Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kenevir Tohumunun Kilosu Artan Talep ile 1000 Liraya Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenevir üretimine izin verildiğini açıklamasının ardından, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde tohum fiyatları 1000 liraya kadar yükseldi.
Kenevir Tohumunun Kilosu Artan Talep ile 1000 Liraya Çıktı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sene başında yaptığı konuşmada eskiden olduğu gibi yeniden kenevir üretimine yönelmemiz gerektiğini belirtmişti. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kenevir tohumu üretimine yoğunlaşacaklarını ve buranın bu işin merkezi olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanının bu açıklamaları üzerine bölgede kenevir üretimine ilişkin hareketlilik başladı. Öyle ki artan yoğun talep, daha birkaç yıl öncesine kadar 30 lira olan kenevire tohumunun, 1000 liraya yükselmesine sebep oldu.

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi’nde üretimi yapılan kenevir tohumuna yoğun talep artışı oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ülkenin başka yerlerinden gelerek kenevir tohumu almak isteyen çiftçiler, fiyatların yükselmesini sağladı. Birkaç yıl öncesine kadar 30 liradan satılan kenevir tohumu, artan yoğun ilgi sonrasında 1000 liraya fırladı. Bunun yanında birçok girişimcinin de bölgede arsa satın almak istediği öğrenildi. Samsun Valisi Osman Kaymak, dışarıdan gelen tohumlarla karıştırılmaması amacıyla çiftçilerine ürünleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü dışında başka bir yere satmamalarını söylediklerini belirtti.

Vezirköprü Narlısaray tohumu, 44 tür içerisinde en yüksek verim getiren tohum özelliğine sahip.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Narlısaray Mahallesi’nin muhtarı Ali Sezgin, bölgede 1950 yılından bu yana kenevir ekimi yapıldığını belirtti. Bu sene başından bu yana ise kenevire olan talebin artması ile tohum üretiminin hızlandığını anlattı. Şu anda 19 ilde kenevir ekiminin serbest olduğunu, bu nedenle de bu illerdeki işadamlarından tohum alımına rağbet gösterildiğini belirtti. Bu yıl sadece 160 dönümlük alana yetecek kadar tohum bulabildiklerini aktaran Sezgin, il valisi tarafından tohumları kimseye satmamaları konusunda uyarı aldıklarını sözlerine ekledi.

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner, kenevirin sağlığa iyi geldiğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Eski siyasetçi Törüner hazırladığı yazıda, kenevirin sağlığa iyi geldiğini ve iltihaplanmaları önlemek amacıyla kullanılabileceğini belirtti. Bu bitkinin artık birçok alanda kullanımının uygun olduğunu aktaran Törüner; mide, şeker, iltihap gibi birçok hastalığın tedavisinde işe yaradığını anlattı. Yapılan çalışmaların bu bitkinin 10 yıl içerisinde dünya çapında 100 milyar dolar kar bırakacağı yönünde bilgileri ortaya koyduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenevir ekimine izin vermesi ile 20 ilde tarla fiyatlarının ikiye katlandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan da kenevirin ilaç sektöründe kullanılmasını teklif ettiklerini söylemişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==MÜSİAD Başkanı Kaan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kenevir üretiminin artmasının iş dünyasında heyecanla karşılandığını, üretimin ülkenin tamamında yapılabilmesi için tekliflerin geldiğini kaydetti. Kenevir sanayinin birçok alanında kullanılan, ekonomik değeri yüksek bir bitki olduğunu, Anadolu’da yetişenlerin ise yüzyıllardır diğer türlere kıyasla, kalite açısından daha ön planla olduğunu anlattı.

Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü’nün kurulma çalışmalarının başladığını söyleyen Kaan, Narlısaray ve Vezirköprü tohumlarının Hint kenevirine göre uyuşturucu bağımlılığı oranının çok daha düşük olduğunu, bu nedenle de ilaç sektöründe kullanılmasını önerdiklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.