Yatırım yapmaya başla!

Kendi Elektriğini Üretenlere Daha Düşük Verginin Yolu Açıldı

İSDEMİR ile Payas Belediyesi arasında elektrik ve gaz tüketim vergisi konusunda açılan dava Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Kendi elektriğini üretenlerin vergi ödemesi konusunda kanunda açık olması durumun yeniden yargıya taşınması kararını doğurdu.
Kendi Elektriğini Üretenlere Daha Düşük Verginin Yolu Açıldı

İskenderun Demir Çelik (İSDEMİR) ile İskenderun Payas Belediyesi’nin elektrik ve havagazı tüketim vergisinde mahkemelik olması yeni bir düzenlemeyi gündeme getirdi. Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan davada, kendi elektriğini üreten sanayicileri sevindiren bir karar alındı. Buna göre mülkiyet ihlali hükmüne varılarak, zararın telafisi için yeniden yargılama yapılması uygun görüldü.

İSDEMİR’in açtığı dava Hatay 1. Vergi Mahkemesi tarafından incelenerek reddedildi.

Söz konusu olay hakkında kısaca bilgi verecek olursak, Payas Belediyesi İSDEMİR’im kendi üretiminde kullanılmak üzere ürettiği kok gazı ve elektrik için dağıtım şirketlerinin satış fiyatı üzerinden elektrik ve havagazı tüketim vergisi ödemesini istedi. Ancak bu talebe itiraz eden İSDEMİR konuyu mahkemeye taşıdı.

Açılan davanın dosyası Danıştay Dokuzuncu Dairesi tarafından incelendi. Belediyenin kendi ihtiyacı olan elektrik ve havagazını kendisi üreten İSDEMİR’in vergi ödemesi gerektiği fakat verginin dağıtım şirketlerinin satış fiyatı üzerinden değil, otoprodüktör şirketlerin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye satış fiyatı üzerinden hesaplanması kararlaştırdı.

İskenderun Demir Çelik bu karar üzerine konuyu bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Yapılan başvuruda tüketilen kok gazı ve elektriği kendisi tarafından üretenlerin vergi ödeyeceğine dair kanunda bir hüküm bulunmadığı belirtildi. Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, İSDEMİR’in elektrik enerjisini tedarik eden ve havagazını dağıtan bir kuruluştan temin etmek yerine kendi ürettiği elektriği ve gazı tükettiğini bildirdi. Bu sebeple elektrik ve havagazı vergisinin ödenmesinde matrahın belirsiz olduğu, oysa matrahın verginin kanunla düzenlenmesi gereken esaslı unsurlarından olduğuna dikkat çekildi.

EMTİA FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar kendi elektriğini üreten gerçek ve tüzel kişileri yakından ilgilendiriyor.

Yapılan inceleme neticesinde İSDEMİR haklı bulundu ve mülkiyet ihlali sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması kararlaştırıldı. Buna göre kendi elektriğini üreten turizmciler, sanayiciler başta olmak üzere evinin çatısında elektrik üreten sıradan vatandaşların bile daha düşük oranda vergi ödemesinin yolu açılmış oldu. AYM kararı sonucunda üretim maliyetinin matrah olarak kabul edilmesi halinde, elektriğini kendisi üretip tüketenlerin ödeyeceği vergi matrahı düşürülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum