rekor düzeyde düşüş yaşandı.

Bakanlık sözcüsü Asim Jihad tarafından yapılan açıklamada, Kerkük petrolünü, İran üzerinden piyasalara sunacak anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

Irak Petrol Bakanı Jabbar Al-Luaibi adına konuşan Jihad; Irak – İran arasındaki boru hattının tamamlanana kadar taşınma işleminin karayolu ile gerçekleştirileceğini söyledi. Günde 30-60 bin varil arasında petrol ihraç edilmesi tahmin edilen anlaşma, aynı zamanda Ceyhan boru hattının da bypass edilmesi anlamına geliyor. Çünkü, Kerkük’ün Kürt denetiminde olduğu zamanda, günlük 600 bin varil petrol, Türkiye’nin Ceyhan limanına ihraç ediliyordu.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Ankara ziyaretinde Kerkük-Ceyhan boru hattının onarılması için Başbakan Binali Yıldırım’la görüşmüştü. Eski petrol hattının onarılması için talimat verildiği ve çalışmaların yakın zamanda başlayacağı biliniyor.

Irak petrol şirketi Somo, Kerkük petrolünün Türkiye’den sonra İran’a da gönderilmesi için İran ile görüşme içerisinde olduğunu duyurmuştu.

İlk etapta günde 15 bin varil, daha sonra 25 bin varil olmak üzere Kirmanşah petrol arıtma tesisine nakil yapılacak. Boru hattı açılana kadar taşıma işlemi tankerlerle yapılacak. Yapılması beklenen boru hattının; Kerkük ve Diyala şehirlerinden geçip, İran’ın Kirmanşah bölgesine ulaşacağı biliniyor. Bugün atılan ilk imzadan sonra da anlaşmanın tamamlandığını gösteren nihai imza atılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum