Yatırım yapmaya başla!

Güvenlik Konusuna Kendini Adamış Otomobil Şirketlerinin Bazıları Kendi Kaza Ekibi ve Sahasına Sahip!

Birçok firmanın kaza öncesi ve sonrası için ekiplerin dışında, ayrı bir senaryo tesislerinin olduğunu biliyor muydunuz?
Güvenlik Konusuna Kendini Adamış Otomobil Şirketlerinin Bazıları Kendi Kaza Ekibi ve Sahasına Sahip!

Araçların aşırı üretimi yapıldığı bu dönemde paralel olarak önlem paketleri de artırılıyor. Sağlam otomobiller yapma ilkesini benimsemiş şirketler, belirli test merkezlerinden onay almadan önce kendisi en ince ayrıntı araştırmalarını yapıyor. Bazı şirketler bunu 1970 yılından beri yapıyor. O yüzden de dünyanın en sağlam araçlarını insanların hizmetine veriyor.

Bahsettiğimiz şirket Volvo olsa da güvenlik faaliyetlerinden haberimiz olmayan bazı şirketlerde mevcut. The New York Times‘ın yer verdiği haberde birazdan bahsedeceğimiz otomobil firmalarının nasıl araçlarını en güvenli hale getirdiklerinden bahsedeceğiz.

Kendine ait ayrı bir güvenlik test merkezi olan ilk şirket olarak Volvo’dan başlayalım.

İsveçli firma Göteborg Volvo Center’a 1 saatlik uzaklıkta kendi kaza senaryolarını gerçekleştirdiği bir alana sahip. Gelişmiş bir çarpışma ve güvenlik önlem geliştirme merkezi kuran Volvo, araçlar üzerindeki sinyalizasyonlarla birlikte kendine özel “Trafik Kaza Araştırma Ekibi”ne de sahip. Ve bunlar Volvo On Call sistemi tarafından otomatik olarak takip altında.

Bahsedilen alanda araştırmacılar yerel yetkililere de izin vererek, kritik kurtarma operasyonlarını gerçekleştiriyor. Kaza sonrası ekip, fotoğraflar çekerek, çeşitli ölçümler yapmakta. Verilerin toplanması ardından da bitirme tezlerini hazırlıyorlar. Ayrıca bu tesiste her daim araştırma için araç bulundurulduğu da eklendi.

Kaza araştırma merkezine sahip olan ikinci firmamız BMW.

BMW’de bu kritik kaza merkezini 1977‘da açmış. Accident Research Program altında sürekli kaza anı ve sonrası verileri topluyor. Çin, Amerika ve Almanya’da ayrı ayrı bulunan kaza araştırma noktalarında gelişmiş yazılımlar dahilinde işlemler yapılıyor.

Bir aracın kaza senaryosu sırasında tam olarak 3.000 veriye bakıldığı söyleniyor. Otomobillerin çarpışma noktaları, emniyet kemeri kullanımı, yerleşik emniyet sistemeleri, yaralanma ciddiyeti ve kaza yeri hakkındaki detaylar gelen ekipler tarafından direkt olarak acil çağrı merkezine gönderiliyor.

Subaru ve Honda, Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun olarak kaza sonrası adına kapsamlı araştırmalar yapıyor.

Subaru firması “kaza sonrası ekibi” denilen bir oluşuma gitmiş. Aynı şey Honda’da olduğu söylendi. ABD’de özellikle bu kişiler Subaru araç kazalarından sonra olay yerine giderek yüzlerce fotoğraf, nedenler ve araçlarına koyulan kaza önlem paketlerindeki son verilere ulaşmaya çalışıyorlar.

Uygulamayı ABD’de Tesla da yapıyor. Mesela ilk süper spor aracı Roadster prototipi yolda kaldığında nedenleri için anında mühendis ekibini yönlendirmişti. Ayrıca otobanda kaza yapan sonrasında yanan Model X’in de nedenlerini araştırmaya bir ekip yollanmıştı.

Temelde tüm bu tesisler, ayrı kaza ekipleri vs. girişimler tamamen kazaların öncesi ve sonrasında neler olduğuna bakılarak araç gelişimlerinin devamında en iyiye doğru ilerlemek. Burada bahsi geçmeyen ancak araçlarının güvenliği için milyar dolarlık yatırım yapan Mercedes ve birçok firmanın olduğunu da biliyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum