Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kemer Sıkma Önlemleri Avustralya Eyaletine 9 Milyar Dolara Mal Olacak

Yayımlanan yeni bir raporda, Avustralya eyaleti Queensland kamu sektörünü hedef alan tasarruf önlemlerinin ekonomiye üç yılda 9 milyar dolara mal olacağı konusunda uyarı yapıldı.
Kemer Sıkma Önlemleri Avustralya Eyaletine 9 Milyar Dolara Mal Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın birinci ve ikinci çeyreğindeki GSYİH düşüşleriyle resesyona giren Avustralya ekonomisi, yetkililerden gelen iyimser açıklamalara rağmen zorda. Avustralya Enstitüsü’nden gelen son rapor da bu varsayımı destekliyor.

Bugün yayımlanan raporda Avustralya eyaleti Queensland’in kamu sektörünü hedef alan tasarruf önlemlerinin, ekonomiye üç yılda 9 milyar dolara mal olacağı belirtildi.

Hükümet çalışanlarını hedef alan kemer sıkma önlemlerinin derin bir şekilde zararlı sonuçları konusunda uyaran rapor, kadın işçilerin ve bölgesel alandakilerin en çok etkilenecekler olduğunu söyledi.

Queensland’de, 31 Ekim seçimleri öncesinde eyalet hükümeti üzerindeki siyasi baskı nedeniyle, bazı kamu sektörü çalışanlarının maaş zammı vaatleri şimdiden reddedilmişti.

Guardian, bu noktada Başbakan Scott Morrison’un dün ABC personelini ücret artışını erteleme önerisini reddetmekle eleştirdiğini hatırlattı. Ekonomist Dan Nahum tarafından hazırlanan The Centre for Future Work raporu da bu tür hareketlerin nihayetinde ekonomiyi canlandırma yönündeki diğer girişimleri etkisiz hale getireceğini öne sürdü.

Queensland’in en büyük hükümet sektörü sendikası olan Together’ın Sekreteri Alex Scott da analizin politika yapıcıları pandemiden en derinden etkilenenlere ekonomik yanıtlar hazırlamaya teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Dan Nahum raporda; “kriz zamanlarında, hükümetlerin vatandaşlarına karşı hem ekonomik hem de sosyal nedenlerle ekonomideki rollerini sürdürme ve genişletme sorumluluğu vardır” dedi.
Queensland Kamu Sektörü
Kaynak: Centre for Future Work

Ve bu sorumluluğun, mevcut COVID-19 salgını ve bununla bağlantılı ekonomik gerileme döneminden daha net olmadığının üzerini çizdi.

Rapor, ücretlerin dondurulmasını ve kamu sektörü büyümesine müteakip bir üst sınırın Queensland ekonomisine üç yılda 9 milyar dolara mal olacağı sonucuna ulaştı. Kamu sektörü maaş bordrolarında %5’lik bir kesintinin 15 milyar doları tedavülden kaldıracağını ekledi.

“Pandemiye ve buna bağlı resesyona karşı daha yapıcı ve etkili bir yanıt, eyalet hükümetleri de dahil olmak üzere hükümetin ekonomik ve sosyal ayak izini genişletmekten geçmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Avustralya’nın bu benzeri görülmemiş krizden kurtulmaya çalışırken, daha fazla kamu hizmetine, daha fazla devlet gelir desteğine ve daha iyi kamu sektörü işlerine ihtiyaç duyulacağını savundu. Nahum, “Böyle bir zamanda bir ekonomiden para çekme ve böyle bir zamanda hizmetleri çekme fikri gerçekten endişe verici bir fikir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu