Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kenya, İthalatçıları Pahalı Çin Demir Yolunu Kullanmaya Zorluyor

Kenya, ithalatçılarını pahalı, yeni Çin demir yolunu kullanmaya zorluyor. Detaylar aşağıda;
Kenya, İthalatçıları Pahalı Çin Demir Yolunu Kullanmaya Zorluyor
Yorum

Kenya’nın Çin yapımı yeni demir yolunun iş dünyası için bir lütuf olması gerekirken liman şehri Mombasa’dan başkent Nairobi’ye yolculuk süresini azaltan 3.3 milyar dolarlık hatla ilgili yorumlar dikkat çekti.

Bazı ithalatçılar, demir yolunu kullandıklarında ekstra ücretler, sıkışık Nairobi tren istasyonundaki malları temizlemek için daha fazla zaman harcanması ve oradan malları toplamak için bir kamyon gönderme ihtiyacı nedeniyle nakliye maliyetlerinin yaklaşık yüzde 50 oranında arttığını söyledi.

Bu ithalatçılar daha önce mallarını kıyıdan çekerken liman yetkilileri artık Nairobi merkezli işletmelerin ve bölge ekonomisinin yeni hattı kullanması gerektiğini söylüyor çünkü Mombasa limanı minimum bir miktarda kargo tedarik etmek üzere sözleşmeli.

Kenya Limanları İdaresi’nin başkanı olan Daniel Manduku da kurumun demir yolunu besleme yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

Kenya Limanları İdaresi Demir Yolu Besleme Yükümlülüğü Bu noktada demir yolunun sorunlarının hem Çin borcuyla dolan gelişmekte olan ülkeler için hem de Çin için eğitici bir olay olduğu söylendi. Virginia’daki William ve Mary üniversitelerinde kalkınma finansmanı izleyen bir araştırma tesisi olan AidData’dan direktör Bradley Sparks da; “Çin’in yurt dışı harcamalarının büyük çoğunluğunun ekonomik büyüme üzerinde tespit edilebilir bir etkisi yoktur” dedi.

Sonuçta Çin, altyapı projelerinin bazı ülkeleri aşrı borçla yüklediği konusundaki endişeleri gidermeye çalışıyor. Örneğin geçen yıl Etiyopya’nın 12 milyar doların üzerindeki borcu yeniden yapılandırılmıştı.

Bazı Kenyalı siyasetçiler şu anda demir yollarının maliyete değip değmediğini sorguluyorlar.

Çin Demir Yolu Maliyete Değdi mi Konut sakinleri, işletme sahipleri ve yerel liderlerden oluşan yüzlerce insan Mombasa’da yükün demir yolu ile zorunlu olarak taşınmasına karşı haftalık gösteriler düzenliyorlar.

Çinli Exim Bank, Kenya Limanları İdaresi (KPA) ve Kenya Railways, Kenya Limanları İdaresi’nin demir yoluna yılda 1 milyon ton kargo sağlamasını gerektiriyor. KPA, demir yolu yükünün geçen yıl 4 milyonun üzerine ulaşmasının ardından bu yıl 5 milyon tona ulaşmasının beklendiğini söylüyor. Nairobi ve çevresindeki Kenyalı ithalatçılar da geçen yılın Ekim ayından bu yana demir yolu hattını kullanmaya zorlandıklarını öne sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu