Yatırım yapmaya başla!

Sektörün Öncülerinden Kent Gıda Ramazan Bayramı Döneminde 6500 Kişiye Ek İstihdam Sağlayacak

Ramazan Bayramı öncesinde 12 bin tonluk üretim yapan Kent Şekerleme, Türkiye genelinde 20 bin satış noktasında hizmet vererek, 6.500 kişiye dönemsel istihdam sağlayacak.
Sektörün Öncülerinden Kent Gıda Ramazan Bayramı Döneminde 6500 Kişiye Ek İstihdam Sağlayacak

Türkiye’de şekerleme denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Kent Gıda, Ramazan Bayramı öncesinde yaklaşık 6500 kişiye ek istihdam sağlamayı hedefliyor. Bayramın yaklaşmasıyla özellikle marketlerde rastladığımız şekerleme stantlarında, ihtiyaca ve yoğunluğa yetişmek için binlerce kişinin çalıştırılması planlanıyor.

Mondelez International Türkiye çatısı altında; Kent, Olips, First, Falım, Jelibon, Milka, Oreo ve Toblerone gibi markaların üretimi yapılarak, 50 ülkeye ihracat sağlanıyor.

Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, pazarlarının Anadolu halkının bayram alışveriş yaptığı yerler olduğunu söyledi.

Bayram Şekeri Alışverişi50 yıldan fazla bir süredir bayram geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını söyleyen Genel Müdür Karagöz, tüketicisiyle güçlü bağa sahip olan bir marka olduklarını anlattı. Anadolu’da bayram alışverişi yapılan yerlerin asıl pazarları olduğunu aktaran Karagöz, her bayram öncesinde aynı heyecanı kasaba pazarlarında yaşadıklarını dile getirdi.

Türkiye’de yıllık kişi başı şekerli gıda tüketim ortalaması 4,4 kilogram.

Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan KaragözBu rakamın Avrupa’da 5,7 kg, Danimarka, Finlandiya, İzlanda gibi kuzey ülkelerinde tüketim 11-12 kg arasında olduğunu söyledi. Türkiye’de bu miktarın daha az olduğunu, bayram şekeri tüketiminin ise hane başına ortalama 2,2 kilogram olduğunu ekledi.

İhsan Karagöz, hediyelik ve ikramlık olarak adlandırılan bayram şekeri pazarının yaklaşık 300 milyon lira olduğunu açıkladı. Kent Şekerleme olarak bu payın %49’una sahip olduklarını, bayram alışverişlerinin bölgesel dağılımında ise; %35’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, %22’nin Marmara’da ve %20’nin İç Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştiğini belirtti.

Bayramlarda yapılan satışlar, tüm yıl boyunca yapılan şeker satışlarıyla hemen hemen aynı.

Bayram ŞekeleriRamazan ve Kurban bayramındaki toplam hediyelik ve ikramlık şeker satışının, yılın tamamıyla aynı olduğunu söyleyen Karagöz, bu nedenle bayram dönemlerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Bu dönemler için üretimin 8 ay öncesinden başladığını ve Gebze’deki tesiste 12 bin tonluk şeker üretimi yaptıklarını açıkladı. Ülke genelinde, yaklaşık 20 bin satış noktasında satış yaparak, 6.500 kişiye ek istihdam sağladıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum