Yatırım yapmaya başla!

Kendi Modemlerini Üretmek İsteyen Apple’ın Hedefinde Intel Var

Teknoloji devi Apple yeni iPhone modellerinde kendi modemlerine yer vermek istiyor. Şirket Intel’in Almanya’daki modem birimini satın almak için harekete geçti.
Kendi Modemlerini Üretmek İsteyen Apple’ın Hedefinde Intel Var

Apple’ın bir süredir kendi modemlerini geliştirme konusunda çeşitli arayışlar içerisinde olduğu biliniyor. Şirketin 5G teknolojisine yönelik planları için uzmanlar 2020 yılını işaret ediyor. Diğer taraftan teknoloji devinin geride bıraktığımız süreçte Qualcomm ile yol ayrımına gelmesi, Intel ile işbirliği yapmasının önünü açmıştı. Apple, Qualcomm ile arasındaki sorunları çözdü ve yeniden ortak çalışmaya başladı.

Ancak şirketin gelecek planlarında kendi modemlerini geliştirme planı halen güncelliğini koruyor. ABD’li teknoloji devi bu planlar dahilinde harekete geçmiş görünüyor. Şirket Intel’in Almanya’da bulunan modem birimini bünyesi altına almaya hazırlanıyor. Şirket Qualcomm ile bir araya gelmeden önce Almanya’da bulunan Infineon adlı şirket ile ortak çalışıyordu. Gelen son haberler Apple’ın bu şirketi satın almak istediği yönünde.

Apple’ın Kendi Modemlerini Üretmek için Harekete Geçiyor

Apple’ın Kendi Modemlerini Üretmek için Harekete Geçiyor

Şirket 2011 yılından beri Qualcomm ile modem alanında beraber çalışıyor. Son yıllarda ise yaşanan anlaşmazlıklar Intel ile Apple’ın bu alanda yollarının kesişmesine neden olmuştu. Qualcomm ile halen çeşitli konularda anlaşmazlıklar yaşayan Apple, Intel’in Almanya’da bulunan Infineon adlı modem şirketini satın almak istiyor. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın 2025 yılından itibaren Intel ile ortaklık yapabileceği haberleri gündemde yer almıştı. 

Bilindiği üzere Apple 2020 yılında tanıtacağı iPhone modellerinde 5G teknolojisine yer vermeyi planlıyor. Bu çipleri ise bizzat kendisi üretmek istiyor. Bu anlamda ilk adım ise Infineon’un satın alınması olacaktır. 5G planlarını rafa kaldıran Intel ise daha önce Apple ve Qualcomm’un yeniden anlaşmaları nedeniyle böyle bir karar aldıklarını açıklamıştı.

Gelecek planlarına dair açıklamalarda bulunan Intel CEO’su Robert Swan, “5G telefonlar için stratejik seçenekleri değerlendirmemize yardımcı olacak danışmanlarla çalışıyoruz. Hem kablosuz modem ürünleri portföyümüzde hem de fikri mülkiyetimizde daha fazla değer yaratacak planlar yapıyoruz.” ifadelerine bulundu.

Sürecin Nasıl İşleyeceği Belirsiz

Sürecin Nasıl İşleyeceği Belirsiz

Apple ile Intel’in modem birimi için görüşmeye başladıkları biliniyor. Ancak iki teknoloji devinin görüşmeleri gelecekte ne gibi gelişmelere gebe merak konusu. Apple’ın Intel’i yarı yolda bırakması ve Qualcomm’a geri dönmesinin görüşmelerde rol oynayabileceği yorumları yapılıyor. Uzmanlara göre iki şirket arasındaki modem görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması sürpriz olmayacak.

Diğer taraftan 5G’den elini eteğini çeken Intel’in elindeki gücü Apple’a satabileceği ya da yeni bir ortaklık geliştirebileceği belirtiliyor. Intel’in mevcut modem birimi son derece büyük. Şirketin bu departmanlarını parçalar halinde satması imkan dahilinde. Yaşanan süreç gösteriyor ki Apple kendi modemlerini geliştirmeyi kafasına koymuş. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum